Contents

Google analytics i wykorzystanie „content groups” w digital marketingu e-commerce

Jako właściciel sklepu e-commerce, musisz dowiedzieć się, jak w pełni wykorzystać możliwości Content Marketingu i Google Analytics combo, aby zapewnić rozwój swojego biznesu. W tym miejscu należy zwrócić szczególną uwagę na grupowanie treści. Grupy treści w Google Analytics odnoszą się do metody grupowania opartej na regułach.

Może ona obejmować jedną lub więcej grup. Załóżmy, że prowadzisz sklep internetowy oferujący odzież. Możesz wtedy podzielić asortyment na dwie grupy treści, gdzie pierwsza z nich jest dla ubrań męskich, a druga dla ubrań damskich.

To podstawowe grupowanie może pomóc Ci określić wydajność treści i przeprowadzić Cię przez proces ich optymalizacji oraz konwersji. Mając to na uwadze, dowiedzmy się więcej o grupach treści w e-commerce.

e commerce 1

Co to jest grupa treści?

Grupa treści to zbiór stron internetowych, które są oparte na podobnym temacie. Jeśli chodzi o Twój sklep e-commerce, możesz stworzyć grupy treści oparte na podobnych przedmiotach, które oferujesz. Możesz również wziąć pod uwagę osoby, które je kupują.

Z pomocą grupy treści, będziesz w stanie agregować ruch, który przychodzi na Twoją stronę dla różnych form treści, które posiadasz w swojej witrynie e-commerce. Z drugiej strony grupy treści mogą pomóc Ci szybko sprawdzić wydajność konkretnej grupy i porównać ją z wydajnością innych dla grupy docelowej lub dowolnego innego segmentu.

Insighty na stronach produktowych mogą być na przykład wykorzystane do wyjaśnienia, jakiego typu szablony produktów mają najlepszy współczynnik konwersji.

Jak określić grupy treści i grupowanie treści dla Twojej witryny e-commerce?

Grupowanie treści na stronie internetowej powinno być ustalone na podstawie tego, co oferujesz klientom za pośrednictwem swojego sklepu internetowego. Przyjrzyjmy się przykładowi sklepu e-commerce, który sprzedaje produkty odzieżowe. Niektóre z kategorii, które można zobaczyć w sklepie internetowym z odzieżą to koszule męskie, spodnie męskie, obuwie męskie, koszule damskie, spodnie damskie i odzież sportowa damska. Na tej podstawie możesz tworzyć grupy treści.

Na przykład możesz utworzyć grupę zawartości dla mężczyzn. W tej grupie będzie można umieścić koszule męskie, spodnie męskie i obuwie męskie. Podobnie może powstać inna grupa treści dla kobiet, włączając kategorie damskie koszule, damskie spodnie i damską odzież sportową.

Jeśli chodzi o Google Analytics, możesz utworzyć tylko 5 grup treści. Dlatego ważne, aby być selektywnym podczas tworzenia grup treści. W przypadku, gdy natkniesz się na więcej niż pięć grup treści, możesz pomyśleć o wybraniu tych, które przyciągają najwięcej ruchu. Możesz też stworzyć te, które są oparte na najlepiej sprzedających się produktach, oferowanych w swoim sklepie internetowym.

Jedną z najważniejszych rzeczy, o których musisz pamiętać, jest podwójne sprawdzenie i potwierdzenie przed utworzeniem ich w Google Analytics. Jest to spowodowane tym, że nie będziesz w stanie usunąć grupy treści po jej utworzeniu w Google Analytics. Będziesz mieć jedynie możliwość ich włączenia lub wyłączenia. Jeśli nie chcesz widzieć danej grupy treści w raporcie, wystarczy, że ją wyłączysz.

e commerce 2

Jak utworzyć grupowanie treści w Google Analytics?

Oto przewodnik krok po kroku, którym możesz się sugerować, aby utworzyć grupy treści w e-commerce w Google Analytics.

1. Pierwszą rzeczą, którą trzeba zrobić, jest określenie nazw kategorii treści oraz liczby kategorii, które będą używane w ramach grupowania treści w widoku raportowania Google Analytics.

2. Następnie należy określić nazwy podkategorii i ich liczbę, które będą używane jako grupy treści w Google Analytics. Grupy treści będą znajdowały się pod każdym grupowaniem treści w Google Analytics.

3. Teraz trzeba będzie określić wszystkie strony internetowe, które będą skategoryzowane w ramach grupy treści. Każda strona internetowa zostanie zaklasyfikowana do grupy treści.

4. Gdy masz już wszystkie informacje pod ręką, możesz zająć się odnalezieniem najlepszej metody na grupowanie stron internetowych w sklepie e-commerce. Chodzi o takie, gdzie zyskasz trzy różne podejścia do rozważenia. Będzie wtedy można grupować z definicjami reguł, grupować z ekstrakcją lub grupować z kodem śledzenia. Od Ciebie zależy, które z powyższych wybierzesz i będziesz kontynuować.

5. Teraz musisz przejść do sekcji administratora widoku Google Analytics i kliknąć link o nazwie Grupowanie treści.

6. Następnie możesz kliknąć czerwony przycisk o nazwie Nowy Content Grouping.

7. Możesz dodać dowolną nazwę do grupowania treści. Następnie należy przejść dalej i dodać metody do grupowania stron witryny, tak, by można zakończyć tworzenie grup treści. Możliwe jest dodanie tej samej strony internetowej do wielu grup zawartości.

8. Kiedy skończysz, możesz kliknąć przycisk „Zapisz”. Następnie możesz zezwolić Google Analytics na zbieranie danych o grupach treści i pokazywanie ich w raporcie.

Zwykle zajmuje to do 20 minut, aby dane pojawiły się w raporcie. Należy pamiętać, że grupy treści będą pokazywać dane tylko od daty ich utworzenia w Google Analytics. Wyniki optymalizacji oparte na strategii marketingowej oraz dane z grup treści będą widoczne i porównywalne w momencie publikacji nowych treści.

Jak raportować grupowanie treści w Google Analytics?

Po zakończeniu konfiguracji grupowania treści oraz ich szczegółów będzie można znaleźć informacje związane z nimi w licznych raportach Google Analytics. Raporty te będą dostępne w formie wymiaru głównego lub wymiaru pomocniczego.

Załóżmy, że w Twoim e-sklepie powstała grupa treści dla mężczyzn. Następnie możesz znaleźć odpowiednie grupy treści w Google Analytics. W tym przypadku będą one widoczne w formie wymiaru głównego. Grupy treści będą widoczne dla Ciebie w postaci wartości wymiarów w raporcie „Wszystkie strony”. Będzie można przejść do raportów niestandardowych i wykorzystać grupy treści również w formie wymiaru głównego. Z drugiej strony możesz wtedy używać grup treści w formie wymiaru wtórnego w różnych raportach Google Analytics. Doskonałym przykładem takiego raportu jest raport Kanały.

Grupowanie treści możesz również wykorzystać przy tworzeniu dashboardów w Google Analytics. Możesz stworzyć dashboard wydajności treści poprzez włączenie parametrów, które chcesz. Wystarczy, że przejdziesz do opcji dostosowywania w menu Google Analytics, a następnie klikniesz opcję Utwórz. Następnie można włączyć wszystkie wigety w oparciu o własne preferencje i utworzyć niestandardowy pulpit do raportowania.

Po utworzeniu pulpitu możesz dodać filtry i zawęzić dane, które masz do konkretnych parametrów. Należy jedynie dodać filtry i określić, co powinno być pokazane, a co nie.

e commerce 3

Słowa końcowe

Śledzenie analityki Twojego sklepu e-commerce jest czymś, co musisz zrobić. Dzięki temu dowiesz się, w jakich obszarach radzisz sobie dobrze, a jakie należy poprawić. Z pomocą grup treści w e-commerce pod Google Analytics, będziesz w stanie wykonać zadanie bez przechodzenia przez jakiekolwiek zmagania.