Pytanie i odpowiedzi związane
z CONTADU i Content Intelligence

Rozwiń Zwiń
Czym jest CONTADU?

CONTADU to innowacyjna technologia Content Intelligence, czyli jeden z rodzajów sztucznej inteligencji. Zadaniem CI jest szybka i łatwa analiza oraz przetwarzanie danych w czasie rzeczywistym. Służy osobom odpowiedzialnym za tworzenie treści do planowania przyszłych działań, optymalizacji, zorientowaniu się w najbardziej interesujących dla grupy docelowej tematach oraz dystrybuowaniu i promowaniu treści. Celem jest uzyskanie wiarygodnych informacji na temat skuteczności prowadzonych działań.

Program CONTADU działa w oparciu o dane zebrane na podstawie statystyk, analiz, słów kluczowych, etc.  Zapewnia podejmowanie świadomych decyzji dotyczących planowanych treści.

Jakie korzyści daje CONTADU?

 Korzyści wynikające z włączenia Content Intelligence do marketingu polegają na tym, że zapewnia on bardziej szczegółową ocenę obecnych działań i identyfikuje potencjalne tematy w których możesz zostać liderem. Pomoże Ci zrozumieć, jakie treści należy tworzyć i udostępniać, w jaki sposób należy je promować oraz które z nich wymagają aktualizacji. Content Intelligence posiada ogromny potencjał, a CONTADU jest narzędziem wkraczającym w rewolucję content marketingu, Dominuje tu nieodzowne hasło: "treści pod kontrolą".

Jak działa CONTADU?

Dane w CONTADU są analizowane hybrydowo, w zależności od modułu i optymalnego zestawu informacji. Badane są one na podstawie setek (lub tysięcy) słów kluczowych oraz podstron z wyników wyszukiwania. Słowa kluczowe są następnie grupowane i oceniane przy użyciu odpowiedniej analizy. Uwzględniania jest także intencja użytkownika (czego szuka, czego potrzebuje), ruch oraz podobieństwo wystąpienia poszczególnych grup, tworząc na podstawie zebranych danych mapy tematyczne. 

Wynikiem badania jest informacja o zagospodarowaniu treści w danym temacie przez Ciebie i Twoich konkurentów. Ponowne badanie wskazuje zmiany jakie nastąpiły w danym obszarze zarówno z poziomu zmian wyszukiwań i powiązań (np. trendy), jak również w widoczności w Google. 

W innych przypadkach optymalizacji dokonuje się na podstawie jednego słowa kluczowego. Badane informacje zawierają analizę 100 pierwszych wyników, zwracając szczególną uwagę na wyniki z Top30 i Top10. Otrzymujesz wtedy  dokładną informację, jakie elementy z poziomu statystycznego i semantycznego mają największe dopasowanie do danego słowa kluczowego i w jaki sposób zoptymalizować artykuł. Zyskujesz podpowiedź, na jakie słowa “promuje” Google dany artykuł, tak, aby można było łatwo go o nie wzbogacić.

Brane są pod uwagę także dane analityczne z Google Analytics i Google Search Console do przedstawiania bieżących wyników i zmian na poziomie treści które optymalizujesz. Na ich podstawie możesz dokonywać podsumowań i raportować zmiany, jak również oceniać działania.

Wszystkie te analizy i źródła danych tworzą spójne środowisko pozwalające Ci na sprawne zarządzanie treściami na wielu poziomach.

Jakie dane są synchronizowane z Google Search Console oraz Google Analytics?

CONTADU używa danych pobieranych z API GSC i GA celem raportowania o zmianach, potencjale i wydajności określonych podstron oraz słów kluczowych. Dzięki temu może np. wskazywać zmiany, które dokonały się po optymalizacji treści, podpowiadać jakie artykuły będą najlepiej dopasowane, czy wskazywać kanibalizację treści i wykorzystywanych słów kluczowych. 

Jeśli w Google Analytics zostały skonfigurowane wskaźniki monetarne (wartości celu czy moduł e-commerce), dane o zwrocie z inwestycji dla pojedynczego URL są przedstawiane w ujęciu pozwalającym obliczać ROI.

Koszty w CONTADU dodawane są na poziomie zadań i można je porównać z przychodami z poziomu Inventory.

Jak działa grupowanie i klastrowanie słów kluczowych w CONTADU?

CONTADU dostarcza zaawansowanych modeli grupowania i klastrowania danych w aplikacji. Klastrowanie jest w pełni zautomatyzowane i bazuje na modelach językowych, dlatego też Ty nie musisz nic w tym temacie robić. Program dokona tego za Ciebie. 

Dane te są uzupełniane o różnego rodzaju informacje, jak np. czynniki rankingowe, spodziewany ruch, wycena potencjały (uwzględniając koszt reklam dla poszczególnych słów w Google Ads).

Jest to opcja dostępna dla wszystkich oferowanych pakietów, którą znajdziesz w module “Research”. 

Jeżeli tylko potrzebujesz bardzo uproszczonego grupowania, albo klastrowania słów kluczowych, ale bez analizy danych, modeli językowych, czy analizy SERP, możesz śmiało skorzystać z DARMOWEGO dodatku, który znajdziesz tutaj: https://app.contadu.com/tools/keywords-grouper.

Jak CONTADU pomaga optymalizować treści?

Dane używane i zbierane przez CONTADU pozwalają m.in.: na wskazywanie zmian po wykonaniu optymalizacji treści, podpowiadają najlepsze dopasowania artykułów i słów kluczowych czy wskazują kanibalizację treści. 

Jeśli w Google Analytics zostały skonfigurowane wskaźniki monetarne (wartości celu czy moduł e-commerce), przedstawiane są dane o zwrocie z inwestycji. Koszty w CONTADU dodawane są na poziomie zadań i można je porównać z przychodami.

Jak z CONTADU osiągniesz przewagę w content marketingu?

Obecna nadprodukcja i duplikacja treści jest procesem, który pochłania znaczną część środków przedsiębiorstw. Większość z nich, podobnie jak i pojedynczy freelancerzy mają problem z odpowiedzią na takie pytania, jak: 

Ile powinno się inwestować w tworzenie treści?

Jakie treści sensownie jest tworzyć aby zostać liderem danej tematyki?

Które z treści przynoszą zwrot z inwestycji i dlaczego?

oraz wiele innych. 

Plany tworzenia treści z reguły nie uwzględniają potencjału danej tematyki, trendów oraz możliwości wprowadzenia tworzonej strony w wyniki wyszukiwania Google.

CONTADU odpowiada na te pytania tworząc mapy tematyczne zawierające tysiące słów kluczowych wraz ze wskazaniem jakie tematy są zdominowane przez Twoje treści a jakie przez konkurencje. Wskazuje również obszary do łatwego zagospodarowania, z których możesz osiągnąć zyski. 

Czy CONTADU pozwala lepiej zrozumieć grupę docelową?

Jak najbardziej. Analiza w CONTADU zapewnia cenne informacje o wyszukiwanych tematach i niszach oraz użytych zapytaniach. Te informacje pomogą Ci lepiej zaadresować problem oraz zwiększyć zaangażowanie Twoich odbiorców .

CONTADU analizuje treści z uwzględnieniem danych analitycznych oraz zachowania użytkowników związanych z wyszukiwaniem. Celem jest rekomendacja najlepszych treści, które sugeruje produkować .

Jak optymalizacja wpływa na ilość osób odwiedzających witrynę?

Z użyciem strategii opartej o intencje Twoich odbiorców , będziesz tworzyć bardziej efektywne i wartościowe treści dla swoich klientów. Wzmocnisz również reputację oraz poprawisz postrzeganie firmy.

Personalizowane artykuły są świetną opcją na optymalizację ścieżki zakupowej. 

Analiza w CONTADU pomaga w dostosowaniu strategii content marketingowej i planowaniu różnych typów treści. Analiza treści oznacza również, że możesz ściślej dostosować swoje komunikaty pod kątem docelowych odbiorców. Dzięki temu będą one bardziej trafne i zwiększą ilość odwiedzin Twojej witryny. 

Czy CONTADU dostarcza danych analitycznych i przewiduje zwrot z inwestycji?

Oczywiście, że tak. Jednym z modułów CONTADU, jest wykrywanie trendów w danych i ich prognozowanie w celu przewidywania przyszłych wyników. Identyfikacja treści jakie przynoszą ruch lub dochód i ich skalowanie jest priorytetem naszych działań podczas analizy tysięcy punktów danych.

CONTADU pomoże Ci w optymalizacji i tworzeniu treści w taki sposób, aby uzyskać najlepszy z możliwych zwrot z inwestycji w content marketing .

Jak CONTADU pomaga w ocenie intencji użytkownika i planowaniu oraz optymalizacji treści?

Podstawą działania CONTADU jest przetwarzanie informacji, które jest istotnym procesem pozwalającym na zrozumienie kontekstu tematyki i zawartych w niej intencji odbiorców. 

Optymalizacja tekstu w zakresie odpowiedzi na konkretne potrzeby użytkowników jest możliwa dzięki wyodrębnianiu terminów z danej tematyki. Często wyszukiwane słowa i zwroty pojawiające się w danej tematyce tworzą bazową strukturę.

CONTADU pozwala doprecyzować konkretne typy odpowiedzi dla prostych pytań, uzyskując lepsze dopasowanie. 

W jaki sposób językowe NLP pomagają w ocenie intencji użytkownika i planowaniu oraz optymalizacji?

Filarem, o który opiera się całokształt działania CONTADU jest przetwarzanie informacji semantycznych języka naturalnego NLP. Jest to proces niezwykle istotny, który pozwala na zrozumienie kontekstu tematyki i zawartej w niej intencji.

NLP, czyli “Natural Language Processing” jest bardzo szerokim zagadnieniem. Jego podstawę stanowi zrozumienie semantyki danego języka. Dzięki temu może pomagać w tłumaczeniach, tworzyć podsumowania, samodzielnie pisać teksty itp. 


Optymalizacja tekstu w zakresie odpowiedzi na konkretne potrzeby użytkowników, czyli ich intencje jest możliwa dzięki wyodrębnieniu terminów z danej tematyki. Często wyszukiwane słowa i zwroty pojawiające się w danej tematyce tworzą podstawową strukturę, którą opisuje się  modelem statystycznym (jak np Word2Vec).

RankBrain w celu lepszego dopasowania wyników do określonego typu zapytania, używa kilkunastu modeli, z których najbardziej dominującym w ostatnim czasie jest BERT. BERT pozwala doprecyzować konkretne typy odpowiedzi dla prostych pytań, uzyskując tym samym lepsze dopasowanie. Tego typu dopasowania, podobnie do snippetów, dostarczają odpowiedzi bezpośrednio w wynikach SERP. Nie wymagają też od użytkownika przechodzenia na konkretną podstronę. Zmiany te związane są ze stopniowym przechodzeniem na wyszukiwanie głosowe oraz oczekiwaniami internautów w zakresie dostarczania informacji dla prostych pytań.

CONTADU wpisuje się w ten trend, rozwijając go poprzez tworzenie własnych, dostosowanych do analizy SERP, hybrydowych modeli językowych o których piszemy w szczegółach w sekcji "Jakie modele językowe są dostępne w CONTADU?"

Czy CONTADU będzie generować dodatkowe koszty?

 W żadnym wypadku!

Wszystkie koszty użytkowania  są wyszczególnione w cenniku i zawierają się w stałej opłacie. Nie pobieramy dodatkowych opłat za jakiekolwiek dodatki.

Każdy pakiet zawiera bezpłatne opcje pozwalające na nielimitowane współdzielenie projektów wewnątrz firmy jak i na zewnątrz.

Pojawiające się systematycznie nowe moduły będą dostępne dla wszystkich subskrybentów bez dodatkowych opłat.

Ile kosztuje zmiana pakietu, czyli jego upgrade?

Koszt zmiany pakietu, to koszt różnicy w cenie, który przeliczany jest według obecnego wykorzystania.
Przykładowo: załóżmy że obecnie masz pakiet za 400 zł, opłacony rocznie i korzystasz z niego już od 6 miesięcy. Kwota, która została Ci do wykorzystania, to 200 zł.
Jeśli rozważasz przejście na pakiet w cenie np. 600 pln rocznie, to płatność jakiej musisz dokonać wynosi w tym wypadku 400 zł (600 zł - 200 zł). Czas aktywności pakietu zostanie ustawiony na pełny rok od momentu jego zmiany. Wszystkie transakcje rozliczane są wg obowiązujących w dniu zakupu cen. Warto, prawda?