Contents

Dlaczego dobrze jest dbać o ton wypowiedzi?

 

graficzka

 

Silny i spójny głos wypowiedzi w całej publikacji treści generuje świadomość marki i jej kapitał. Możesz wybrać wiele tonów: konwersacyjny, formalny, neutralny, ale każdy z nich wymaga, aby Twoje cele były zgodne z komunikatem, który masz do przekazania swojej grupie docelowej.

Twój głos treści definiuje osobowość marki, opisuje jej wartości i pozwala wyróżnić się na tle konkurencji. Głos i ton to dwa czynniki, które wzmacniają Twoją markę, a w konsekwencji wpływają na to, jak dobrze Twój produkt i usługi są odbierane przez użytkowników.

Na początek należy zrozumieć, że ton i głos treści różnią się od siebie. Twój głos jest taki sam w całym procesie dostarczania treści, jednak Twój ton różni się w zależności od odbiorców. Na przykład czytelnik będzie oczekiwał formalnego tonu na takim portalu jak Linkedin, ale bardziej swobodnego i konwersacyjnego na platformie takiej jak Instagram.

Jako twórca treści musisz wiedzieć, jaki ton najlepiej pasuje do Twoich czytelników. Zastanów się, kto jest Twoją docelową grupą odbiorców na podstawie ich wiedzy, demografii i tak dalej. Twój ton zmienia się również w zależności od adresowanego problemu. Zawsze zadawaj sobie pytanie, czy Twój ton jest odpowiedni lub nieodpowiedni dla Twoich odbiorców. Postaw się w sytuacji swoich odbiorców. Dość tego gadania, przejdźmy do tego, co najważniejsze.

Dlaczego potrzebujesz odpowiedniego tonu?

Możesz wybrać ton formalny lub nieformalny, ale najważniejsze jest, aby Twoje treści były łatwe do odczytania i nigdy nie były nudne. Jasny ton głosu ujawnia tożsamość Twojej marki. Wystarczy kilka sekund, aby czytelnicy zdecydowali, czy warto poświęcić im czas.

Styl głosu wpływa na ogólne relacje z odbiorcami, kształtując wizerunek marki. Ton to sposób, w jaki używasz głosu w zależności od sytuacji. Na przykład, gdybyś miał ogłosić przyjacielowi złe lub dobre wieści: oba warunki wymagałyby dwóch zupełnie różnych tonów.

Ton głosu generuje lojalność wobec marki. Nawet jeśli Twoja firma oferuje SAAS, nadal musisz angażować swoich odbiorców, aby wzmocnić kapitał marki. Poprzez opracowanie tonu głosu, który przemawia do odbiorców, możesz nawet zdobyć autorytet w swojej dziedzinie, jeśli Twoje treści wnoszą wartość dodaną do życia użytkownika. Dlatego tak ważne jest, aby zdecydować, który ton jest najlepiej dostosowany do Twoich odbiorców.

Zaufanie buduje się w oparciu o relacje, które nawiązujesz z odbiorcami. Według Sprout Social, 45% klientów poszukuje przejrzystości marki, a tylko 35% marketerów uważa ją za istotną. Silna strategia content marketingu zapewni, że wytyczne marki będą odzwierciedlone w jej głosie, a co za tym idzie w każdej treści.

Dziel się swoimi wartościami, pokazuj, jak traktujesz swoich pracowników, swoją etykę, ważne wydarzenia i podkreślaj przejrzystość marki. Przejrzystość jest kluczem do budowania zaufania. A po tych wszystkich szalonych rzeczach, przez które przeszliśmy w 2020 roku, z pewnością potrzebujemy więcej zaufania!

Jak już wspomnieliśmy, głos marki zwiększa jej wartość, dlatego też użytkownicy mogą odróżnić Twoją markę od innych dzięki tonowi głosu.

Ton głosu wpływa na wyniki Twojej firmy. Tak, mówimy tu o pieniądzach! Spójność tonu głosu we wszystkich punktach sprzedaży pokazuje, że Twoja marka jest godna zaufania i dlatego warto w nią zainwestować.

Zdecydowanie proponujemy przejrzenie treści, które Cię inspirują i które sprawiają Ci przyjemność. A jeśli masz już kilka materiałów, ale uważasz, że Twój głos nie był spójny, przejrzyj je i upewnij się, że każdy z nich jest poprawiony i odzwierciedla zdefiniowany głos marki.

Użyj schematu marki, aby upewnić się, że wszyscy członkowie zespołu wiedzą, o czym mówisz. Wytyczne są niezbędne do zachowania spójności, więc nie pomijaj części dotyczącej nauczania i dzielenia się!

Wskazówki dotyczące stylu

Każda marka ma swój własny charakter i osobowość. Za każdym razem, gdy projektowany jest produkt lub usługa, jest on postrzegany jako groźny, dynamiczny lub subtelny. Jak już wspomnieliśmy, stworzenie profilu użytkownika pozwoli Ci zidentyfikować grupę docelową. Jeśli okaże się, że Twoja marka przemawia do różnych odbiorców, szybko zrozumiesz, że trzeba będzie przyjąć elastyczny głos.

Elastyczność nie jest równoznaczna z niewiarygodnością. Na każdym etapie tworzenia treści unikalny głos marki jest odzwierciedlany, ale tonacja może się jednak różnić. Korzystając z wykresu Social Media Explorer, możesz dopracować swój głos marki i trzymać się tego, co działa na Twoją korzyść.

Twoi odbiorcy nie są w stagnacji, dlatego pamiętaj, że to, co działa w 2021 roku, może nie działać w 2023. Nadążaj za trendami marketingu cyfrowego, śledź swoich odbiorców, a na pewno nie przegapisz istotnych zmian. Na przykład, jeśli podnosisz świadomość dotyczącą tematu dzieci, prawdopodobnie przyjmiesz łagodny i zatroskany głos, który odzwierciedla Twoje obawy. Dla kontrastu: jeśli jesteś właścicielem cyrku, Twój głos będzie bardziej żywy i zabawny.

Tonacja

Tak więc ustaliliśmy już różnicę między głosem a tonem. Musisz zdecydować, czy Twoja marka będzie zabawna i rozrywkowa, czy też będzie to coś, co wymaga pewnego stopnia powagi.

Firmy B2B mają tendencję do przyjmowania bardziej naukowego tonu, ponieważ starają się edukować swoich odbiorców i chcą zdobyć autorytet w swojej dziedzinie. Jeśli uważasz, że jesteś lepszy od swoich odbiorców i brzmisz jak oni, użytkownicy najprawdopodobniej opuszczą Twoją stronę w ciągu kilku pierwszych sekund!

nanana

Język

Używanie języka jest bardziej złożone, niż mogłoby się wydawać. Wielu z nas ma tendencję do wierzenia, że język nie ma znaczenia, jeśli chodzi o treść. Jeśli brzmisz niegrzecznie i zbyt skomplikowanie, Twoi odbiorcy prawdopodobnie pójdą gdzieś indziej.

Jeśli chcesz brzmieć jak ekspert, używaj właściwego słownictwa. Podaj definicje, jeśli terminy techniczne są zbyt skomplikowane, a jeśli chcesz brzmieć zabawnie i rozrywkowo, nadążaj za młodzieżową mową. Nie próbuj na siłę.  Trzymaj się tego, co działa najlepiej dla Ciebie, pozwalając jednocześnie na różne wariacje.

Cel

Celem każdej dostarczanej treści jest budowanie zaangażowania i wzmacnianie relacji z odbiorcami. Głos i ton Twojej marki są definiowane przez jej cel i to, co może ona dla nich zrobić. Blog jest często najlepszym sposobem dla firm na subtelne zaprezentowanie swoich produktów i usług.

Nikt nie lubi, gdy ktoś mówi mu, co ma kupić, więc zamiast tego blogi skupiają się na problemach, które produkt lub usługa danej marki może pomóc rozwiązać. Blogi często przyjmują skromny ton, ponieważ starają się edukować swoją bazę użytkowników.

Celem nie zawsze jest sprzedanie czegoś, ale raczej zbudowanie silnej obecności na rynku i zdobycie autorytetu. Harmonogram może pomóc Twojemu zespołowi zrozumieć, jak rozwijać swoje umiejętności pisania i mówienia, aby reprezentować Twoją markę w różnych kanałach.

Kilka słów takich jak rozrywkowy, edukacyjny, szczery czy skromny może natychmiast pomóc członkom Twojego zespołu zrozumieć, jak formułować treści.

Doświadczenie użytkownika głosowego (VUX)

Doświadczenie użytkownika jest jednym z Twoich najważniejszych atutów, podobnie jak VUX. Brzmi fajnie, prawda? Głos i techniki wykorzystywane do przekazywania głosu marki wymagają jasno zdefiniowanego celu.

Zawsze myśl o sytuacji z życia wziętej i o tym, jak chciałbyś brzmieć. Np. pisząc maila do kolegi z pracy, przyjmiesz stosunkowo nieformalny ton, w zależności od tego, jak blisko jesteś z tą osobą.

Z kolei w komunikacji zewnętrznej, aby zbudować silny wizerunek swojej firmy, należy zadbać o to, by odzwierciedlić głos marki. Dostosowanie tonu do wymagań odbiorców jest koniecznością. Każda osoba w firmie reprezentuje markę w taki czy inny sposób, dlatego głos marki musi być przekazywany na wszystkich poziomach.

Każda treść (notatki, e-maile, posty w mediach społecznościowych, wpisy na blogach czy prezentacje) powinna być zgodna z ustalonymi wytycznymi dotyczącymi głosu marki.

Przyjrzyjmy się teraz tonowi i głosowi marki CONTADU.

Nasz głos

W CONTADU mamy wiele do powiedzenia na temat Content Intelligence, a ponieważ mamy wieloletnie doświadczenie w tej dziedzinie, wiemy, jak łatwo jest zdezorientować naszych czytelników. Dlatego też unikamy używania technicznego języka, ale nadal dostarczamy treści eksperckich, które mają na celu edukację naszych odbiorców, nie brzmiąc przy tym protekcjonalnie.

Przyjęliśmy nieco konwersacyjny głos, aby nawiązać kontakt z każdym typem czytelnika. Traktujemy to, co robimy poważnie, ponadto wciąż znajdujemy sposoby, aby dostarczyć naszym odbiorcom treści o charakterze rozrywkowym. Mamy poczucie humoru, ale wiemy, że możemy nauczyć Cię, jak udoskonalić Twoją strategię content marketingu od podstaw.

Nasz ton

Ton CONTADU jest zazwyczaj formalny, niemal naukowy, ale pozostawiamy miejsce na slang i rozrywkę, ponieważ jednym z naszych celów jest edukowanie i jednocześnie zabawianie naszych czytelników. Staramy się dostarczać treści, które edukują czytelników poprzez precyzyjne i wiarygodne treści.

Dlatego też, zabawiając Cię, wiemy, że skupiamy się na intencjach naszego czytelnika i bierzemy pod uwagę jego możliwy stan umysłu po przeczytaniu naszych treści. Pamiętaj, że treść może mieć dowolną formę. Może to być kampania, wideo, obraz, ale musisz upewnić się, że ton pozostaje spójny.

Masz opracowany unikalny głos, który jest przekazywany na każdym etapie Twojej strategii content marketingowej. Na przykład GIF w piątkowy wieczór będzie zabawny i prawdopodobnie wywoła uśmiech na twarzy Twojego czytelnika, jednak może wydawać się niespójny, a nawet podejrzany dla niektórych, jeśli zrobiłeś to np. w środku tygodnia.

voiceandtone

Porady głosowe od nas:

Ustaliliśmy już, że głos ma znaczenie. W CONTADU mamy kilka podstawowych zasad, jeśli chodzi o nasz głos. Oto niektóre z nich:

  • Używanie aktywującego odbiorcę głosu
  • Minimalne użycie żargonu technicznego. Choć niektóre z naszych treści mogą wymagać odrobiny researchu, staramy się, aby były jak najbardziej czytelne, ponieważ kierujemy je do szerokiego grona odbiorców, od freelancerów po ekspertów.
  • Pozytywne teksty dla pragmatycznych celów. Bo wszystko, co brzmi negatywnie, zniechęci Twojego czytelnika do dalszego czytania.

Kluczowe wnioski:

  • Zbadaj swoją grupę docelową, aby zidentyfikować i zaadresować jej potrzeby oraz używać słów budujących zaangażowanie.
  • Przekonaj swoich odbiorców, używając odpowiedniego tonu i głosu, który uświadomi im, że pragną Twojego rozwiązania.
  • Pisz wysokiej jakości treści eksperckie, które zwiększają Twoją wiarygodność i poprawiają Twój wizerunek. Zarówno czytelnicy, jak i Google powinni pokochać Twoje treści (SEO jest więc koniecznością)
  • Jeśli pisanie nie jest Twoją mocną stroną, zatrudnij ekspertów, którzy rozumieją Twoją markę na wylot.
  • Twój głos powinien być spójny, natomiast ton może się zmieniać w zależności od treści lub sytuacji.
  • Głos marki powinien być przekazywany wewnętrznie i zewnętrznie, aby wygenerować unikalny wizerunek marki.

Dla każdego, kto sprzedaje produkt/usługę, ważne jest, aby zdać sobie sprawę z tego, jak ważne jest zbudowanie silnej persony marki i wypracowanie odpowiedniego głosu. Głos marki może służyć jako przewodnik do nadania właściwego tonu danemu produktowi lub usłudze.

Zawsze pamiętaj o tym, kto jest Twoją grupą docelową. Na przykład nie używałbyś slangu, gdyby Twoje treści były skierowane do seniorów. Nasze wskazówki mają jedynie pomóc Ci stworzyć solidny i ważny głos marki. Reszta zależy od Ciebie. U podstaw głosu Twojej marki leży Twój produkt/usługa i Twoi potencjalni klienci. Kiedy już stworzysz profil swojego docelowego użytkownika, możesz łatwo zmienić swój ton w zależności od wymagań.

 

Jak znalazłeś głos swojej marki? Chcielibyśmy usłyszeć i nauczyć się od Ciebie w komentarzach!