Contents

Jak wykorzystać intencje wyszukiwania, aby zapewnić większą sprzedaż i zaplanować odpowiednie treści dzięki SEO?

Jeśli chcesz przekształcić użytkowników wyszukiwarki w generujących przychody klientów Twojej firmy, musisz dogłębnie zrozumieć, czym są intencje wyszukiwania. Pomoże Ci to przenieść kampanie SEO na wyższy poziom i osiągnąć świetne wyniki w dłuższej perspektywie. Będziesz mógł wykorzystać zrozumienie intencji wyszukiwania do organizowania treści na swojej stronie internetowej tak, że można ją będzie konkretnie adresować. Czytaj dalej, a my podzielimy się z Tobą wiedzą, jak to zrobić.

intencje uzytkownika

Co to jest intencja wyszukiwania?

Intencje wyszukiwania to główny powód, dla którego dana osoba szuka czegoś w Internecie. Kiedy czegoś szukasz, wpisujesz jakieś słowo, pytanie lub frazę. Istnieje powód, który motywuje Cię do szukania akurat tego czegoś w Internecie. Musisz zrozumieć, o co chodzi z intencją użytkownika w wyszukiwaniu.

Aby lepiej to zrozumieć, należy wejść w buty osoby, która szuka czegoś w Internecie. Kiedy wyszukujesz pytanie „jak umyć okna?”, oczekujesz przewodnika krok po kroku, który jasno pokazuje, co musisz zrobić, aby umyć okna. Nie spodziewasz się wtedy, że przeczytasz artykuł o długości 1000 słów. Dlatego tak ważne jest zrozumienie, jakiego rodzaju wyszukiwania preferują Twoi odbiorcy.

Kiedy masz świadomość intencji wyszukiwania, będziesz w stanie prawidłowo zorganizować format i optymalizację treści na swojej stronie internetowej. Pomoże Ci to zaoferować dokładnie takie treści, jakich odwiedzający oczekują.

Cztery rodzaje intencji wyszukiwania

Kiedy zagłębisz się i przyjrzysz intencjom wyszukiwania, dowiesz się, że istnieją cztery główne typy. Oto ich przegląd:

Intencja wyszukiwania „wiem”

Intencje wyszukiwania „wiedza” to sytuacje, w których ludzie szukają rzeczy w celu poszerzenia swojej wiedzy. Nazywa się to również „intencją informacyjną” lub „wyszukiwaniem informacyjnym”. Na przykład, kiedy szukasz w Internecie „jakie są korzyści zdrowotne jabłka”, próbujesz poszerzyć swoją wiedzę. Aby zaspokoić tę intencję, warto używać samouczków, przewodników „jak to zrobić” i FAQ. Niektóre typy odpowiedzi z tego typu wyszukiwań są najczęściej promowane w SERPie jako „feature snippets”.

Intencja wyszukiwania „działam”

Osoby z intencją wyszukiwania „działam” oczekują zakupu produktów. Nazywa się to również „intencją transakcyjną”. Na przykład, gdy chcesz kupić nowy bezprzewodowy zestaw słuchawkowy, będziesz szukać w Internecie „najlepszy bezprzewodowy zestaw słuchawkowy poniżej 100 zł”. W tym przypadku intencją użytkownika będzie zakup produktu (wysoka intencja handlowa). Aby przyciągnąć ludzi z takimi intencjami, sugerujemy używać stron produktowych i stron docelowych.

Intencja wyszukiwania „strona internetowa”

Osoby z intencją wyszukiwania „strona internetowa” szukają, jak sama nazwa wskazuje, stron internetowych. Czasami mówi się również o „intencji nawigacyjnej”. Kiedy nie masz pewności, co do konkretnej domeny w sieci, po prostu szukasz jej w Internecie. Na przykład większość osób, które chcą odwiedzić stronę „Marks and Spencer” wyszukuje dokładnie tę frazę.

Intencja wyszukiwania „odwiedź osobiście”

W tym przypadku ludzie szukają lokalnych firm, w których mogą kupić produkty lub skorzystać z usługi. Na przykład, jeśli chcesz spróbować włoskich potraw, wpiszesz w wyszukiwarkę „włoska restauracja w pobliżu”. Próbujesz znaleźć lokalną firmę, która oferuje to, czego szukasz. Aby przechwycić ludzi z taką intencją wyszukiwania, musisz skupić się na lokalnym SEO.

user intend 2

Czy Twoja witryna jest zoptymalizowana pod kątem intencji wyszukiwania?

Teraz masz już podstawową wiedzę na temat intencji użytkownika w wyszukiwaniach. Pamiętając o tym, musisz dowiedzieć się, czy Twoja strona firmowa jest zoptymalizowana pod kątem wyszukiwań, czy też nie. W tym celu należy przyjrzeć się stronom, które znajdują się w Twojej witrynie. Warto dowiedzieć się, jakie intencje stoją za wszystkimi stronami, które posiadasz. Następnie można uzyskać pomoc, korzystając z narzędzia do badania słów kluczowych i znaleźć dokładnie te, które budzą zainteresowanie odbiorców. Na podstawie researchu należy zaktualizować swoje treści i dopasować je do intencji wyszukiwania odwiedzających.

Nauka kryjąca się za intencją

Dokonano wielu badań na temat intencji wyszukiwania. W jednym z nich, przeprowadzonym w 2006 roku przez Uniwersytet w Hong Kongu, odkryto, że istnieją dwa podstawowe cele stojące za intencją wyszukiwania. Pierwszy cel to taki, w którym osoba oczekuje znalezienia konkretnych informacji związanych ze słowami kluczowymi. Z drugiej strony osoba może nawet szukać ogólnych informacji związanych z danym słowem kluczowym.

Kiedy to uogólnisz, zauważysz, że różne wyszukiwarki mogą być podzielone na konkretne zapytania użytkownika i ich wyczerpujący charakter. Ludzie z konkretnymi zapytaniami szukają konkretnych tematów. Zazwyczaj nie mają tendencji do odbiegania od tego, co ich interesuje. Nawet wyszukiwarki takie jak Google, chcąc być bardziej inteligentne, starają się zrozumieć intencje użytkownika w wyszukiwaniu.

Zrozumienie intencji użytkownika i jego związku z rodzajem treści, szczególnie w wyszukiwaniu transakcyjnym, jest kluczem do zwiększenia zaangażowania i zwiększenia współczynnika konwersji.

Machine Learning i klasyfikacja intencji

Różne strony internetowe oferują treści w wielu formach. Może to ostatecznie wpłynąć na zachowanie wyszukiwań użytkownika poprzez marketing. W rezultacie istnieje możliwość zmiany intencji wyjściowej związanej z zapytaniem. To właśnie tutaj machine learning (uczenie maszynowe) będzie odgrywać główną rolę. Podstawy machine learningu mogą być połączone z konkretnymi algorytmami, aby zmienić strony wyników wyszukiwania. Google prowadzi wiele eksperymentów związanych z tą technologią. Dlatego w przyszłości będziemy mogli zobaczyć, jak wyszukiwarka Google staje się coraz bardziej inteligentna.

user intend 3

Jak prawidłowo prowadzić Keyword Research?

Musisz dobrze zrozumieć, jak wyszukiwać słowa kluczowe, pamiętając o intencjach użytkownika. Nie możesz po prostu wierzyć w słowa kluczowe, które poda Ci przypadkowa osoba. Istotne jest również to, aby rozumieć, że Google zmieniło się w inteligentną wyszukiwarkę. W związku z tym stare techniki rankingowe słów kluczowych nie dają już pozytywnych wyników. Technologia poszła naprzód, więc i Ty musisz za nią nadążyć.

Jedną z najlepszych dostępnych dla Ciebie metod researchu słów kluczowych jest użycie zapytań informacyjnych. Z ich pomocą będziesz starał się dostarczać informacje odbiorcom, którzy szukają ich na Twojej strony. Dlatego też sugerujemy napisać odpowiedzi na te pytania na stronie. Słowa kluczowe powinny być wybierane na podstawie zapytań informacyjnych, które wpisują użytkownicy wyszukiwarki. Kilka z najlepszych słów kluczowych, które można wykorzystać, to zwroty dotyczące rozwiązywania problemów typu: „jak to zrobić”, „nie zamyka się”, „nie otwiera się”, „jak rozwiązać”, „jak zablokować”, „jak pozbyć się”. Na podstawie tych słów można napisać informacyjne tutoriale i posty na blogu.

Podobnie można wykonać research słów kluczowych z zapytań nawigacyjnych. Musisz znać główne zapytania dotyczące Twojej strony i znaleźć odpowiednie słowa kluczowe. Następnie warto w oparciu o te słowa zoptymalizować swoje docelowe treści.

Kiedy robisz research słów kluczowych dla zapytań transakcyjnych, powinieneś odpowiedzieć na potrzeby użytkowników, którzy próbują kupić produkty lub usługi. Używaj wtedy takich słów kluczowych, jak: najlepszy, cena, oceny, recenzje, benchmarki oraz plusy i minusy.

Upewnij się, że stosujesz się do tych wskazówek i odpowiednio zoptymalizuj swoją stronę. Wtedy będziesz w stanie z łatwością zwiększyć swoje rankingi!