Contents

Sformułowanie skutecznej strategii tworzenia treści jest kluczem Twojego sukcesu. Posiadanie silnego, ale elastycznego planu tworzenia treści jest gwarancją, że Twoje wysiłki jako content marketera nie pójdą na marne. Strategia zarządzania treścią to podstawa obecności Twojej marki w branży. Tworzenie treści, będące obecnie ogromną częścią content marketingu, to po prostu opracowywanie takich treści, które edukują docelowych odbiorców. Ich celem jest przyciągnięcie i utrzymanie użytkowników z jasno zdefiniowanymi intencjami. Większość nowych firm zakłada, że strategia contentowa to tylko użyteczny dodatek, ale w rzeczywistości jest to jeden z najbardziej wartościowych atutów współczesnego marketingowego świata. Umożliwia ona budowanie silnych relacji użytkowników z markami, opartych na zaufaniu do komunikacji. Pozwól, że opowiemy Ci więcej o strategii treści, dzięki której uzyskasz lepsze wyniki w działaniu content marketingowym.

cm

Dlaczego potrzebujesz strategii contentowej?

Czy wiesz, że ponad 56% firm nie ma udokumentowanej strategii rozwoju treści w świecie marketingu cyfrowego? I że większości content marketerów kończą się pomysły zaraz po stworzeniu pierwszych treści? Czym więc jest strategia contentowa? Po prostu jest to mapa Twoich celów biznesowych do osiągnięcia za pomocą wysokiej jakości treści. Posiadanie dobrze sformułowanej strategii contentowej może praktycznie decydować o ogólnym sukcesie Twojego biznesu. W ciągu ostatniej dekady marketing tego rodzaju przeszedł gruntowną ewolucję i obecnie kluczowe jest opanowanie technicznych aspektów tworzenia treści, aby wyróżnić się na tle ostrej konkurencji marketingowej. Tworzenie strategii treści pozwala na planowanie rozwoju biznesu przy jednoczesnym budowaniu relacji z odbiorcami docelowymi w trakcie całego procesu. Plan pomoże Ci w generowaniu i wyborze najlepszego rodzaju treści dla Twoich odbiorców w różnych kanałach.

Według badania Smart Insights, 69% najbardziej skutecznych marketerów B2B w 2020 roku miało udokumentowaną strategię, a to oznacza, że nie można osiągnąć sukcesu jak za dotknięciem magicznej różdżki. Klucz skutecznego content marketingu jest Twoja strategia treści. Wciąż bardzo często uważa się, że przydaje się ona tylko na początku lejka sprzedażowego. Skuteczny plan powinien obejmować znacznie więcej, niż tylko stworzenie marki.

Strategia powinna obejmować wszystkie etapy lejka sprzedażowego: od zbudowania świadomości marki, przez ustalanie intencji, po ocenę produktu, zakup i budowanie lojalności. Omówimy kilka najlepszych praktyk, które pozwolą Ci zoptymalizować tworzenie i dystrybucję treści.

Why should you consider a solid content Strategy

Miej świadomość swoich celów w zakresie marketingu treści

Zidentyfikuj wartości swojej marki i zrozum swoich odbiorców. Zastanów się, w jaki sposób strategia content marketingowa może pomóc osiągnąć Twoje cele biznesowe. Zwieńczeniem skutecznej strategii contentowej jest odpowiednie zmierzenie jej sukcesu. Ostatecznym celem tworzenia treści jest budowanie świadomości marki i zapewnianie ROI, nawet jeśli nie zawsze są one bezpośrednio związane z samą treścią. Dzięki zdefiniowaniu celów biznesowych i określeniu, w jaki sposób treści mogą przyczynić się do sukcesu firmy, Twoja strategia od razu zyska bardziej wiarygodną strukturę. Na przykład, jeśli prowadzisz sklep internetowy z ubraniami, najprawdopodobniej ocenisz swój sukces poprzez konwersje i sprzedaż. Jeśli natomiast Twój biznes opiera się na subskrypcji, bardziej znaczące będzie zmierzenie lifetime value (pomiar wartości klienta) użytkowników pozyskanych dzięki Twojej strategii treści i wskaźnikowi ROI. Pomaga to zdefiniować, jakie współczynniki należy brać pod uwagę przy obliczaniu skuteczności Twoich treści, niezależnie od tego, czy chodzi o kampanie, czy o zaangażowanie użytkowników.

Nigdy nie twórz treści bez określonego celu. To zwykła strata czasu i działanie skazane na porażkę! Smutne, ale prawdziwe. Korzystanie z darmowego kalendarza treści pozwoli Ci na organizację swoich celów w skali miesiąca lub roku. Sztuką jest, aby nie zgubić się w procesie. Marketerzy łatwo dają się ponieść procesowi tworzenia i często zapominają, dlaczego strategia contentowa jest potrzebna w pierwszej kolejności.

Wskaźniki powinny być ustalone zgodnie z tym, co chcesz osiągnąć dzięki swoim artykułom. Należy pamiętać, że treści krótko- i długoterminowe będą inaczej oceniane.

Co warto zapamiętać:

  • Skuteczność treści jest nierozerwalnie związany z Twoimi celami
  • Musisz określić, w jaki sposób będziesz mierzyć sukces swojej strategii contentowej

Optymalizacja contentu powinna być częścią Twojej strategii tworzenia treści

Możesz wzbogacić swoją strategię o spostrzeżenia i zindywidualizowaną optymalizację dzięki narzędziom Content Intelligence. Narzędzia te umożliwiają tworzenie treści w oparciu o badania, współpracę z członkami zespołu i organizowanie planowania artykułów. Sugerujemy korzystanie z systemu zarządzania lub narzędzia do analizy treści, które umożliwi tworzenie, zarządzanie, optymalizację treści oraz monitorowanie dystrybucji i sukcesów konkurencji, wszystko w jednym miejscu.

Bycie na czele zależy od siły Twojej strategii treści. Zoptymalizowana, może pomóc Ci w osiągnięciu wyższej pozycji w wyszukiwarkach i generowaniu leadów. Używanie zdjęć i filmów, które bezpośrednio lub pośrednio prezentują cechy produktu, jest doskonałą techniką zwiększania zaangażowania.

Przeprowadź audyt treści, aby ocenić swoją strategię contentową

Znajomość własnych celów jest świetnym początkiem do rozpoczęcia planowania treści. Użycie narzędzia, które pozwoli Ci dokładnie zrozumieć, czego szukają Twoi docelowi odbiorcy, zaoszczędzi Ci wiele czasu spędzonego na researchu i sprawi, że planowanie nowych artykułów będzie łatwiejsze. Dodatkowo pomaga w optymalizacji  w oparciu o dogłębną analizę. Nie ma jednej, uniwersalnej strategii. Twoi odbiorcy będą zmieniać się zgodnie z trendami rynkowymi, a jeśli pracujesz w dziale treści, musisz śledzić nowe strategie SEO, sposoby optymalizacji treści itd. Możesz użyć CONTADU do porównania swoich treści z innymi, aby zobaczyć, jak sobie radzą oraz mieć oko na konkurencję. Jak wspomnieliśmy, Twoje KPI będą się różnić w zależności od branży i celów. Ustalenie planu wzmacnia Twoją markę i zwiększa rozwój biznesu.

Audyt powinien również sygnalizować cele biznesowe. Ich określenie jest kluczowe, dlaczego niektóre z Twoich treści osiągają gorsze wyniki. Musisz sprawdzić, czy nie ma luk pomiędzy głosem Twojej marki a jej treściami. Followersi często czują się niezaangażowani, gdy zauważą brak autentyczności lub adekwatności, co prowadzi do spadku zaangażowania.

Określ najlepszy brand voice (sposób, w jaki firma komunikuje się z odbiorcami), porównując, na czym stoisz i jaki styl treści najlepiej sprawdza się w przypadku Twojego produktu. Audyt powinien pozwolić Ci zrozumieć, co najlepiej sprawdza się w wybranych przez Ciebie platformach.

Oceń swoją obecną strategię contentową. Przeprowadzając audyt treści, możesz zidentyfikować luki i poznać swoje słabe strony. Audyt pomoże Ci opracować lepszą strategię. Może on polegać na ocenie Twoich zasobów, takich jak odpowiednia forma treści tworzonych dla klientów będących w podróży. Podpowie również, czy Twoja strategia uwzględnia krótki oraz interaktywne treści. Wykorzystując analitykę, możesz prześledzić, która z form działała lepiej. Czy była to ta z infografikami i wideo? Na którym etapie lejka sprzedażowego użytkownicy byli bardziej zaangażowani i jaki procent tego zaangażowania przełożył się na sprzedaż? Możesz podzielić tematycznie swoją analizę i wykryć ewentualne luki pomiędzy nimi. Identyfikacja luk za pomocą prostego arkusza kalkulacyjnego pozwoli stworzyć strategię, która rozpozna, czy Twój format treści jest odpowiedni dla Twoich odbiorców. Ocena istniejących treści daje Ci również możliwość ponownego wykorzystania ich w przyszłości.

Użycie narzędzia, które pozwoli Ci dowiedzieć się, czego dokładnie szukają Twoi odbiorcy, zaoszczędzi Ci wiele czasu spędzonego na researchu i sprawi, że planowanie nowych treści będzie o wiele łatwiejsze. Dodatkowo, pomaga w optymalizacji treści w oparciu o dogłębne badania.

Poznaj intencje swoich odbiorców

Tworzenie treści jest sposobem na wzbogacenie życia potencjalnego klienta. Celem tworzenia wysokiej jakości treści jest zwiększenie jakości życia odbiorcy i przekonanie go, że możesz mu w jakiś sposób pomóc. Możesz dokonać tego poprzez doskonałe porady posprzedażowe lub dzięki udzieleniu krótkich informacji związanych z produktem. Dzięki stworzeniu modelowego klienta docelowego (customer persona), możesz odpowiedzieć na potrzeby swojej grupy targetowej. Jednym z celów strategii powinna być edukacja odbiorców poprzez Twój brand voice. Dbanie o odbiorców podczas edukowania ich jest świetnym sposobem na utrzymanie ich zainteresowania. Badanie słów kluczowych pozwoli Ci dowiedzieć się, które z nich były używane przez najlepiej oceniane treści w Twoim obszarze tematycznym.

must have term h1 h2 terms recommendations amount of words ect

 

  • Zbadaj swoją konkurencję i sprawdź, co można poprawić lub zrobić inaczej
  • Ustaw odpowiednie wskaźniki dla swoich działań

Odpowiednie ustawienie wskaźników

Okej, cele Twojej strategii tworzenia treści zostały określone, więc co dalej? Zdecyduj, czy chcesz, aby Twoje treści były wysoko w rankingu słów kluczowych (tak, mamy na myśli long-tail), czy też Twoje treści mają na celu jedynie generowanie sprzedaży. W pierwszym przypadku możesz na przykład śledzić swoje działania za pomocą Google Analytics. Chcesz wiedzieć, na czym stoisz lub porównać swój ranking z konkurencją? Możesz użyć tego narzędzia, aby określić, gdzie się obecnie znajdujesz i jak możesz poprawić swoją pozycję. Badanie kluczowych fraz zajmuje kilka minut i pomaga w optymalizacji contentu, ponieważ dostarcza użytkownikom odpowiedzi na pytania.
Z drugiej strony, jeśli Twoim celem jest stworzenie lejka sprzedażowego, musisz mierzyć współczynniki konwersji. Współczynnik konwersji to po prostu ilość użytkowników wyrażana w procentach, którzy wykonali pożądaną przez firmę czynność. Istnieje kilka sposobów na obliczenie współczynnika konwersji: na przykład możesz go obliczyć, dzieląc całkowitą liczbę użytkowników, którzy „konwertują” (poprzez subskrypcję, komentarz, zapytanie lub kliknięcie w reklamę) przez ogólną wielkość odbiorców.

Ponownie Twoje cele zostaną określone przez najlepsze KPI, które pozwolą Ci śledzić postępy. Na przykad jeśli Twoja strategia contentowa opiera się na zwiększaniu świadomości marki, Twoje KPI najprawdopodobniej będą związane z czasem spędzonym na stronie i współczynnikiem odrzuceń, czyli osób, które opuściły stronę. Jeśli Twoim celem jest pozyskanie większego ruchu organicznego, rozważ skupienie się na wskaźnikach takich jak Twój ranking wyszukiwania i wynik linków przychodzących będzie decydujące. Aby poprawić swój ruch organiczny, możesz przeprowadzić research tematyczny i uzyskać wgląd w intencje użytkowników. Szybkie badanie może pomóc Ci poprawić strategię treści poprzez analizę map semantycznych, które generują sprzedaż u Twojej konkurencji.

Istnieje wiele sposobów, aby zmierzyć skuteczność Twoich treści. Może to być zaangażowanie w mediach społecznościowych, zachowanie użytkowników lub analiza wyników SEO. Należy pamiętać, że wskaźniki są często pośrednio powiązane z kapitałem. Na przykład możesz obliczyć wartość swoich leadów przychodzących poprzez zsumowanie liczby leadów, podzielone przez wartość każdego z nich. Ta metoda pozwala Ci uzyskać podstawę do oszacowania ROI. Inni marketerzy zalecają używanie leadów, rejestracji i innych form zaangażowania użytkowników jako wskaźników do obliczania ROI z treści.

Po określeniu sposobu kwantyfikacji sukcesu i ROI, możesz w ciągu kilku minut sprawdzić skuteczność swojej strategii poprzez przeprowadzenie researchu tematycznego. Pozwoli Ci to sprawdzić, na czym stoisz. Analiza słów kluczowych może pomóc dopracować strategię contentową. Analizując ich skupiska, rozpoznajesz intencje użytkowników i lepiej odpowiesz na ich potencjalne zapytania. Musisz jednak pamiętać, że marki o ugruntowanej pozycji będą wymagały krótszych słów kluczowych niż inne. Domena o wysokim domain authority (wynik rankingu wyszukiwarki) prawdopodobnie zajmie wysoką pozycję w rankingu i będzie mogła mieć kilka adresów URL (do 3) dla tej samej frazy kluczowej. Niemniej jednak, porównanie Twojej strategii treści z innymi podobnymi firmami pozwoli Ci rozpoznać swoje słabości.

Zdefiniuj swoją strategię dystrybucji treści

Aby generować leady z Twoich zasobów, potrzebujesz strategii treści i strategii dystrybucji treści, które pozwolą Ci zwiększyć świadomość marki i umożliwią rozwój firmy. Za pomocą tego narzędzia możesz monitorować skuteczność dystrybucji i jej trwałość. Zaplanuj je w kanałach zewnętrznych. Użyj automatycznych powiadomień, aby śledzić wygasłe artykuły lub utracone linki. Zdecyduj, czy chcesz realizować dystrybucję płatną czy organiczną. Narzędzie Content Intelligence ułatwi Ci na przykład śledzenie efektywności kanałów dystrybucji i pozwoli na bardziej efektywne zarządzanie nimi.

Skonfiguruj kalendarz treści

Kalendarz treści jest Twoim najlepszym przyjacielem, jeśli chodzi o tworzenie wstępnych zarysów. Wdrożenie tygodniowych lub miesięcznych celów pomoże Ci je zwizualizować i zwiększyć efektywność działań.
Rozważ content repurposing (odświeżenie treści) i wykorzystaj go w różnych kanałach, aby zmaksymalizować świadomość i generować leady. Na przykład post na Instagramie będzie bardziej wizualny i prawdopodobnie będzie ograniczony pod względem ilości słów. Powinien on przekazywać ten sam komunikat, ale w innym stylu. Twój głos powinien pozostać spójny we wszystkich kanałach. Kalendarz treści pozwala na współpracę z innymi i optymalizację wyników. Koordynacja pomiędzy różnymi częściami Twojego biznesu pozwoli Ci wykryć potencjalne niedociągnięcia i szybko się nimi zająć.

Kiedy zadania są zorganizowane zgodnie z porządkiem kalendarza, ułatwia to realizację celów. Kalendarz trójwarstwowy może obejmować treści, które będą zgodne z kampaniami marketingowymi, treści stałe oraz treści hero content, które mają na celu zwrócenie uwagi na Twoją markę. Hero content powinien być rzadko wykorzystywany, najlepiej kilka razy w roku, aby nie przesadzić z ilością odbiorców. Przykładowo wydarzenia związane z wprowadzeniem produktu na rynek, mogą stanowić doskonały hero content.

ghvmhgfmghf

Twórz relewantne treści, aby podążać za lejkiem sprzedażowym

Postaw się na miejscu swojego klienta. On zamierza znaleźć rozwiązanie swojego problemu. Dlatego też, na samym szczycie lejka, rozważ wdrożenie infografiki lub listicles, dzięki którym przekształcisz świadomość w zainteresowanie. Każdy uwielbia piękne wizualizacje, łatwo je zapamiętać i przekazują dużą ilość informacji za pomocą luźnego medium. Pierwszy etap powinien jedynie podnieść świadomość i dopasować się do badań Twojego konsumenta. Nie zdradzaj zbyt wiele na samym początku! Wykorzystaj krótsze formy treści jako teasery, aby przejść do etapu zainteresowania i rozważań.

Pomyśl o umieszczeniu linków do bardziej szczegółowych treści, aby stopniowo przechodzić do kolejnych etapów lejka. W miarę postępów w lejku zwróć uwagę na sposób interakcji z użytkownikami: oceny, szybkie quizy lub inne formy interaktywnych treści pozwalają odbiorcom ocenić Twoje produkty i oferty. Jest to sposób na pozyskanie intencji i oceny.

Idealnie byłoby, gdyby treści na ostatnim etapie skupiały się na Twojej ofercie i zastosowaniu produktu. Możesz użyć kalkulatorów, recenzji, a nawet studiów przypadku, aby pokazać, jak Twoje rozwiązanie wpasowuje się w potrzeby użytkownika. Może Ci się wydawać, że przypieczętowanie transakcji oznacza, że tworzenie treści nie jest już potrzebne.

Mylisz się! Ciągłe tworzenie treści może pomóc Ci utrzymać obecnych klientów, zbudować popularność i wzmocnić lojalność.

Ok, teraz jest czas na ustalenie strategii treści. Zbuduj ze swoimi odbiorcami relację na całe życie poprzez treści od etapu świadomości do etapu posprzedażowego. Twoja strategia treści powinna obejmować podróż zakupową Twoich odbiorców, co oznacza, że musisz również wspierać ich wybory po dokonaniu zakupu!

Jak radzić sobie z niepowodzeniami?

Regularnie monitoruj swoją widoczność, aby upewnić się, że Twoje treści są zgodne z Twoim celem biznesowym i że nie pozostajesz w tyle za konkurencją. Chociaż ludzie mają tendencję do myślenia o treściach jako o pasywnych, cały proces ich tworzenia wymaga od Ciebie aktywności, aby zmaksymalizować płynące z nich korzyści. Dostosowanie treści do tematu, który jest ściśle związany z Twoim celem biznesowym, pozwoli Ci osiągnąć większą widoczność. Uwzględnij słowa kluczowe, które zwiększają efektywność tworzonych treści. Każdy adres URL może być analizowany w celu poprawy treści i podwójnego sprawdzenia strategii treści na każdym etapie gry.
Wykorzystanie optymalnej semantyki może pomóc w odpowiedzi na zapytania użytkowników. Rozważ warianty semantyczne w całym artykule, aby osiągnąć wysoką widoczność.

Uwaga: kanibalizacja słów kluczowych to powracający problem SEO, który uniemożliwia Twoim treściom osiągnięcie optymalnej widoczności. Oznacza to, że masz kilka artykułów pozycjonowanych na te same słowa kluczowe w Google, ponieważ ich tematyka jest zbyt podobna lub używasz jednej frazy kluczowej dla wielu tematów. Możesz rozwiązać tę kwestię, określając, która strona powinna pojawić się dla danego terminu, a następnie opracowując taktykę linkowania wewnętrznego, backlinków lub innych treści, które powinny być brane pod uwagę.

content strategy research

exclude unwanted keywords tailor the topic according to your audience

Na przykład: korzystanie z narzędzia do słów kluczowych pomoże Ci osiągnąć semantyczne wariacje. Możesz zoptymalizować swoje treści poprzez tworzenie klastrów słów kluczowych dla konkretnych tematów. Jest to również dobra technika, aby uniknąć kanibalizacji treści!

Łączenie wszystkiego w całość

Skuteczne ustawienie strategii tworzenia treści to cykl, który musi być regularnie optymalizowany, aby nadążyć za odbiorcami. Strategia dostarcza odpowiednich narzędzi do radzenia sobie z potencjalnymi wadami i zwiększania widoczności. Tworzenie treści ma tendencję do bycia przytłaczającym. Co więcej, jeśli nie masz strategii, która działa, twoje wysiłki mogą się nie opłacić. Wykorzystaj powyższe pomysły i sztuczki, aby opracować silną strategię, która stawia na pierwszym miejscu profesjonalistów z Twojej branży. Konsekwencja jest kluczowa. Używając content plannera i mapy klastrów, możesz określić, co powinno być Twoim następnym elementem treści. Jeśli myślisz, że sporadyczne tworzenie i publikowanie zapewni Ci większe zaangażowanie, musisz przemyśleć swoją strategię. Pamiętając o intencjach użytkowników, musisz odpowiedzieć na ich pytania i dostarczyć im rozwiązania. Jeśli tego nie zrobisz, znajdą sobie kogoś innego. Twoja strategia powinna być dostosowana do intencji użytkownika, a ostatecznie do celów biznesowych.

Pamiętaj: skuteczny content marketing opiera się na wysokiej jakości treści i solidnej strategii contentowej!

O czym należy pamiętać?

  • Audyt treści pomoże Ci ocenić potencjał Twojej strategii i rozwiązać różne problemy
  • Korzystanie z inteligentnych narzędzi do tworzenia treści pozwala zaoszczędzić czas i pracować nad kilkoma projektami jednocześnie. Możesz monitorować swoją strategię dystrybucji treści, optymalizować treści, mieć oko na konkurencję, a nawet tworzyć treści w tym samym miejscu
  • Skorzystaj z pytań w naszej sekcji „audyt treści”, aby zbudować silny plan treści i rozpoznać potencjalne luki
  • Zidentyfikuj cele swojej marki: świadomość, zainteresowanie, sprzedaż online lub offline, lojalność
  • Dopasuj swoje cele do strategii contentowej
  • Zbadaj swoją konkurencję i zrób to lepiej od nich
  • Trzymaj się swojej persony odbiorców, aby tworzyć treści, które odpowiadają intencjom użytkowników
  • Ustal odpowiednie wskaźniki dla swoich działań. Zdefiniuj sukces zgodnie z tym, co chcesz osiągnąć poprzez tworzenie treści

Powodzenia! 🙂