Contents

Jak zoptymalizować treści dla różnych rynków

Jako właściciel firmy próbujesz rozszerzyć swoją działalność na tak wiele rynków, jak to tylko możliwe. To właśnie tutaj strategia SEO i content marketingu może pomóc Ci w osiągnięciu lepszej pozycji w rankingu. Ludzie z różnych rynków używają wyszukiwarek, aby znaleźć to, czego chcą. Musisz tylko zoptymalizować treści, a będziesz w stanie przyciągnąć ich uwagę. W artykule podpowiemy Ci, jak zoptymalizować treść pod kątem różnych intencji użytkowników i języków, w oparciu o słowa kluczowe, klastry i tematy. Czytaj dalej!

content for different markets 1

Co to jest międzynarodowe SEO i dlaczego jest ważne?

Aby zoptymalizować treści pod kątem różnych rynków, musisz dobrze znać temat międzynarodowego SEO. Międzynarodowe SEO to podejście, które można zastosować w celu zarządzania wielojęzycznymi i obejmującymi wiele regionów stronami. Jest to część procesu optymalizacji pod kątem wyszukiwarek, wraz z tworzeniem treści, optymalizacją treści i strategią produktu wobec konkurencji. Kiedy to zrobisz, wyszukiwarki ustalą, jaka wersja Twojej strony powinna znaleźć się w rankingu dla danego rynku. Trzeba zoptymalizować treści w taki sposób, aby sprostały wymaganiom wyszukiwarki, która uczyni je widocznymi dla poszczególnych rynków.

Strony dostosowane do wielu rynków różnią się od stron wielojęzycznych. Strony wielojęzyczne to strony, które są zoptymalizowane dla różnych języków. Natomiast strony wieloregionalne są zoptymalizowane dla różnych rynków lub regionów.

Głównym celem międzynarodowego SEO jest poprawa ogólnego doświadczenia użytkowników z różnych części świata odwiedzających witrynę, aby dowiedzieć się więcej o Twoim produkcie lub usłudze. Upewnij się, że wszyscy ci odbiorcy mogą to zrobić bez żadnego problemu, niezależnie od regionu, w którym się znajdują. Żaden użytkownik nie chciałby odwiedzać strony, która rozczaruje jego oczekiwania. Możesz dowiedzieć się, jakie treści są zgodnie z zainteresowaniami odwiedzających i stworzyć maksimum możliwości, z których możesz korzystać. Niezbędnym elementem tego procesu jest wysokiej jakości treść oparta na rekomendacjach Content Intelligence.

Planowanie wielojęzycznej strategii SEO

Musisz mieć precyzyjny plan optymalizacji treści dla różnych rynków. Oto kilka kroków, które możesz podjąć podczas tworzenia planu swojej wielojęzycznej strategii SEO.

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić podczas planowania wielojęzycznej strategii SEO, jest lepsze zrozumienie swoich odbiorców. Oprócz tego można również dowiedzieć się o zwyczajach wyszukiwania tej grupy odbiorców. Będzie się to różnić w zależności od kraju.

Dlatego też należy skupić się przede wszystkim na językach, którymi mówią ludzie. Na tej podstawie musisz upewnić się, że Twoja strona oferuje rozwiązanie, które może przetłumaczyć zawartość strony internetowej.

Metody korzystania z Internetu przez użytkowników różnią się w zależności od kraju. Przykładowo ludzie korzystają z mediów społecznościowych na wiele sposobów. Miej to na uwadze podczas tworzenia SEO swojej strony. Następnie można skupić się na pozyskiwaniu backlinków. Należy to dobrze zaplanować, aby zaspokoić potrzeby ludzi z różnych rynków.

Możesz zbudować „słownik klienta”, czyli dopasowanie językowe pomiędzy Twoim produktem a intencjami klienta. Ten słownik będzie inny dla każdego rynku, a nawet regionu, ponieważ ludzie mają różne potrzeby, a więc sposób ich zaspokojenia też jest różny. Optymalizacja pod kątem danego języka może rozpocząć się od researchu słów kluczowych w oparciu o konkretny temat, wzbogaconego o warstwę big-data, gdzie na przykład można dodać typowe tytuły zbieżne z treściami konkurencji, typowe zapytania o sprzedaż, itp.

Strategia digital marketingu, oparta na user centricity („klientocentryzm”), odgrywa dużą rolę w odpowiednim dostosowaniu treści do danego rynku. Na przykład w Belgii osoby, dla których język francuski jest językiem ojczystym, wyszukują w inny sposób niż osoby posługujące się językiem niderlandzkim. Również konkurencja jest inna w dwóch częściach Belgii, ponieważ można zauważyć większy wpływ międzynarodowych firm na język w porównaniu do lokalnych. Tak więc osoba z Belgii szukająca w języku francuskim, może zobaczyć francuskie blogi na dany temat, podczas gdy osoba mieszkająca w sąsiednim domu, szukająca po holendersku, może zobaczyć blogi z Holandii.

W tym przypadku trzeba wymyślić strategię optymalizacji i planowania treści w oparciu o rynek i język. Jest to konieczne w konkurencyjnych sektorach, gdzie setki stron walczą o pozycję w wyszukiwarkach i ruch organiczny.

content for different markets 2

Następnie należy skupić się na wyszukiwanych terminach i strategii treści. Niektóre formy treści będą w stanie osiągnąć dużo lepsze wyniki przyciągania odbiorców w porównaniu do innych. Dzięki temu będziesz również w stanie określić, czy można dodać nowe treści dla różnych międzynarodowych użytkowników.

Statystyki odwiedzin nigdy nie powinny zostać zignorowane, gdy pracujesz nad planowaniem wielojęzycznej strategii SEO. Możesz skorzystać z pomocy narzędzia takiego jak Google Analytics, aby dowiedzieć się, jakie są źródła Twojego ruchu. Następnie można porównać te źródła i zaplanować swoją wielojęzyczną strategię SEO.

W przypadku, gdy zarządzasz sklepem e-commerce, musisz skupić się bardziej na walutach, które są obsługiwane. Podobnie należy upewnić się, że oferuje się produkty, które mogą zaspokoić potrzeby osób pochodzących z różnych rynków. W oparciu o te dane warto skupić się bardziej na lokalnym SEO.

Nawet nazwa domeny musi być brana pod uwagę przy planowaniu wielojęzycznej strategii SEO. W niektórych przypadkach może zajść potrzeba posiadania innej nazwy domeny, aby uczynić swoją stronę bardziej atrakcyjną dla użytkowników konkretnego rynku.

Znajdź pomysły na angażujące treści dostosowane do odbiorców

Korzystanie z tych samych treści dla wszystkich rynków nie jest najlepszym pomysłem. Zamiast tego trzeba zadbać o to, aby tworzyć odpowiednie treści dla różnych rynków. W tej sytuacji trzeba będzie opracować pomysły na treści angażujące odpowiednio różnych odbiorców.

Trzeba przeprowadzić bardzo dokładny research rynku różnych odbiorców. Wtedy dowiesz się, jak tworzyć odpowiedni content dla konkretnych grup. Warto odnieść się do lokalnych forów i grup w mediach społecznościowych, gdzie można lepiej zrozumieć, o czym dyskutują odbiorcy. Dzięki temu można uzyskać dodatkowe informacje o treściach, które należy pisać.

Tworząc treści dostosowane do lokalnych odbiorców należy skupić się bardziej na lokalnej polityce, lokalnych świętach, lokalnej terminologii i wydarzeniach wartych uwagi. Pomoże Ci to zróżnicować treści i odpowiednio je opisać. Można również przyjrzeć się lokalnym kampaniom marketingowym, które są prowadzone przez konkurencję na konkretnych rynkach. Mogą one stanowić dla Ciebie inspirację, w jaki sposób warto optymalizować treści dla różnych rynków.

content for different markets 3

Najlepsze praktyki międzynarodowego SEO

Przystępując do optymalizacji treści odpowiedniej dla wielu rynków musisz pamiętać również o najlepszych praktykach międzynarodowego SEO. Oto niektóre z najlepszych praktyk, z których możesz skorzystać, aby zdominować międzynarodowe SEO.

Język docelowy strony internetowej

W oparciu o rynek powinieneś upewnić się, że posiadasz zlokalizowaną wersję swojej strony. Będziesz mógł to zrobić za pomocą meta tagów językowych lub atrybutu hreflang. Musisz mieć pewność, że wszystko na Twojej stronie, od treści do nawigacji, jest poprawnie przetłumaczone dla lokalnych odwiedzających. Nigdy nie możesz polegać na translatorach. Zamiast tego powinieneś poprosić o pomoc native speakera i odpowiednio postępować z tłumaczeniem treści.

Zadbaj o odpowiednią strukturę URL

Istnieje specyficzna struktura adresów URL, której trzeba przestrzegać, gdy Twoim zadaniem jest utrzymanie międzynarodowej strony internetowej. Na przykład, gdy kierujesz treści do odbiorców z USA, możesz posiadać amerykańską domenę najwyższego poziomu (TLD).

Skup się na innych ważnych sygnałach SEO

Należy również skupić się na innych ważnych sygnałach SEO. Na przykład możesz hostować swoją stronę pod lokalnym IP. Możesz też umieścić link do lokalnej treści na stronie. Jeśli istnieje możliwość stworzenia linków z tego typu zasobów, również warto to zrobić. Przede wszystkim jednak należy szukać sposobów, aby uplasować się w lokalnych wyszukiwarkach. Baidu w Chinach i Yandex w Rosji to doskonałe przykłady.