Contents

Niemal każdy z nas zastanawiał się, czy w przyszłości roboty będą mogły zastąpić człowieka przy wykonywaniu wielu najróżniejszych zadań. Oczywiście na razie brzmi to, jak scenariusz filmu science-fiction, ale przecież już teraz bardzo często spotykamy się ze sztuczną inteligencją w naszym życiu codziennym. 

Świat na naszych oczach idzie do przodu, a stale rozwijające się nowoczesne technologie coraz bardziej ułatwiają nam życie. Jak to się przekłada na marketing, a przede wszystkim na marketing treści, gdzie strategiczne innowacje są niezwykle ważnym elementami przewagi konkurencyjnej? I jaki związek z tym wszystkim ma Content Intelligence? Odpowiemy na te pytania w dalszej części artykułu. Zacznijmy od definicji sztucznej inteligencji.

content intelligence featured image

Sztuczna inteligencja w życiu codziennym

Spotykamy się z nią bardzo często. Wystarczy wziąć do ręki smartfona, gdzie  natkniemy się na cyfrowych asystentów w rodzaju Siri. Strony internetowe coraz częściej posiadają swoje chatboty „rozmawiające” z nami i rozwiązujące nasze problemy. Również stale doskonalone translatory czy urządzenia rozpoznające mowę lub obrazy korzystają z możliwości AI. W medycynie także wykorzystuje się sztuczną inteligencję (chociażby przy diagnostyce pacjentów), a środki przeznaczane na technologie związane z jej rozwojem przekraczają milionowe kwoty.

Ponadto najlepsi arcymistrzowie w szachach (łącznie z Magnusem Carlsenem) korzystają w przygotowaniach z opartych na sztucznej inteligencji zaawansowanych silników szachowych w rodzaju Alpha Zero. Nawet artyści eksperymentują z AI — przykładem może być Holly Herndon, która przy wydanym w 2019 roku albumie Proto „współpracowała” z aplikacją Spawn. Spotykamy  sztuczną inteligencję w życiu codziennym, wystarczy włączyć Netflixa lub Spotify, czy po prostu Google, który opiera się na wyszukiwaniach semantycznych interpretowanych za pomocą sztucznej inteligencji.

Omówmy zatem  zagadnienia związane z Content Intelligence, tworzone do  zarządzania treściami w content marketingu.

Czym jest Content Intelligence?

Content Intelligence to innowacyjny sposób planowania i zarządzania treścią, który jest przyszłością digital marketingu. Działania CI są oparte na wytycznych dostarczanych przez sztuczną inteligencję, która w prosty i szybki sposób pozwala zaplanować oraz stworzyć wysokiej jakości content, którego zadaniem jest zaspokoić intencje użytkowników.

To naprawdę nie jest science-fiction. Platformy Content Intelligence, takie jak CONTADU, są doskonałym rozwiązaniem dla wszystkich tych, którzy zajmują się tworzeniem treści. Dzięki tym narzędziom oszczędzają wiele godzin, a efekty ich pracy są dużo lepsze.

Co więcej — CI nie kieruje się emocjami czy subiektywnymi odczuciami. Za pomocą wewnętrznych algorytmów interpretuje dane z wyszukiwarek, modeli językowych, wewnętrznych baz danych. Na ich podstawie potrafi precyzyjnie określić, jakiego rodzaju treści powinny pojawić się w artykule np. dotyczących  kredytów mieszkaniowych, sklepie internetowym sprzedającym akcesoria komputerowe czy na blogu poświęconym projektowaniu ogrodów. Oczywiście chodzi o treści, które będą generować ruch na stronie, co oczywiście przełoży się na osiągnięcie określonego przez nas celu (zwiększenie sprzedaży).

Dlaczego CI jest tak ważna?

Przede wszystkim chodzi o użytkowników. To ich intencje i preferencje są głównym czynnikiem tworzenia contentu. Jeśli chcemy, aby nasze treści miały wysoką pozycję w wynikach wyszukiwania, powinniśmy tworzyć je tak, aby były, jak najlepiej dopasowane do preferencji odbiorców.

Dlatego kolejnym równie ważnym czynnikiem dla Content Intelligence jest wyszukiwarka. Google analizuje zapytania i ocenia treści na podstawie semantycznych algorytmów. I choć z całą pewnością nie wiemy, na czym opiera swoje oceny (ponieważ nie mamy wglądu w kryteria, którymi się posługuje), to jednak jesteśmy w stanie przeanalizować, dlaczego dana podstrona znajduje się wysoko w SERP-ie.

Google promuje wartościową treść o wysokiej jakości, która charakteryzuje się aktualnością, jest wiarygodna, przejrzysta formalnie i merytorycznie oraz zoptymalizowana zgodnie z regułami semantycznego SEO. Krótko mówiąc: chodzi o treść, która w najlepszym stopniu będzie zaspokajała intencje użytkowników. I właśnie planowanie i tworzenie tego rodzaju treści jest celem Content Intelligence.

Narzędzia CI pozwalają na uzyskanie przewagi nad copywriterami i content marketerami, którzy kierują się intuicją i działają wybiórczo przy tworzeniu contentu, ponieważ zwyczajnie nie są w stanie w krótkim czasie przeanalizować setek stron internetowych, aby zbudować odpowiednią bazę słów kluczowych i przypisać do nich intencji. Warto więc zaufać nowoczesnym technologiom, oszczędzając czas i dostarczając lepsze jakościowo treści dzięki ich rekomendacjom.

CI, czyli jak sztuczna inteligencja pomaga w content marketingu.

Wiemy już, dlaczego Content Intelligence jest tak istotna w planowaniu treści. W tym miejscu przyjrzyjmy się nieco bliżej sposobom działania tej innowacyjnej metody. Wiedza ta z pewnością pomoże w  tworzeniu własnego contentu, a także pozwoli na lepsze prowadzenie strategii contentowej.

Algorytmy Google a semantyczne SEO

Warto dobrze poznać sposób działania wyszukiwarki Google. Od dłuższego czasu wyszukiwania wspomagane są semantycznymi algorytmami. Internet zawiera miliony stron, a każda z może używać podobnych słów kluczowych, dostarczając jednak zupełnie innych treści.

Trudno sobie wyobrazić, aby nawet najlepszy statystyczny algorytm mógł oceniać je efektywnie, bez powiązania z intencją użytkownika i jego słownictwem. Dzięki implementacji NLP na poziomie indeksu wyszukiwarek mogą one bardzo precyzyjnie rozróżniać typy treści i efektywnej odpowiadać na dane zapytanie.

Uczenie maszynowe (machine learning) oraz przetwarzanie języka naturalnego (NLP) to podstawowe składowe dzięki, którym Google rozpoznaje jakość contentu, ocenia go przy tworzeniu wyników wyszukiwania i oczywiście stara się jak najlepiej pomóc użytkownikom w znalezieniu tego, czego szukają.

Uczenie maszynowe i przetwarzanie języka naturalnego

Machine learning jest jednym z działów sztucznej inteligencji i polega na samodoskonaleniu komputera z udziałem analizy danych. Dzięki przetwarzaniu danych maszyny  „uczą się” myśleć jak ludzie. W ogromny skrócie: dokonuje się to dzięki skomplikowanemu procesowi zapamiętywania wzorców spośród ogromnej ilości danych.

Rezultatem tego jest rozpoznawanie przez maszyny znaczeń, obrazów, dźwięków oraz filmów. Dlatego też im lepiej zoptymalizujemy naszą treść pod tym kątem, tym będzie lepiej oceniana przez wyszukiwarkę.

Natomiast NLP pozwala Google na lepsze rozpoznawanie i rozumienie naszego języka, co przekłada się na lepsze rozumienie naszych zapytań pojawiających się w wyszukiwarce. Ponadto dzięki tak zaawansowanej technologii, jak NLP, Google nie tylko lepiej rozumie nasze intencje, ale również potrafi je interpretować i podpowiadać nam rozwiązania, które z dużą dozą prawdopodobieństwa okażą się trafione.

Stąd tak ważne jest odpowiednie nasycenie treści słowami kluczowymi oraz frazami uzupełniającymi, które spełniają kryteria semantycznego SEO — im lepiej zoptymalizowany content, tym lepsza ocena Google.

Intencje użytkownika i zarządzanie treścią

Content Intelligence zdecydowanie ułatwia dopasowanie komunikacji do potrzeb użytkowników. Nie musimy polegać na własnych przypuszczeniach czy niepewnych badaniach rynku. Chcąc utrzymać swoich klientów lub pozyskać nowych, należy tworzyć treści, które jak najlepiej zaspokoją ich potrzeby. I właśnie w tym pomoże nam CI.

Platformy specjalizujące się w tej metodzie pozwolą nam szybko zorientować się, jakie frazy rankują najlepiej, a rekomendacje ułatwią proces tworzenia contentu. Dzieje się tak za sprawą tematycznych klastrów obrazujących nam, jakie frazy tworzą daną strukturę tematyczną.

Możemy na ich podstawie wywnioskować, czego szukają nasi odbiorcy, jakie treści powinniśmy utworzyć, aby zwiększyć ruch na stronie, które posiadane treści spełniają już wymagania ich poszukiwań oraz które treści powinniśmy zaktualizować. A wszystko to na podstawie o  realne i aktualne dane.

Analiza konkurencji

Aby odnieść sukces w biznesie, potrzebne jest śledzenie swojej konkurencji. Nie inaczej jest w content marketingu. CONTADU pomoże łatwo sprawdzić, jakie tematy pojawiają się u naszych konkurentów z branży, które treści radzą sobie u nich najlepiej, a także podpowie nam co zrobić, aby nie zostać w tyle za najlepszymi. W odpowiednim module możemy łatwo sprawdzić wszystkie istotne dla nas rzeczy związane z tym zagadnieniem.

Analiza rezultatów strategii contentowej

Możemy też dokładnie zbadać rezultat naszej strategii digital marketingowej. To niezwykle ważne, ponieważ wiedza to pozwoli nam na ustalenie naszych celów, bez których nie będziemy mogli prowadzić naszej kampanii treści. Wystarczy przejść do modułu dotyczącego zarządzaniem i w kilka chwili dowiemy się, jak nasze treści angażują użytkowników.

Będziemy też mieć informacje o tym, co zrobić, aby pozyskać więcej klientów oraz jak nie stracić tych, których już przyciągnęliśmy do siebie (współczynnik odrzuceń jest bardzo ważny). CONTADU pomoże nam stworzyć jeszcze lepszą relację z potencjalnymi klientami.

Zarządzanie zespołem

CONTADU usprawni także zarządzanie zespołem. Wyznaczanie celów, przypisywanie zadań, obliczanie kosztów, sprawny harmonogram zadań i oszczędność czasu — to tylko kilka korzyści, jakie oferuje CONTADU.

Tak kompleksowe podejście do kierowania działaniami ekipy content marketingowej może w prosty, szybki i niewymagający dużych funduszy sposób zwiększyć wydajność naszej kampanii treści.

Jak Content Intelligence działa w praktyce?

Wiemy już, jak Content Intelligence działa w teorii, a jak to wygląda w praktyce? Spróbujmy wykonać pierwsze kroki w kierunku stworzenia content planu z użyciem CONTADU. Weźmy za przykład domenę Hubspot.com, a naszą kluczową frazą będzie „CRM for small business”.

Tworzenie projektu

Rozpoczynamy od utworzenia nowego projektu.

01 tworzenie projektu 1

Teraz wybierzmy wyszukiwarkę odpowiednią do badania oraz język odpowiadający interesującemu nas rynkowi.

02 tworzenie projektu 2

System zaproponuje nam 2 warianty: analizę tematyki lub danego słowa kluczowego. Wybieramy pierwszą opcję i przechodzimy do modułu Content strategy. Tam rozpoczynamy nowe badanie. 

Analiza strategii content marketingowej dla danego tematu

Opisujemy nasz temat ogólnymi frazami kluczowymi, które według nas najlepiej wiążą się z jego tematyką. Pamiętajmy, aby używać słów zbliżonych do siebie pod względem znaczenia, co pozwoli na bardziej skuteczną analizę. Zaczynamy od bardzo ogólnych słów opisujących temat, który jeśli ogólnie badanie nie będzie odpowiadało naszym oczekiwaniom, możemy uzupełnić bardziej szczegółowymi frazami kluczowymi lub  rozpocząć analizę od nowa. Jeśli już wszystko jest gotowe, możemy zaczynać badania.

03 tworzenie topica

Platforma w oparciu o modele językowe, dane semantyczne, Google Keyword Planner, Google suggest, mapy powiązań między słowami kluczowymi, Knowledge Graph i inne bazy wiedzy rozbudowuje wybraną przez nas grupę fraz kluczowych o dużą liczbę sugestii, a następnie przetwarza pełne Top 100 wyników wyszukiwania Google dla każdej branej pod uwagę frazy. 

Wskaźniki podobieństwa poszczególnych słów są wyliczane na podstawie zebranych danych, a następnie dzięki tym miarom narzędzie grupuje słowa, które są ze sobą ściśle powiązane.

Te powiązania pozwalają na bardzo dokładne rozpoznanie tematyki z punktu widzenia różnych zbiorów danych oraz intencji użytkowników. W rezultacie otrzymamy pełną listę fraz i słów kluczowych do wyboru.

 

Mapa klastrów zainteresowań w danym temacie (content hubs)

Widok “Content Ideas Map” (inną reprezentację grup (klastrów) słów kluczowych), możemy uzyskać przechodząc do widoku Keyword clusters. Widzimy zależności między poszczególnymi grupami słów/klastrami.
 Klastry (grupy słów kluczowych powiązanych ze sobą) z lewej strony są bliższe tematowi, im dalej w prawo, tym większa odległość tematyczna. 
Rozmiar odpowiada potencjałowi klastrów (może to być miesięczna liczba wyszukiwań słów należących do danej grupy lub koszt płatnej reklamy będącej ekwiwalentem tego ruchu).


Możemy też sprawdzić, jaki jest udział  naszej strony i stron konkurencyjnych w poszczególnych tematach. Informację tę odczytujemy na podstawie nasycenia kolorów.

05 topic ideas map

Otwierając interesujący nas klaster z poziomu mapy klastrów, możemy zapoznać się z konkurencją oraz typami treści, jakie rankują w danym temacie. Znajdziemy tam najlepsze adresy URL w danym klastrze wraz z informacją, na jakie słowa kluczowe są widoczne w SERP.

04 topic ideas grid

Planowanie treści w oparciu o pod tematy

Kolejnym krokiem jest przejście do opcji Create content. Wystarczy kliknąć piórko po prawej stronie, aby uruchomić kreator tworzenia lub optymalizacji treści na dany temat. 

06 keyword cluster to content 1

CONTADU pomoże nam znaleźć najlepiej dopasowaną podstronę w naszym serwisie, a następnie skierować ją do dalszej optymalizacji. Jeśli na podstawie pokazanych adresów stwierdzamy, że nie posiadamy takiej strony, powinniśmy wybrać opcję Write new content

11 write new content

Optymalizacja treści poprzez użycie rekomendacji semantycznych

Gdy ukończymy proces optymalizacji, możemy przejść do pisania. W tym celu przechodzimy do modułu Content writer.

07 content writer 1

Po przejściu do modułu Content writer otrzymujemy tabelę z zaplanowanymi treściami/optymalizacjami. Otwieramy wybraną optymalizację i w ten sposób przechodzimy do edytora.

09 content editor
Tutaj możemy zbudować strukturę artykułu nowej treści (przejdziemy do niej poprzez ikonkę Draft) lub zoptymalizować już istniejący content. W tym celu posłużymy się generatorem draftów, który dzięki rekomendacjom pomoże nam wybrać, jakie treści i zagadnienie powinniśmy uwzględnić w tekście, aby jak najlepiej odpowiadały intencjom użytkowników oraz uzyskały wysokie wyniki w SERP-ie. Gdy draft zostanie skopiowany do edytora, możemy rozpocząć optymalizację. Przypomina to import własnych treści.

10 draft

W generatorze draftów możemy zoptymalizować meta title i description, a w opcji Article layout stworzyć strukturę nagłówków na podstawie naszej konkurencji i pytań z Google suggesta i innych źródeł.

12 article layout
W samym edytorze dostępne są między innymi rekomendacje słów, których należy użyć w poszczególnych nagłówkach, uporządkowana lista słów kluczowych i fraz dopasowania do artykułu czy ogólna ocena tekstu. Przy optymalizacji warto uzupełniać istniejące treści o zagadnienia, które jeszcze nie zostały zawarte.

Edytor posiada również wiele parametrów (CONTADU ocenia tekst na podstawie jego długości, nasycenia frazami, struktury, fraz zalecanych oraz rozszerzających temat), które podpowiadają nam i oceniają nasz content  (wskaźnik Content score).

08 content writer 2

Planowanie z użyciem danych to przyszłość contetnt marketingu

Proste opracowanie strategii treści

Poniższy przykład pokazuje, jak Content Intelligence ułatwia zaplanowanie kampanii content marketingowej. Platformy oferujące takie rozwiązania są niezwykle skuteczne, jeśli chodzi o optymalizację treści.

Pomagają w prosty sposób zarządzać contentem, pozwalają zaoszczędzić fundusze i cenny czas, a także usprawniają pracę w zespole oraz umożliwiają dokonanie analizy rezultatów. Dla tych benefitów zdecydowanie warto korzystać z narzędzi Content Intelligence.

Skuteczne tworzenie contentu, opierające się na semantyce

Bez żadnych wątpliwości można stwierdzić, że liderzy branży content marketingowej korzystają z najnowszych technologii. Dziś, aby wygrać z konkurencją i osiągnąć znaczący sukces w marketingu treści, pomoc Content Intelligence będzie niezbędna, ponieważ znacznie lepiej radzi sobie z optymalizacją treści.

Dzięki rekomendacjom opierających się na modelach semantycznych i danych analitycznych copywriter będzie dokładnie wiedział, co powinno się znaleźć w treściach, aby artykuł pojawiał się wysoko w wynikach wyszukiwania Google.

Tworzenie długoterminowych treści atrakcyjnych dla Google

Aby jak najlepiej pomagać użytkownikom, wyszukiwarka Google ceni wartościowe i aktualne treści, czyli takie, które rozwiązują problemy pojawiające się w zapytaniach wyszukiwarki. Sami nie jesteśmy w stanie nadążyć za wszystkim, co dzieje się w naszej branży.

Dlatego właśnie powinniśmy skorzystać z Content Intelligence. Narzędzia, które dzięki analizie rzeczywistych danych z SERP-ów, pozwalają zadbać to, aby tworzony przez nas content zawsze był świeży i jak najlepiej spełniał intencje odbiorców.

Podsumowanie

Mając taką bazę w postaci rekomendacji, możemy znacznie łatwiej stworzyć wartościowy content, który będzie osiągał wysokie wyniki w Google, spełni oczekiwania odbiorców, a także pozwoli zwiększyć topical authority naszej witryny. Content Intelligence dostarczając m.in. tego rodzaju treści, usprawnia działania content marketerów i pozwala na tworzenie strategii działających stabilnie w przyszłości.