Dlaczego należy wiedzieć co to jest SERP layout i jak Google rozpoznaje intencje wyszukiwania?

SERP to skrót od angielskiego wyrażenia Search Engine Results Page, które oznacza stronę wyników  wyświetlającą się w wyszukiwarce po wpisaniu w niej wyszukiwanego hasła. Jeśli jesteś właścicielem strony internetowej, to zapewne chcesz, żeby Twoja strona zawsze plasowała się wysoko w prezentowanych rezultatach. Optymalizując poszczególne podstrony, możesz w łatwy sposób zwiększyć popularność całej strony oraz docelowo sprzedaż.

Kiedy szukamy czegoś w wyszukiwarce internetowej, takiej jak Google, zazwyczaj wybieramy jeden z pierwszych 10 wyników. Mało kto przewija w dół, by zobaczyć więcej niż 10 wyników wyszukiwania. To ogólna tendencja, która charakteryzuje wszystkich użytkowników wyszukiwarek. Dlatego bardzo ważne jest to, żeby Twoja strona zawsze znajdowała się w czołówce wyników wyszukiwania.

Rezultaty wyszukiwania w rankingach SERP są określane przez złożone algorytmy, a każda wyszukiwarka ma własne unikalne metody na klasyfikację treści. Przy określaniu pozycji strony internetowej te algorytmy biorą pod uwagę wiele różnorakich czynników, w tym czynniki semantyczne i behawioralne. Jeśli Twoja strona uplasuje się na pierwszej stronie wyników wyszukiwania Google, może to przynieść znakomite rezultaty dla Twojego biznesu, a Ty niczym nie będziesz się martwić. Dzięki wysokiej pozycji Twój biznes będzie miał więcej klientów, a tym samym i sprzedaży.

marketing analysis

Jakie są poszczególne elementy „SERP layout” w Google i po co się ich używa?

Layout w wyszukiwarce Google ma wiele różnych typów i funkcji. Jeśli Twoim celem jest uzyskanie wysokiej pozycji strony w rankingu SERP, musisz mieć podstawową wiedzę o różnych elementach, których składowa jest nazywana „SERP layout”. Dzięki temu łatwiej Ci będzie osiągnąć pozytywne rezultaty, a sama metodologia jest łatwa do nauczenia i wdrożenia.

Ważne jest zrozumienie, że elementy „SERP layout” są uzależnione od tego, czego szukasz. Jeśli na przykład chcesz coś kupić, na górze zobaczysz shopping results, czyli dostępne oferty produktów. Zobaczysz też wyniki z adnotacją „Sponsorowane”. To płatne wyniki, które wyświetla SERP.

Przeglądając ranking SERP w wyszukiwarce Google, zobaczysz też wiele różnych elementów, nazywanych często „snippetami”. Poniżej znajdziesz listę najważniejszych.

– Sponsorowane wyniki i reklamy

Jak już wspomniano, są to płatne wyniki. Właściciele stron umieszczają na nich swoje oferty, a potem płacą za wyświetlanie ich na stronach wyników wyszukiwania w wyszukiwarkach. Czasami zobaczysz tylko jedną reklamę, a czasami będzie ich więcej. o pojawianiu się w wynikach płatnych decyduje dopasowanie do wyszukiwania oraz stawka jaka chcesz zapłacić za kliknięcie (CPC).

– Wyniki organiczne

Wyniki organiczne będą umieszczone pod sponsorowanymi. Te wyniki wybiera unikalny algorytm wykorzystywany przez dany ranking. Jeśli masz solidną strategię SEO, w sekcji wyników organicznych zobaczysz link do swojej strony. Wyniki organiczne są dodatkowo budowane przez „topical expertise”, czyli twój autorytet w dane dziedzinie.

– Organic Snippets

W rankingu organicznym SERP można zobaczyć elementy określane jako „organic results/organic snippets”. Są one wykorzystywane do zaprezentowania wyniku danej strony internetowej. Snippet obejmuje tytuł w kolorze niebieskim oraz adres URL, który jest zielony. Informacje o adresie URL mają kolor czarny i znajdują się pod spodem.

Na ranking SERP składa się wiele różnych elementów. Jednym z nich jest panel wiedzy, który pojawia się po prawej stronie. Dla Twojej wygody SERP gromadzi informacje z różnych źródeł i pokazuje je w panelu wiedzy.

serp

Czym jest organiczna część rankingu SERP w wyszukiwarce Google?

Google ciągle ulepsza i dopasowuje wygląd „SERP layout”. Dzięki temu z czasem dodawane są do niego coraz to nowe elementy. Dodatkowo elementy płatne (oznaczone jako reklamy) oraz organiczne elementy rankingu SERP to te elementy, które są widoczne dla wyników organicznych w Google podlegają ciągłemu testowaniu.

Na pozycję strony internetowej w rankingu ma wpływ ponad 200 różnych czynników. Obejmują one na przykład jakość treści na stronie czy linki kierujące do strony. Aby osiągnąć najlepsze rezultaty, powinieneś stworzyć konkretny plan SEO i trzymać się go długoterminowo.

Masz do dyspozycji wiele różnych metod, a techniki SEO pozwolą Ci uzyskać lepszą pozycję w „SERP Layout”. Zalecamy jednak trzymać tylko polecanych metod, akceptowanych przez Google. Dzięki temu uda Ci się utrzymać pozycję, którą zdobędziesz w rankingu. Ponadto zapobiegniesz sytuacji, w której Twoja strona zniknie z wyników wyszukiwania.

Jeśli prowadzisz biznes, który zdobywa klientów lokalnie, musisz upewnić się, że Twoja strona jest widoczna dla osób, które szukają produktów czy usług na danym obszarze. Tutaj do gry wchodzi lokalne SEO i wyniki SERP oparte na geolokalizacji.

Celem Google jest zawsze zapewnianie najlepszego doświadczenia dla danego użytkownika. Jeśli użytkownik szuka hydraulika w Nowym Jorku, Google skupi się na wyświetlaniu w rankingu SERP firm świadczących usługi hydrauliczne w tym mieście. Jeśli jesteś hydraulikiem i właścicielem firmy z siedzibą w Nowym Jorku, powinieneś jak najlepiej wykorzystać tę okazję. Dlatego musisz zainteresować się lokalnym SEO i działać tak, by uzyskać jak najlepsze wyniki.

serp google

 

Jakie są rodzaje wyników organicznych?

Wyniki organiczne to strony, które są widoczne dla użytkownika po wpisaniu zapytania w wyszukiwarce. Głównym celem pozycjonowania stron internetowych jest zdobycie lepszej pozycji w rankingu SERP. Dzięki lepszej pozycji można zapewnić większy ruch na swojej stronie. Dlatego trzeba wziąć pod uwagę czynniki wpływające na SEO i podjąć odpowiednie kroki. Sprawdźmy najważniejsze rodzaje wyników organicznych, które są obecnie dostępne w Google.

– Rich results

Rich results przypominają zwykłe rankingi SERP. Zazwyczaj dostarczają jednak więcej informacji niż tylko tytuł, adres URL i meta opis. Możesz na przykład zobaczyć dodatkowe informacje, takie jak ceny, oceny klientów czy dodatkowe linki. Jeśli chcesz, żeby Twoja strona figurowała w rich results, najlepiej dodać do niej oznaczenia danych.

– Rich card

Rich card to wynik organiczny, który możesz zobaczyć na urządzeniach mobilnych. Kiedy szukasz czegoś w wyszukiwarce, rich card pokazuje informacje w sposób atrakcyjny dla użytkownika.

– Knowledge card

Knowledge card to funkcja podobna do rich card. W tym przypadku użytkownicy otrzymują szczegółowe dane. Jeśli na przykład szukasz danych statystycznych, będą one dostępne w postaci wykresu.

– Knowledge graph

Knowledge graph to wykres, który zobaczysz po prawej stronie w wynikach wyszukiwania. Zazwyczaj pokazuje on informacje związane z mapami, faktami, obrazami i innymi tematami dotyczącymi wyszukiwania. Taki wykres jest zazwyczaj widoczny, gdy szukamy jakiejś osoby, miejsca czy innej konkretnej rzeczy.

– Knowledge panel

Knowledge panels to inaczej panele wiedzy, które są podobne do wykresów. Zazwyczaj zawierają fakty, obrazy i linki do mediów społecznościowych.

– Local 3-pack

Local 3-pack to funkcja, która zawiera mapę i trzy lokalne firmy wraz z rich results na ich temat. Kiedy szukasz firmy w pobliżu, możliwe, że w wynikach wyszukiwania zobaczysz właśnie local 3-pack.

 

marketing and finance

 

Płatne wyniki – jak wyglądają w układzie SERP?

Płatne wyniki to reklamy, które są widoczne na stronie z wynikami wyszukiwania w Google. Można zobaczyć je jako Google Ads. Za każdym razem, gdy ktoś kliknie w taką reklamę, od reklamodawcy pobierana jest opłata. Jest to reklama rozliczana za kliknięcia.

Płatne wyniki były kiedyś określane jako AdWords. Każda firma, która chce być natychmiast widoczna w wynikach wyszukiwania, powinna pomyśleć o zainwestowaniu w płatne reklamy. Miejsca na stronach z wynikami wyszukiwania, na których może pojawić się reklama, mają określone ceny.

Płatne reklamy mogą być wyświetlane w różnych miejscach na stronie. Różni się to w zależności od konkretnego zapytania, które wpisze użytkownik. Możliwe jest także zachowanie takiego samego układu dla wszystkich płatnych wyników.

Featured Snippets – jak promuje się najlepsze odpowiedzi?

W ostatnim roku mogliśmy zobaczyć ogromny wzrost popularności funkcji znanej jako featured snippets, czyli polecane fragmenty z odpowiedzią. Ich popularność wzrosła, bo potrafią one skupić na sobie uwagę użytkowników dostarczając bezpośrednie odpowiedzi. Dlatego firmy, które znajdą się w featured snippet, mogą łatwo zdominować dany ranking.

Featured snippets to specjalne pola, które są dostępne na górze wyników wyszukiwania. Google umieszcza jeden z wyników wyszukiwania w takim polu, by go wyróżnić. Wyróżniony zostaje ten wynik wyszukiwania, który zdaniem Google jest najbardziej trafny.

Obecnie jednym z głównych celów ekspertów ds. SEO jest zdobycie miejsca w featured snippets. Jest to wyzwanie ze względu na dużą konkurencję, ale nie jest to aż tak trudne.

Eksperci ds. SEO mogą skorzystać ze sprawdzonych rozwiązań, by upewnić się, że dana strona znajdzie się w „feature snippets”. Istotne jest na przykład to, by nagłówki H2 i H3 znajdujące się w treści miały formę pytań. Takie pytania powinny z kolei zawierać słowa kluczowe. Ważne jest również podanie krótkich odpowiedzi na zadane pytania. Odpowiedzi nie mogą być dowolne, powinny być ściśle związane z pytaniem. Ponadto nie należy przekraczać 40-60 słów.

Aby zwiększyć szanse na pojawienie się w wyróżnionym polu, istotne jest zdefiniowanie każdego punktu z listy pod nagłówkami H2 i H3. Właściciele firm mogą też skorzystać z modułu DRAFT w CONTADU. Umożliwia one optymalizację pod rich snippets i dostosowanie wyświetlania stron internetowych w wynikach wyszukiwania do intencji użytkownika.

optimization

Shopping results – świetna opcja nie tylko dla e-commerce

Shopping results to płatna przestrzeń z produktami do kupienia, które pojawiają się na stronie wyników wyszukiwania. Jest to możliwe dzięki połączeniu reklam Google i wyszukiwanych słów. Celem takich reklam jest bezpośrednia sprzedaż produktów klientom. Pokazują one produkty, których nazwy zawierają zapytanie wprowadzone przez użytkownika. Takie reklamy mają również inne cechy. Zawierają nazwę marki, sprzedawcę detalicznego, promocje, cenę, liczbę ocen, miejsce produktu w rankingu i adresy URL do zakupu produktów, które są dostępne. Google zapewnia również funkcję, która pozwala ulepszyć te wyniki pod względem marki produktu. Firmy, które chcą, by ich produkty wyświetlały się w shopping results, będą musiały składać oferty, by się tam znaleźć.

Teraz rozumiesz już, jaki układ ma ranking SERP w wyszukiwarce Google i wiesz że potocznie jest nazywany „SERP Layout”. To ważne, by o tym pamiętać i upewnić się, że osiągasz najlepsze rezultaty stosując odpowiedni typ treści dla danej intencji. Wysiłek poświęcony na to, by uzyskać lepszą pozycję w rankingu, opłaci się Twojej firmie.