Contents

Czy content marketing ROI, ma znaczenie w 2021 roku? TAK, podobnie, jak 7 ważnych dla niego wskaźników!

Ustawienie wskaźników content marketingu jest pierwszym krokiem, do oceny ROI treści. Jako content marketer musisz najpierw poznać swoje cele i odpowiednio określić wskaźniki. Znając podstawowe wskaźniki oraz sposób liczenia ROI, możesz ulepszać, oraz śledzić wydajność Twoich treści.

Content Marketing ROI

Jak zdefiniować i zmierzyć ROI marketingu treści?

ROI z marketingu treści to wartość procentowa, która odzwierciedla, jaki dochód został uzyskany w porównaniu z kwotą zainwestowaną w marketing treści. Inwestycja jest często postrzegana jako kapitał, ale aby zmierzyć różne wskaźniki, musisz najpierw zdać sobie sprawę, że czas, pieniądze i wysiłek są częścią tej inwestycji.

Wysokie ROI, oznacza, że Twoja strategia content marketingowa przynosi rezultaty i że możesz kapitalizować wysiłki związane z produkcją treści. Zanim przejdziesz dalej i dowiesz się, jak udokumentować ROI z marketingu treści, ważne jest, aby mieć podstawowe pojęcie, jak mierzyć i obliczać ROI. Odzwierciedla ono bezpośredni sukces Twojego marketingu, ponieważ pokazuje, w jaki sposób jest powiązany z przychodami.

Według „Web Strategies” dobry stosunek ROI (przychody do wydatków) to 5:1, podczas gdy 10:1 to jedno wielkie wow! Po pierwsze należy zrozumieć, że bezpośrednia monetyzacja nie powinna być jedynym wskaźnikiem. Odsłony, strony, akcje, odwiedzający i skierowania są wieloma ważnymi zmiennymi, które należy rozważyć.

W tym artykule przyjrzymy się siedmiu wskaźnikom, które mają znaczenie. Content marketing polega na tworzeniu świetnych treści, ale jego celem jest również generowanie leadów, sprzedaży i dbanie o ROI. Jeśli nie wiesz, ile inwestujesz w tworzenie treści i marketing, wszystkie inne aspekty tracą sens.

Opracowanie metryk i mierzenie ROI, jest kluczowe dla Twojej strategii content marketingowej. Pamiętaj, że z produkcją treści wiąże się również kilka niematerialnych korzyści.

Jak mierzyć ROI z marketingu treści?

Przyjrzyjmy się 4-stopniowej formule marketingu treści, aby obliczyć dochód uzyskany z Twoich działań związanych z treścią.

  • Oblicz, ile zostało zainwestowane w tworzenie treści. Niezależnie od tego, czy chodzi o koszty wewnętrzne czy zewnętrzne, nie zapomnij uwzględnić wszystkich elementów zaangażowanych w ten proces (praca zlecona na zewnątrz, koszty wewnętrzne, wynagrodzenie i tak dalej).
  • Oszacuj koszty dystrybucji treści, promocje i wszelkie inne formy reklamy. Weź również pod uwagę reklamy PPC. Kiedy już je zsumujesz, poznasz swoje koszty produkcji treści.
  • Oblicz sprzedaż i swoje CTA. Przeanalizuj wszystkie zależności, bezpośrednie i pośrednie, pomiędzy Twoją treścią a sprzedażą.
  • Teraz oblicz ROI swojego content marketingu.

Najpopularniejszy wzór do obliczania ROI prezentuje się następująco:

roi grafika

 

7 kluczowych wskaźników w Content Marketingu ROI.

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, istnieje kilka wskaźników, które należy rozważyć. Pozwolą one zrozumieć Twoje cele podczas tworzenia treści. Należą do nich:

Ruch
SEO
Wielkość sprzedaży
Leady
Wskaźnik kliknięć
Pozyskania z mediów społecznościowych
Zarządzanie na miejscu

1. Ruch na stronie internetowej.

Ruch na stronie internetowej jest prawdopodobnie, jednym z najłatwiejszych sposobów mierzenia ROI. Wymaga, jak sama nazwa wskazuje, śledzenia całego ruchu na Twojej witrynie. Śledząc go, masz wgląd w zainteresowania i obawy swoich odbiorców. Google Analytics pozostaje jednym z naszych ulubionych narzędzi, jeśli chodzi o oprogramowanie analityczne. Jeśli nie jest jednak czymś, w czym czujesz się najlepiej, proponujemy spojrzeć na listę najlepszego alternatywnego oprogramowania analitycznego w 2021 roku i wybrać coś dla siebie. Pomogą one uzyskać obraz ogólnego ruchu w sieci i gniazd komunikacyjnych.

Wskaźnik odesłań

Odesłania są jak rekomendacje z innej strony internetowej. Oprogramowanie Analytics pozwala zrozumieć, w jaki sposób użytkownicy odkrywają Twoją witrynę.

Odsłony strony

Liczba użytkowników, którzy obejrzeli Twoją stronę, a nawet średni czas spędzony na każdej stronie Twojej witryny.

Skuteczne strony docelowe

Dzięki temu wiesz, ilu użytkowników zamieniło się w konwersje dzięki kliknięciom w CTA lub posty marketingowe na Twoich stronach docelowych.

Unikalne sesje

Unikalne sesje są tym, co wyróżnia Twoich użytkowników. Odsłony ujawniają, ile razy dana strona była oglądana przez odwiedzających.

Powyższe cechy są kluczowe w promocji treści. Jeśli Twój ruch na stronie jest niski, rozważ reklamę, aby promować swoje treści. Sprawdź, które punkty komunikacyjne kierują ruch do Twojej witryny i wykorzystaj je w swoich kampaniach. Pamiętaj, że ruch jest uzależniony od różnych elementów, takich jak święta, promocje, marketing itp.

2. Optymalizacja pod kątem wyszukiwarek (SEO)

SEO, czyli Search Engine Optimization to praktyka polegająca na zwiększaniu ruchu na Twojej stronie poprzez wyszukiwanie organiczne. Chodzi tu o jakość ruchu kierowanego na Twoją stronę. Określa on, czy Twoi odbiorcy są rzeczywiście zainteresowani tym, co masz do zaoferowania. Ilość odnosi się do właściwych osób (z intencją) klikających na Twoją stronę. Ruch organiczny jest kluczowy dla SEO, ponieważ za niego nie płacisz.

Niestety, SEO nie jest takie proste. Przeprowadzenie audytu technicznego jest pierwszym krokiem, do zmierzenia ROI. Audyty pozwalają zidentyfikować techniki tworzenia treści, które działają dla Twojej strony. SEOptimer pozwala na przeprowadzenie analizy strony w ciągu kilku minut. Zwróć szczególną uwagę na jej autorytet, ponieważ to on określa postrzeganą wartość marki.

3. Wielkość sprzedaży.

Nie jest żadnym zaskoczeniem, że sprzedaż ma znaczenie, ponieważ głównym celem marketingu treści jest przekształcenie odbiorców w klientów. Spodziewaj się wzrostu sprzedaży po dostarczeniu odpowiednich treści do swoich klientów.

Jest to najlepszy sposób, aby utrzymać ich zaangażowanie i przekonanie, że potrzebują Twojej usługi lub produktu. Aby zwiększyć konwersje, wdrażaj strategię optymalizacji sprzedaży. Jeśli traktujesz sprzedaż jako wskaźnik, to kilka ważnych elementów wymaga Twojej uwagi:

Współczynnik konwersji.

Określa wskaźnik odwiedzających, którzy dokonują zakupów.

Czas zakupu.

Czas potrzebny do zakupu pokazuje upływ czasu pomiędzy odwiedzeniem strony a dokonaniem zakupu.

Wartość strony.

Wartość strony pokazuje średnią wartość dla strony, którą użytkownicy odwiedzili przed podjęciem pożądanej akcji, np. dokonaniem zakupu. Pokazuje, które strony przyczyniają się do Twojego ROI.

Transakcje.

Mówiąc najprościej, transakcja jest wskaźnikiem e-biznesu, mierzącym współczynnik zakupu na Twojej stronie.

Możesz łatwo uzyskać dostęp do wszystkich powyższych informacji za pomocą dowolnego oprogramowania analitycznego i oszacować przychody ze sprzedaży uzyskane bezpośrednio z Twojej witryny.

4. Wykwalifikowane leady.

Podstawowym celem firm B2B, które angażują się w content marketing, jest generowanie leadów. Leady są więc doskonałym sposobem na ilościowe określenie Twoich wysiłków i strategii content marketingowej. Są również sposobem na sprawdzenie Twojej wydajności.

Wykwalifikowane leady umożliwiają zespołowi podejmowanie działań i tworzenie treści, które konwertują na sprzedaż. Kwalifikowane leady są identyfikowane jako potencjalni klienci, którzy zaangażowali się w Twoje treści i dostarczyli informacji. Jeśli chcesz zrozumieć całą koncepcję, Single Grain dostarcza wszystkich potrzebnych wyjaśnień na temat metryk leadów, które należy śledzić. Rozważ mierzenie kwalifikowanych leadów pod względem CTA, pobrań treści i zakupów.

5. Click-Through Rate (CTR)

Najbardziej dostępnym sposobem na porównanie różnych kampanii jest pomiar liczby kliknięć, które uzyskała Twoja reklama lub link. Celem kierowania ruchu na strony treści jest zachęcenie użytkowników do podjęcia działania. Ta metryka pokazuje odsetek użytkowników, którzy wykonali jakąś akcję wśród odwiedzających Twoją stronę, email lub reklamę.

Na przykład:

Reklama X została obejrzana 100 razy i kliknięto 40 razy.
Reklama Y została obejrzana 1000 razy i kliknięto 90 razy.

Widzimy więc, że reklama Y miała 10 razy więcej szans na kliknięcie niż reklama X. Proste mnożenie pokazuje, że reklama X ma większy potencjał niż reklama Y. Jak widać, nie mogą być one liczone tylko na podstawie kliknięć. CTR odzwierciedla potencjał i możliwości wszystkich Twoich reklam.

The Web Fx udostępnia darmowy kalkulator CTR (Click Through Rate)

ctr calculator

6. Udziały w mediach społecznościowych

Jak już wiesz, istnieje wiele korzyści dla firmy, które przemawiają za aktywnym udziałem w mediach społecznościowych. Działania te umożliwiają udostępnianie treści, a tym samym tworzenie wartości. W cały proces zaangażowanych jest wiele czasu, pieniędzy i innych zasobów, dlatego też Twoja wydajność jest, kluczowa dla ROI treści.

Dzięki udziałom w mediach społecznościowych możesz sprawdzić, czy Twoi odbiorcy uważają, że Twoje treści są warte udostępnienia, czy też nie. Wykorzystanie udziałów jako wskaźników daje Ci pojęcie o tym, które treści rezonują z Twoimi docelowymi użytkownikami. Blog Hootsuite podaje prosty wzór, na obliczenie ROI dla mediów społecznościowych:

Wartość / inwestycja (godziny pracy ludzi, budżet reklamowy, itp.) X 100 = ROI dla mediów społecznościowych (w procentach)

Śledzenie polubień, komentarzy, wyświetleń kampanii, wzrostu liczby followersów, udziałów w treści to tylko niektóre ze sposobów mierzenia zaangażowania w mediach społecznościowych, jak np. ujawnianie popularności treści.

Jest to również jeden ze sposobów na ocenę jakości treści, podczas gdy komentarze pokazują interakcję odbiorców.

social media shares
Source: kimgarst.com

Zaangażowanie w mediach społecznościowych jest jednym z najłatwiejszych do zmierzenia wskaźników, ponieważ platformy takie jak Facebook i Instagram mają swoje systemy analityczne, które generują analizy dla użytkowników. Zawsze możesz jednak zdecydować się na inne narzędzia jak np.:

Sprout Social
Hub Spot
TapInfluence

7. Zaangażowanie onsite.

Wreszcie przechodzimy do zaangażowania onsite. Jest to w zasadzie kwestia Twojego sukcesu w content marketingu. Aby odnieść sukces, musisz utrzymać zaangażowanie swoich odbiorców. Wskaźnik zaangażowania onsite pozwala zmierzyć zaangażowanie odbiorców poprzez sprawdzenie, w jaki sposób odwiedzający wchodzą w interakcję z treścią i czy przekształcają się w klientów.

Metryka ta jest niezwykle cenna, ponieważ przecina ruch na stronie internetowej. Współczynnik odrzuceń i czas spędzony na witrynie to dwa elementy, które wymagają uwagi podczas śledzenia zaangażowania użytkowników.

  • Niski współczynnik odrzuceń pokazuje, że odwiedzający nie odeszli i oddali się temu, co masz do zaoferowania. Jeśli masz niski współczynnik odrzuceń, oznacza to, że Twoja strategia treści działa i że będziesz w stanie wygenerować więcej leadów i sprzedaży poprzez treści.
  • W kwestii „time on page” chodzi o długość czasu spędzonego na poszczególnych stronach. Dzięki temu możesz zidentyfikować słabe wyniki Twoich treści i je poprawić.

Na zakończenie

Teraz kiedy wiesz już, jak mierzyć ROI za pomocą siedmiu istotnych wskaźników, możesz zacząć określać swoje wysiłki. Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym, czy profesjonalistą, ocena ROI Twojego content marketingu, jest kluczowa. Umożliwia identyfikację braków w treści i bardziej efektywne zarządzanie procesem tworzenia treści. Jest to również doskonały sposób na określenie mocnych i słabych stron twoich treści oraz udoskonalenie strategii marketingowej.

Jak zauważyliśmy, kampanie, które generują większy ruch na stronie, nie odzwierciedlają swojego wkładu w generowanie przychodów. Sprzedaż, leady czy SEO to niektóre wskaźniki, które pozwalają ocenić strategię treści, reklamy i kampanie. Oczywiście do listy można dodać jeszcze kilka innych, ale te są najbardziej wartościowe, jeśli chodzi o ROI.

Po dokonaniu oceny ROI, możesz poprawić zaangażowanie swoich odbiorców.

Gdy już wiesz, jak przeprowadzić ROI treści, nadszedł czas, aby zacząć oceniać wydajność treści i w razie potrzeby zrewidować istniejącą strategię!

Jakie są Twoim zdaniem najistotniejsze wskaźniki? Chcielibyśmy o tym usłyszeć i uczyć się wspólnie!