Contents

Jak skutecznie zaplanować i zrealizować strategię content marketingową dla B2B?

Content marketing może pomóc Ci przenieść Twoje kampanie B2B na wyższy poziom i uzyskać niesamowite wyniki. Przeczytaj ten przewodnik, a zrozumiesz, jak zaplanować i zrealizować strategię marketingu treści dla B2B.

b2b

Czym jest marketing treści B2B?

Marketing treści B2B polega na wykorzystaniu treści w celu zwiększenia popularności Twojej firmy i uczynienia jej bardziej atrakcyjną dla innych biznesów. Dzięki niemu możesz przyciągnąć uwagę innych firm, co pomoże Ci zwiększyć liczbę klientów B2B.

Marketing treści B2B różni się od marketingu treści B2C. To dlatego, że będziesz używać treści, aby przyciągnąć uwagę innych firm. Pozostaniesz profesjonalistą ze swoimi treściami i postarasz się jak najlepiej pozyskać uwagę innych firm. Będziesz koncentrować się bardziej na wzmocnieniu swojej marki poprzez kampanie marketingu treści B2B.

Istnieją trzy ważne warunki, które musisz spełnić. Twoje treści powinny być wysokiej jakości, angażujące i użyteczne.

Jak marketing treści może pomóc Twojemu biznesowi B2B?

Zanim zajmiesz się marketingiem treści B2B, musisz dokładnie zrozumieć, w jaki sposób może on przynieść korzyści Twojej firmie. Oto kilka przykładów pokazujących, w jaki sposób działa biznes B2B:

Marketing treści będzie generował nowe leady

Jeśli szukasz skutecznej metody generowania większej ilości leadów B2B, skup uwagę na marketingu treści. Zostało to udowodnione na podstawie licznych badań przeprowadzonych. Na przykład wykazano, że blogi mają tendencję do generowania ponad 67% zysków dla firm, które mają leady, w porównaniu do firm, które nie mają żadnych blogów. Z pomocą każdego posta na blogu możesz zwiększyć swoje szanse na przyciągnięcie nowych leadów. Będziesz dostarczać użytkownikom więcej wartościowego contentu z każdym kolejnym wpisem na blogu.

Marketing treści może poprawić Twoją pozycję w wyszukiwarkach

Rankingi wyszukiwarek mają znaczenie dla firm, które mają klientów B2B. Jedną ze sprawdzonych metod, aby poprawić swoją pozycję wyszukiwarkach, jest rozpoczęcie blogowania. To dlatego, że algorytmy wyszukiwarek mają tendencję do zwracania większej uwagi na indeksowane, istotne i nowe treści. Trzeba systematycznie dodawać nowe treści na blogi. Wtedy uzyskuje się maksymalne wyniki w zwiększaniu rankingów wyszukiwarek. To pomoże Ci osiągnąć przewagę nad konkurentami.

Content marketing zwiększy ruch na stronie internetowej

Możesz zwiększyć ruch strony internetowej swojej firmy dzięki content marketingowi. Fakt ten został udowodniony na podstawie ostatnich badań przeprowadzonych przez Hubspot. Według nich posiadanie bloga może pomóc Ci zwiększyć ruch na stronie o 48%. Pomoże Ci to wygenerować więcej leadów i zwiększyć przychody w dłuższej perspektywie.

b2b marketing

Możesz rozwinąć kulturę przywództwa dzięki marketingowi treści

Content marketing to sprawdzona metoda, aby rozwinąć kulturę przywództwa. Jeśli możesz stać się liderem w branży, będziesz w stanie skutecznie przyciągnąć więcej klientów B2B do swojej firmy. To dlatego, że firmy zazwyczaj wolą pracować razem z liderami branży. Pamiętając o tym podczas prowadzenia swojej kampanii content marketingowej.

Content marketing pomoże Ci zaoszczędzić czas

Czas jest jednym z największych aktywów, jakie posiadasz. Jeśli chcesz zaoszczędzić swój czas i wykorzystać go jak najlepiej, skup się na marketingu treści. Przy niewielkim wysiłku możesz uzyskać znakomite rezultaty. Na przykład możesz stworzyć demo produktu, które będzie można przedstawić klientom. Gdy klient B2B zgłosi się do Ciebie i poprosi o demo, nie będziesz musiał go tworzyć od nowa. Będziesz mieć przygotowane demo, które wystarczy tylko wysłać. Pomoże Ci to zaoszczędzić czas w komunikacji z klientami. Cały wysiłek, który inwestujesz w marketing treści, może być doskonałą inwestycją w przyszłość swojej firmy.

Content marketing może pomóc Ci zatrzymać więcej klientów

Z pomocą content marketingu będziesz w stanie zatrzymać więcej klientów swojej firmy. Wiemy to dzięki ostatnim badaniom, które zostały przeprowadzone przez Roper Public Affairs i Corporate Communications. Według nich około 61% klientów czuje się lepiej, gdy firma, z którą współpracują, dostarcza im treści. Należy również pomyśleć o dostarczaniu segmentowanych, spersonalizowanych i istotnych treści dla konsumentów. W ten sposób możesz kontynuować współpracę z nimi i zatrzymać ich przy swojej firmie.

Strategiczne podejście do Content Marketingu (dlaczego potrzebujesz strategii)

Content marketing zajmuje ważne miejsce w inbound marketingu. Dlatego właśnie powinno się stosować strategiczne podejście do kampanii. Pomoże Ci to być na bieżąco z najnowszymi trendami w marketingu treści i cieszyć się wszystkimi korzyściami, które pojawiają się na Twojej drodze.

Nie ma żadnych twardych i szybkich zasad, których możesz przestrzegać, aby zbudować strategiczną kampanię marketingu treści. Trzeba będzie ocenić różne podejścia i stworzyć na ich podstawie najlepszą strategię. Możesz przetestować i ocenić różne metody i dowiedzieć się, która z nich jest najlepsza. To pomoże Ci zyskać wysokiej jakości leady dla Twojego biznesu.

Czy masz treści, które możesz ponownie wykorzystać?

Aby rozpocząć kampanię marketingu treści B2B, warto sprawdzić, czy istnieją treści, które możesz ponownie wykorzystać. Możesz ich użyć i skutecznie rozpocząć swoje kampanie.

Nie poleca się bezpośrednio rozpoczynać tworzenia zupełnie nowych treści. Zamiast tego po prostu przyjrzyj się treściom, które już posiadasz. Dodatkowo warto sprawdzić, jak radzą sobie treści, które już posiadasz. Rewizja starych treści jest o wiele bardziej efektywna niż stworzenie nowych.

Wysiłek, który musisz włożyć w odświeżenie starszych treści jest znacznie niższy niż wysiłek, który zostałby włożony w tworzenie nowych. Podczas ich odświeżania możesz dodać nowe elementy strony (np. CTA) oraz aktualne informacje. Będziesz również w stanie dołączyć linki i inne formy wartościowych treści.

Możesz zwiększyć ruch na stronie za pomocą starszych treści. Pomoże Ci to również wygenerować więcej leadów.

b2b clients

Przykłady świetnego marketingu treści B2B

Teraz rozumiesz już, jak prowadzić kampanie content marketingowe, aby uzyskiwać lepsze wyniki w przyciąganiu większej liczby klientów B2B. Przyjrzyjmy się kilku przykładom najlepszych kampanii content marketingowych B2B na chwilę obecną. Możesz czerpać inspirację z tych doskonałych kampanii i zapewnić sukces tym, które prowadzisz.

Hubspot

Możesz odkryć, w jaki sposób Hubspot prowadzi doskonałe kampanie marketingu treści. Jedną z najlepszych rzeczy, którą da się zauważyć, jest w ich przypadku blog. To bez wątpienia jeden z najlepszych blogów marketingowych w sieci. Jeśli zdecydujesz się uznać ten blog za inspirację, będziesz w stanie dowiedzieć się, jak opracować content marketingowy we właściwy sposób.

Są dwa różne kanały, na których koncentruje się Hubspot. Należą do nich sprzedaż i marketing. Można też znaleźć takie, które są związane zarówno z jednym, jak i drugim obszarem. To dlatego, że zarówno sprzedaż, jak i marketing są ze sobą wzajemnie powiązane.

Jeśli spojrzysz na posty na blogu udostępnione przez Hubspot, będziesz mógł znaleźć tam dogłębną i wciągającą treść. Odbiorcy są spragnioni takich treści. Ponieważ Hubspot wychodzi naprzeciw potrzebom odbiorców, może łatwo zwiększyć liczbę leadów, które są generowane przez treści.

Treści, które Hubspot wykorzystuje w swoich kampaniach marketingowych są nieskazitelne. Między innymi dlatego, że można tam znaleźć doskonałe zróżnicowanie treści obejmujące bezpłatne zasoby i szczegółowe przewodniki. Hubspot oferuje również badania, własne dane i spostrzeżenia dla czytelników. Nie musisz się dwa razy zastanawiać nad wzorowaniem się na kampaniach marketingu treści B2B prowadzonymi przez Hubspot.

General Electric

General Electric to kolejny doskonały przykład marki, która prowadzi skuteczne kampanie content marketingowe B2B. Jak już wiesz General Electric to ogromna organizacja. Posiadają setki linii produktowych nadzorowanych przez dziesiątki działów. Nawet firma jest zlokalizowana w tysiącach miejsc na całym świecie. Ten ogromny biznes publikuje różnorodne treści atrakcyjne dla odbiorców. To pomaga uzyskać jej maksymalne zyski z działań content marketingowych.

Jednym z najlepszych przykładów działań content marketingowych General Electric jest blog The Txchnologist. Mimo że wygląda, jakby dostarczał treści B2C, to tak nie jest. Zamiast tego oferuje wartościowe treści dla odbiorców B2B.

Przeglądając bloga, dowiesz się, w jaki sposób General Electric dzieli się szczegółami dotyczącymi najnowocześniejszych technologii, które istnieją w branży. Większość z tych technologii została opracowana przez zespoły badawczo-rozwojowe pracujące w General Electric. To pomaga firmie zyskać pozycę autorytetu, który utrzymuje w branży od dłuższego czasu. Z drugiej strony podkreślają znaczenie współpracy z firmą, dzięki czemu klienci będą mogli nadal otrzymywać niesamowite zyski w dłuższej perspektywie.

Treści B2B udostępniane przez Txcnologist nigdy nie są nudne. Publikowane przez nich treści są angażujące i przydatne dla odbiorców, którzy są nimi zainteresowani. Możesz potraktować to jako inspirację do rozwijania swoich kampanii marketingu treści B2B.

Buffer

Buffer jest jednym z najbardziej popularnych i skutecznych narzędzi do zarządzania mediami społecznościowymi. Możesz również zobaczyć, w jaki sposób zarządzają doskonałym blogiem marketingowym B2B w Internecie. Jednym z głównych celów Buffer jest zapewnienie wyjątkowej jakości treści, które dostarczają poprzez kampanie. To pomaga firmie osiągnąć lepsze wyniki.

Firma buduje swoją wyjątkowość dzięki świetnie prowadzonym kampaniom content marketingowym. To pozwala odbiorcom zauważyć, jak wysoką pozycję zajmują w branży. Większość odbiorców jest tego świadoma. Wynika to głównie z działań content marketingowych, które marka prowadziła w przeszłości.

Treści udostępniane przez Buffer w ramach kampanii content marketingowych dostarczają więcej danych i faktów w porównaniu z treściami tworzonymi przez konkurencję. Innymi słowy marka zyskuje przewagę nad konkurencją dzięki treściom, które tworzy. Ponadto możemy również dostrzec, jak Buffer łączy dane marketingowe z insightami, które mogą pomóc im w stworzeniu silnego wpływu na psychologię. Wybór tematów jest również imponujący. Te kampanie marketingu treści pomogły Bufferowi wygenerować tysiące backlinków wraz z doskonałą ekspozycją marki. Jest to jeden z najlepszych przykładów ukazujący potęgę firmy.

Są to przykłady najbardziej skutecznych kampanii marketingu treści. Powinieneś o nich pamiętać przy tworzeniu własnej kampanii content marketingowej, aby uzyskać jak najlepsze wyniki!