Czym są słowa kluczowe long-tail?

Jeśli jesteś nowicjuszem w SEO, to prawdopodobnie zastanawiasz się, co to są słowa kluczowe long-tail (frazy długiego ogona)? Mówiąc najprościej, są one dłuższą wersją słów kluczowych, które mają tendencję do otrzymywania mniejszego ruchu w wyszukiwarkach, ale posiadają za to wyższą wartość konwersji, ponieważ są wyraźnie zdefiniowane. Długie słowa kluczowe stanowią prawie 70% wszystkich wyszukiwań w sieci. Skoro Google koncentruje się na long-tailach, to tak samo powinno być w Twoim przypadku! Wdrożenie fraz długiego ogona nie zapewni Ci miejsca w pierwszej dziesiątce wyników wyszukiwania, pozwoli natomiast na ukierunkowany ruch, który prowadzi do zaangażowania i oczywiście sprzedaży.

Jeśli nadal nie ma to dla Ciebie większego sensu, pozwól, że spróbujemy to jakoś zobrazować. Przypuśćmy, że jesteś mikroprzedsiębiorstwem, które sprzedaje lody. Istnieje niewielka szansa, że twoja strona pojawi się na szczycie wyszukiwania organicznego z powodu dużej konkurencji. Powiedzmy, że specjalizujesz się jednak w lodach bezglutenowych. Użyjesz wtedy fraz „long-tail” takich jak „tradycyjne lody bezglutenowe”, zamiast ogólnego zapytania „lody”. Będziesz wtedy przyciągać potencjalnych klientów, ponieważ są to właśnie ci, którzy aktywnie poszukują Twojego produktu. Poprzez użycie słów kluczowych, które odróżniają Cię od konkurencji, możesz pozyskać konsumentów, którzy szukają dokładnie tego, co masz do zaoferowania.

10wskazowek

Główną korzyścią z używania słów kluczowych long-tail jest to, że chociaż generują mniejszy ruch, to powodują wyższy wynik ROI. Dlatego też użytkownicy, których przyciągniesz, będą bardziej zainteresowani domknięciem sprzedaży. Długie słowa kluczowe utrudniają działania konkurencji, a póki konkurencja nie jest na nich szczególnie skupiona, koszt za kliknięcie jest znacznie niższy. Aby odkryć niektóre z najbardziej rozpowszechnionych słów kluczowych, można spróbować skorzystać z narzędzi typu WordStream czy CONTADU, gdzie wystarczy zarejestrować się za darmo, by zacząć analizę.

Weź to pod uwagę!

Monetyzacja długich słów kluczowych może być traktowana jako strategia wymagająca więcej czasu, ale jej użycie oznacza dokładne dopasowanie do intencji odbiorcy (tych którzy szukają dokładnie tego, co Ty masz do zaoferowania). Podczas, gdy konkurenci są zajęci próbą uplasowania się na dobrze znanych słowach kluczowych, Ty możesz uzyskać wyższy współczynnik konwersji przy niższej konkurencji dzięki słowom kluczowym „long-tail”. To ostatecznie prowadzi do wzmocnienia Twojej pozycji, co skutkuje zwiększeniem konwersji oraz liczby lojalnych klientów.

1. Wyzwanie

Konkurencja bardzo często powoduje, że tracisz ruch na stronie. Choć może Ci się wydawać, że Twój content jest  podobny do innych firm z Twojej branży, kluczem do sukcesu jest znalezienie odpowiedzi na pytanie: „co sprawia, że Twoje treści różnią się od pozostałych?„. Może to być styl, konwersacyjny ton, przejrzysta struktura, Twoje poczucie humoru, może to być cokolwiek, co uważasz za banalne, ale jest istotne dla optymalizacji treści! Ogólne słowa kluczowe są świetne, ale to long-taile przyciągają prawdziwą uwagę. Jeśli potencjalny klient Cię odnalazł, oznacza to, że szukał właśnie Ciebie. Przyciąganie klientów powinno plasować się na szczycie Twojej listy priorytetów.

Blogi zazwyczaj mają temat przewodni określany jakimś głównym słowem kluczowym. Na przykład może to być podróżowanie lub styl życia. Tematem Twoich treści powinno być słowo kluczowe, które napędza ruch na stronie. Aby uczynić go bardziej szczegółowym lub unikalnym, zastanów się, co dokładnie jest Twoją specjalnością. Może to być podróżowanie za niewielkie pieniądze i to jest właśnie to, co należałoby podkreślić w long-tailach. Uwierz nam, to robi niesamowitą różnicę! Nie wiesz, czy musisz przewartościować swoje treści? Użyj CONTADU, aby sprawdzić, jak się sprawdza Twoja strategia contentowa i jak radzą sobie konkurenci.

2. Co to oznacza dla content marketerów?

  1. Załóż, że Twoi odbiorcy są do pewnego stopnia wyedukowani w temacie.
  2. Stwórz strategię treści, która jest zgodna z nową taktyką, tj. przy użyciu long-taili w całej treści. Frazy „long-tail” powinny zawierać co najmniej trzy słowa. Jeśli jednak jest to znana marka, taka jak np. Nike, wystarczy jedno czy dwa dodatkowe słowa dodane do brandu, np „nike marathon shoes”. Słowa te pomagają rozwijać własny kapitał, który zwiększa reputację marki.
  3. Wykorzystaj nowe intencje do generowania treści o wysokiej konwersji. Określone słowa kluczowe zapewnią Ci lepszą pozycję w wynikach wyszukiwania, dzięki dopasowaniu semantycznemu. Analiza słów kluczowych long-tail pomoże Ci zrozumieć intencje wyszukiwania Twoich odbiorców, co z kolei pozwoli na opracowanie właściwych insightów dotyczących klientów i lepszą strategię content marketingową. Celem jest takie przewidzenie intencji Twoich odbiorców, aby lepiej zaspokajać ich potrzeby.

Masz mętlik w głowie? Spokojnie! Przeczytaj ten artykuł na temat generowania wysokiej jakości leadów za pomocą Content Marketingu, aby rozwiać swoje wątpliwości.

3. Na czym stoisz?

Aby przekonać się, czy musisz uaktualnić swoją strategię content marketingu, spróbuj postawić się na miejscu klienta i zadaj sobie następujące pytania:

Czy potrafię udzielić istotnych odpowiedzi na zapytania moich odbiorców?
Dlaczego wybrali moją stronę internetową?
Dlaczego chcieliby mieć nasz produkt?
Czego mogą dowiedzieć się o naszych produktach, aby poprawić swoje wrażenia?

Te proste pytania mogą pomóc Ci w tworzeniu wysokiej jakości treści, które z kolei, jak już wielokrotnie wspominaliśmy, zamieniają Twoich odbiorców w potencjalnych klientów.

4. Od czego więc zacząć?

Wykorzystaj swoją ekspercką wiedzę na temat branży, aby jak najlepiej zastosować nowe i innowacyjne narzędzia i przekonać odbiorców o swojej wiarygodności. Jasne zdefiniowanie celu i produktu pozwoli Ci ustalić właściwą strategię słów kluczowych long-tail. Po pierwsze zawsze upewniaj się, że Twoje treści są istotne i wystarczająco długie. Jeśli myślisz, że nikt nie będzie dogłębnie wczytywał się w artykuł, to jesteś w błędzie. Możesz zmaksymalizować ruch, trzymając się wytycznych CONTADU lub używając średniej (1890 słów wg Content Marketing Institute) dla artykułów blogowych. Strukturyzacja treści ułatwia użytkownikom nawigację. Więcej o taktykach SEO, które działają, dowiesz się tutaj.

Użyj zoptymalizowanych treści, aby stworzyć skuteczną strategię komunikacji z odbiorcami. Jeśli brzmi to skomplikowanie, skorzystaj z szablonów typów treści, aby lepiej przydzielić zadania w swoim zespole. Dzięki temu możesz trzymać się schematu i pozostać konsekwentnym wobec swoich odbiorców.

grafika

5. Jak stworzyć i wdrożyć swoją nową strategię słów kluczowych?

3 etapy badania słów kluczowych:

  • Badaj
  • Analizuj
  • Użyj

Na początek, musisz uzyskać listę słów kluczowych długiego ogona (long-tail), na które rankujesz. Po prostu przejdź do Search Console, a następnie Search Analytics i pobierz analizę ruchu (kliknięcia, wyświetlenia i pozycja). Powtórz ten proces dla swoich kampanii PPR (Pay-Per-Click), strony na Facebooku, Instagramie i tak dalej. Kiedy masz już listę słów kluczowych, użyj Google, aby uzyskać sugestie dotyczące najbardziej użytecznych słów kluczowych typu long-tail. No i gotowe! Oto lista sugestii wyszukiwania. Ponadto zazwyczaj na dole strony można dodać powiązane sugestie, aby uzyskać szerszą listę long-taili.

Możesz również skorzystać z łatwego w użyciu narzędzia Answer The Public, aby znaleźć częste zapytania związane z Twoimi słowami kluczowymi lub pozwolić CONTADU aby zrobiło to za Ciebie.

Zastanawiasz się, jak dopracować słowa kluczowe długiego ogona? Przygotuj listę zalążkowych słów kluczowych i wykorzystaj mikser słów do generowania long-tail. Stwórz listę long-tail, taki swoisty słownik klienta zainteresowanego danym produktem czy tematem.

6. Przytnij tę listę!

Lista long-taili związanych z Twoją niszą gotowa. Żmudne, prawda? Śmiało skorzystaj z Keywords Grouper do grupowania i budowania klastrów. Użycie miksera zagwarantuje, że nie pominiesz żadnego potencjalnego long-taila.

Okej, masz już listę i co dalej? Pozbądź się wszystkiego, co nie jest zgodne z intencjami Twoich odbiorców. Trzymaj się tylko najlepszych fraz długiego ogona.

Kiedy już ją masz, zoptymalizuj swoje treści poprzez wykorzystanie tej listy w całej swojej treści lub użyj CONTADU do określenia ich potencjału oraz rekomendacji optymalizacyjnych.

7. Jak używać long-taili do optymalizacji treści?

Zdecyduj, na ile long-taili chcesz rankować i czy tematy się łączą. Według większości ekspertów, najlepiej jest trzymać się dedykowanej strony dla każdego long-taila, co oznacza również, że należy wyprodukować dużo treści… co nie zawsze jest łatwe.

Przeraża Cię to? Spokojnie, pomożemy!

Najlepiej jest rozbić swoją listę i zorganizować ją zgodnie z intencją wyszukiwarki. Powiedzmy, że chcesz kierować na słowa kluczowe ”buty do biegania”. Twoja lista powinna wtedy przypominać coś takiego:

frazy intencje2

Jest to prosty i wartościowy sposób na sortowanie słów kluczowych według tematu, który pozwoli Ci używać ich w całej treści, w naturalny sposób. Dzięki temu zyskasz również nowe pomysły na przyszłe treści. Pamiętaj o umieszczaniu linków wewnętrznych podczas publikowania nowych. Jest to świetna metoda, aby czytelnik mógł połączyć kropki. Daje to bardziej całościową perspektywę Twojego produktu i usług. Statystycznie możesz użyć do 15 linków wewnętrznych w obrębie 2,000 słów. Więcej na ten temat tutaj.

8. Pomyśl o wariantach semantycznych

Pomyśl o możliwych wariantach semantycznych, ponieważ Google od lat pracuje nad semantyką i wykorzystuje ją w wyszukiwarce. Zamiast pisać np. „jak zarabiać pieniądze z domu”, spróbuj takich odmian jak: „jak zarabiać na życie z domu” lub „jak zarobić na pracy z domu”.

Powstrzymaj się od ograniczania swojego long-tail do kilku możliwości, pomyśl o wszystkich możliwych wariantach, oczywiście bez popadania w szaleństwo. Jest to świetne rozwiązanie, aby skupić się dokładnie na tym, co chcesz zaoferować swoim odbiorcom.

9. Tworzenie treści celem zwiększenia swojej wartości

Ok, masz już wiedzę na temat long-tail i co dalej? Następną rzeczą jest utworzenie zoptymalizowanych, wartościowych treści, które pozwolą Twoim odbiorcom zauważyć Twoją markę. Blogowanie na temat Twojej niszy jest bardzo dobrym sposobem na pozyskanie lojalnych klientów. Pokazując swoją wiedzę ekspercką, komunikujesz swój unikalny punkt sprzedaży (USP), który pozwala świadomym odbiorcom dowiedzieć się, w jaki sposób mogą skorzystać z Twojego produktu. Publikowane treści powinny krążyć wokół unikalnej propozycji wartości (UVP) witryny.

uvp

Stworzenie persony konsumenta (customer persona) może pomóc Ci w optymalizacji treści. Odkryjesz potrzeby swoich klientów i użyjesz słów kluczowych long-tail, które sprawią, że Twoja strategia contentowa będzie bardziej dochodowa. Jeśli chcesz celować jeszcze wyżej, sugerujemy ponowną ocenę strategii treści, aby poprawić ROI.

Wskazówki dotyczące używania słów kluczowych z długiego ogona

Nagłówki

Wykorzystaj powalający nagłówek lub tytuł, wykorzystując jeden ze swoich long-taili. Staraj się, aby nagłówek był jasny i krótki, a Twoje słowo kluczowe znalazło się w pierwszej połowie tytułu.

Tagi

Umieść swoje nowo znalezione słowa kluczowe w tagach. Tylko tyle i aż tyle.

Obrazy

Infografiki, obrazy i filmy sprawiają, że Twoje treści są o wiele bardziej wciągające. Na przykład użycie powiązanego mema nie tylko dodaje humoru, ale także ożywia treść i sprawia, że nie jest ona monotonna. Używanie słów kluczowych long-tail w podpisach, a nawet w alt tekście, może poprawić Twoją pozycję w wyszukiwaniach obrazów, co z pewnością przyciągnie ruch na Twoją stronę. Najlepiej używać zdjęć wolnych od praw autorskich, które można znaleźć na Pixabay lub innej stronie internetowej.

Linkowanie wewnętrzne i zewnętrzne

Użyj jednego ze słów „long-tail” jako zakotwiczenie tekstu do linkowania strony o podobnej treści. Zapewni to zainteresowanej osobie dalsze zapoznawanie się z tematem. Bonusowe punkty za wiarygodność!

10. Ile treści wystarczy?

Powiedzmy, że nasze słowo kluczowe jest frazą długiego ogona. Użyliśmy tego określonego słowa docelowego 24 razy w całym artykule. Wydaje się to powtarzalne? Dla eseju akademickiego może, ale nie dla treści o długiej formie, która aspiruje do polecania swoich produktów. Jeśli użylibyśmy słowa kluczowego w każdym zdaniu, czytelnik (TY!) poczułby się niczym w skrzynce na SPAM. Dzięki wykorzystaniu słów kluczowych poprzez przyjęcie podejścia kontekstowego treść sprawia wrażenie bardziej organicznej.

I wiesz co? Będziesz wtedy rankować również na wszystkie inne słowa kluczowe. Wspaniale, prawda?

Kilka słów na koniec… Nie pomijaj long-taili!

Czy jesteś już w pełnej gotowości, aby podnieść swój poziom i stać się mistrzem contentu?

Badanie słów kluczowych jest czasochłonne, ale naprawdę się opłaca. Jasne, możesz zauważyć mniejszy ruch na stronie, ale znacznie szybciej zyskasz za to lepszych, bardziej zaangażowanych odbiorców. Korzystanie z mediów społecznościowych innych niż Twój blog utrzymuje kontakt z odbiorcami. Dzięki temu przypominasz im o swojej obecności w branży, a to powinno zostać przełożone na zysk. Więc jeszcze raz: nie lekceważ swoich long-tail! Kluczem jest użycie ich wiele razy w całej treści, sprawiając, by nie brzmiało to jednak jak reklama. Dodatkowo zawsze możesz wypróbować różne wariacje swoich słów kluczowych, korzystając z wygenerowanego wcześniej słownika. Jeśli jeszcze z nich nie korzystasz, prawdopodobnie tracisz szansę na pozyskanie potencjalnych klientów. A nawet klientów na całe życie!

Czy Twoja strona korzystała już z optymalizacji dla słów kluczowych long-tail? Jakie są Twoje tajne sztuczki i wskazówki? Daj nam znać w komentarzach!