Czym jest kanibalizacja słów kluczowych i jak jej uniknąć?

Kanibalizacja słów kluczowych brzmi przerażająco, prawda? 🙂 Czy wiesz, co to takiego?
Ma miejsce wtedy, gdy posiadasz kilka artykułów/postów, które rankują na podobne zapytania w Google. Z tego powodu Google nie jest w stanie wykryć, który artykuł powinien zajmować wysoką pozycję dla konkretnego zapytania.

Dzieje się tak albo z powodu wysokiego procentu podobieństwa pomiędzy co najmniej dwoma artykułami, albo z powodu wykorzystania podobnych fraz kluczowych. Na przykład użycie tego samego znacznika tytułu na kilku stronach powoduje, że konkurujesz sam ze sobą o pozycję w rankingu, co skutkuje obniżeniem autorytetu i niższym CTR, a co za tym idzie – słabszym współczynnikiem konwersji!

kanibalizacja sk

Jeśli szukasz szybkiego rozwiązania problemu kanibalizacji i aktualizacji treści, CONTADU oferuje platformę, która pozwala na porównanie wydajności contentu, CTR i CPC. Dodatkowo zapewnia pomoc w profesjonalnym porównywaniu treści. Uzyskasz także wskazówki oparte na NLP, aby lepiej optymalizować swoje treści, co pozwoli na uzyskiwanie wysokich pozycji w wynikach wyszukiwania.

Oto najlepsze naszym zdaniem sposoby na radzenie sobie z kanibalizacją:

  • Przeprowadzaj regularne audyty treści.
  • Porównuj i analizuj wydajność treści.
  • Łącz, usuwaj i kieruj.

Pierwsze dwa sposoby pomogą Ci zdecydować, które artykuły zachować, a które scalić lub usunąć. W wielu przypadkach większa część zadania będzie polegała na łączeniu i usuwaniu artykułów, a także na poprawianiu linkowania wewnętrznego na Twojej stronie.

Łączenie dwóch lub większej ilości artykułów pomoże Ci w kwestiach rankingowych i kanibalizacji, a także pozwoli Ci zbudować bogatszy artykuł, dzięki połączeniu elementów z kilku osobnych treści. Pamiętaj, że Google uwielbia pogłębione treści o długiej formie. Twoi odbiorcy docenią również to, że wszystko znajdą w jednym miejscu.

Uaktualnienie struktury linkowania wewnętrznego ułatwi Google identyfikację, który artykuł jest najbardziej wartościowy. Zalecamy też linkowanie mniej istotnych postów do bardziej dogłębnych artykułów, aby Google mogło je zidentyfikować i umieścić wysoko w SERP.

Wraz z Twoim wzrostem wzrasta kanibalizacja.

Niestety, Twoja strona jest narażona na większe ryzyko kanibalizacji, gdy się rozrasta. Problem polega na tym, że do pewnego stopnia nie da się uniknąć powtarzalności, która jest niezbędna do wyczerpania danego tematu. Pamiętaj jednak, że dotyczy to nas wszystkich.

Pamiętając o tych trzech wskazówkach, możesz obniżyć wskaźnik kanibalizacji. Przepisywanie, aktualizowanie artykułów i ulepszanie struktury witryny pomoże Ci zmniejszyć nasilenie kanibalizmu słów kluczowych.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej,  sprawdź integrację Google Search Console dostępną w CONTADU. Lista podstron oraz słów na jakie występuje kanibalizacje jest w niej bezpośrednio dostępna i dzięki temu od razu poprawisz treść.

Powodzenia w działaniach! 😉