Contents

 

Jeśli szukasz oprogramowania do wystawiania faktur, prawdopodobnie skierujesz swoje kroki do Google i wpiszesz szereg zapytań definiujących problem.

Szukasz  “wystawianie faktur online”. Google w wynikach wyszukiwania podpowiada jakie strony oferują taką usługę oraz układa  w kolejności, w jakiej uważa, że odpowiadają najlepiej na Twoje zapytanie.

 

seo for saas 1

 Korzyści z SEO w SaaS?

SEO (search engine optimisation) jest jedną z części marketingu odpowiedzialnego za dostarczanie informacji osobom korzystającym z wyszukiwarek internetowych.

Firmy opierające swoje działania sprzedażowe  na wynikach wyszukiwarki np. Google powinny brać pod uwagę SEO oraz content marketing.

Strategia optymalizacji treści pomoże w popularyzacji usługi, zdobyciu przewagi nad konkurencją, w konsekwencji przyniesie większe zyski.

Dzięki SEO możesz pozyskać większą liczbę odwiedzających Twoją stronę internetową, zbudować pozycję i autorytet swojej marki oraz zyskać zaufanie odbiorców.

Czym jest SEO dla SaaS, na czym polega?

Firmy działające w modelu SaaS (software as a service) zyskują coraz większą popularność. 

Strategia SEO dla SaaS jest usługą skupiającą się na optymalizacji strony na potrzeby sprzedaży. Koncentruje  się na przyciągnięciu  użytkownika do Twojej witryny i przekształceniu odbiorcy w potencjalnego klienta. 

Zadaniem jest zwiększenie konwersji i ruchu na stronie, pomoc edukacyjna oraz utrzymanie obecnych użytkowników.

SEO Saas i content marketing.

Aby zwiększyć ruch i konwersje w witrynie, potrzebujesz  strategii dotyczącej treści:

1 Sporządź plan i mapę treści.
2 Pisz treści różnego rodzaju (przewodniki, porównawcze, opisy produktów itp)
3 Sprawdź słowa kluczowe pod kątem funkcji, zastosowań Saas, (intencja użytkownika)
4 Dostosuj SEO w kwestiach technicznych.
5 Udostępniaj treści, im więcej linków tym większy ruch.

Czy skorzystać z pomocy agencji SEO?

W tym miejscu pojawia się dylemat: czy przy tworzeniu strategii SEO dla firm z modelem SaaS skorzystać z pomocy profesjonalnej agencji, czy dokonać tego za pomocą własnych zasobów i możliwości? Jeśli zdecydujesz się na agencję, to jasne, masz pewność, że współpracujesz ze specjalistami w swojej dziedzinie, którzy z pewnością pomogą Ci w rozwiązaniu problemów, z którymi się borykasz.

Pamiętaj jednak, że nawet najlepszy zespół ekspertów nie zna Twoich produktów czy usług tak doskonale, jak Ty. Poza tym musisz liczyć się z dużym wydatkiem, a nie każda firma może sobie pozwolić na znaczne uszczuplenie budżetu.

W przypadku drugiej opcji, a więc opracowaniu strategii SEO dla modelu SaaS na własną rękę, sytuacja wygląda inaczej. Przede wszystkim wiedza o własnej usłudze będzie tu kluczową korzyścią.

Pozwoli Ci to też zaoszczędzić sporo gotówki, która zostałaby wydana na usługi agencji. Jedyne, czego potrzebujesz do stworzenia fantastycznej kampanii marketingowej SEO, to narzędzia pozwalającego na skuteczną strategię planowania, zarządzania i optymalizacji swoich treści.

Twoim priorytetem będzie uzyskanie jak największego ruchu organicznego.  Dzięki CONTADU zrobisz to w szybki, skuteczny sposób.

seo for saas 2

Zdefiniowanie swoich celów.

Pierwszym ruchem, jaki możesz wykonać w swojej strategii content marketingowej, jest zdefiniowanie swoich celów, na których osiągnięciu najbardziej Ci zależy. Dopiero z jasno określonymi zamiarami możesz zacząć tworzyć swoją kampanię zarządzania treścią. W tym miejscu skup się przede wszystkim na dwóch istotnych rzeczach.

Pierwsza to odpowiednie opracowanie cen swoich usług. Firmy SaaS powinny posiadać świetną strategię cenową. Użytkownicy, inaczej niż  przy tradycyjnym oprogramowaniu, płacą za usługę w formie abonamentu. Nieumiejętna polityka cenowa może przynieść ogromne straty, więc koniecznie  o to zadbaj.

Drugim istotnym czynnikiem jest edukacja Twoich odbiorców. Jeśli użytkownik lepiej pozna Twój produkt  lub usługę, którą  oferujesz, wtedy jest prawdopodobne, że zostaną z Tobą na dłużej. Edukacja przyczynia się też do wzrostu konwersji, ponieważ odbiorcy dobrze wiedzą, jaki rodzaj usługi kupują i mogą z niej korzystać bez problemu. Na takim rozwiązaniu korzystają obie strony, dlatego właśnie edukacja jest tak istotnym elementem strategii SEO.

Analiza konkurencji i tematu.

W opracowywaniu swojej strategii SEO dla SaaS warto też skupić swoją uwagę na tym, jak konkurencja radzi sobie na rynku i z jakiej strategii korzysta. Bez tego nie osiągniesz swoich celów, bo zawsze będziesz o krok wstecz za liderami rynku. Dlatego  CONTADU pomoże Ci w analizie konkurencji.

Dzięki platformie dowiesz się, jakie treści pozostałych firm znajdujących się w Twoim biznesowym obszarze radzą sobie najlepiej, a także, dzięki trafnym rekomendacjom, podpowie, co należy dodać, co poprawić, a co zaktualizować.
CONTADU pozwoli Ci również na monitorowanie najpopularniejszych tematów, Dzięki temu będziesz wiedział, o czym warto tworzyć treść. 

W ten sposób nie zostaniesz za plecami swoich branżowych oponentów, a wręcz przeciwnie: będziesz mógł zyskać nad nimi przewagę, a z czasem nawet zostać liderem w na swoim rynku.

Planowanie strategii SEO na podstawie danych.

Aby mieć pewność, że Twoja strategio SEO jest skuteczna, możesz opierać się na sprawdzonych i pewnych danych. Na wstępie pomyśl nad stworzeniem profilu swojego idealnego klienta. Dzięki temu będziesz wiedzieć, jakiego rodzaju treści są potrzebne, aby pozyskać jego uwagę i zaangażowanie. 

Aby to zrobić, możesz na przykład tworzyć ankiety, w których zapytasz użytkowników i swoich klientów, z jakiej są grupy wiekowej, z jakiego kraju korzystają z Twoich usług lub co możesz poprawić. 

Dzięki takim narzędziom jak CONTADU dowiesz się, czego najczęściej szukają użytkownicy i będziesz mógł dostosować swoje strony zgodnie z intencjami odbiorców. Zwróć również uwagę na  statystykę pokazującą, ilu klientów zrezygnowało z Twoich usług. To pozwoli  zorientować się, co możesz poprawić.

Planowanie treści.

Jak zapewne wiesz, Google kocha dobrze opisane tematy. Skąd brać tematy, które pozwolą Ci uzyskiwać świetne wyniki w rankingach? Tutaj z pomocą przychodzi moduł Research, który w kilka chwil podpowie, o czym napisać artykuł, aby zyskać szacunek Google.

Wystarczy, że wpiszesz zbliżone do siebie słowa kluczowe, które według Ciebie najlepiej opisują dany temat, a CONTADU zrobi resztę. Dzięki wniknięciu w statystyki wyszukiwarek platforma dokona analizy semantycznej i za pomocą mapy klastrów pokaże, jakie frazy pozycjonują się najlepiej.

Oczywiście zawsze możesz doprecyzować swoje badanie, tak, aby opracować, jak najbardziej skuteczną strategię planowania treści. Możesz również sprawdzić, jak w danym obszarze radzi sobie konkurencja. Wystarczy kliknąć dany klaster, aby dowiedzieć się, jaka treść  jest najpopularniejsza w danym temacie.

Dzięki tej wiedzy można zaplanować swoje własne treści. Nawet perfekcyjne zaplanowany content nie poradzi sobie w SERPie, jeśli nie będzie dobrze zoptymalizowany.

Optymalizacja treści i badanie słów kluczowych.

Wyszukiwarka Google opiera swoje algorytmy na ocenie semantycznej, a więc porządkuje wszystkie zapytania w kluczu tematycznym. Aby wpasować się w te algorytmy, Twój content powinien być dobrze opisany oraz zawierać wyczerpującą dawkę informacji.

To nie wszystko — przy tworzeniu treści odpowiednio dobieraj słowa kluczowe. Dopiero taki zestaw czynników sprawi, że Twoja strategia content marketingowa nabierze rumieńców, a content zacznie uzyskiwać wysokie pozycje w wyszukiwarce. Pozostaje tylko pytanie, jak tworzyć takie treści. Dobrym wyjściem w tej sytuacji jest wspomożenie się narzędziem oferującym takie rozwiązania.

CONTADU to platforma Content Intellignece, która pozwoli Ci na łatwe planowanie i zarządzanie treściami oraz precyzyjną optymalizację dostosowaną do wymogów wyszukiwarek. Przy pomocy sztucznej inteligencji jest w stanie bezproblemowo wykonać research słów kluczowych będących podstawą każdego content marketingu.

Wystarczy wpisać w module frazę, o której chcesz tworzyć treść, a następnie przenieść się do edytora, który za pomocą rekomendacji i generatora artykułów pozwoli Ci szybko napisać, stworzyć tekst, który będzie świetnie radził sobie w wyszukiwarce. Nie musisz więc marnować cennego czasu na żmudne analizy, w które zaangażuje się duży zespół, bo CONTADU może wykonać za Ciebie całą pracę i znacząco podnieść jakość Twojej strategii SEO.

seo for saas 3

Sprawdzanie rezultatów.

Gdy już stworzysz swoje treści zgodnie z wymogami przyjętej strategii SEO, sprawdź rezultaty swoich działań. Powinieneś wiedzieć, jaką widoczność uzyskały Twoje treści, a w konsekwencji, jaki przyniosły dochód.

Po zapoznaniu się z tą wiedzą będzie można oszacować, w jakim stopniu zostały zrealizowane zakładane cele. Warto też wiedzieć, co można poprawić lub zmienić: będziesz mógł na przykład sprawdzić, czy Twoje treści są aktualne lub co zrobić, aby poprawić ich jakość i wydajność.

W CONTADU znajdziesz wszystkie potrzebne narzędzia, aby dokonać szczegółowej analizy. Dzięki wsparciu Google Analytics w łatwy sposób dowiesz się, jaki ruch wygenerowały Twoje treści oraz jakie przychody uzyskałeś dzięki swojej strategii SEO.

Taki gruntowny audyt treści z pewnością przybliży Cię do poprawy swoich wyników, zwiększy wskaźnik rentowności ROI, a w niedalekiej przyszłości sprawi, że będziesz w stanie pokonać swoich konkurentów. Trzeba jednak pamiętać, że należy systematycznie sprawdzać rezultaty swojej strategii dla SaaS, bo tylko w ten sposób będziesz mógł nadążyć za konkurencją.

Współpraca z zespołem.

Na pewno wiesz, że bez odpowiedniego zarządzania nie można osiągnąć zakładanych celów. Dlatego do każdego zadania będzie potrzebny skrupulatnie nakreślony plan działania, według którego należy postępować. Aby lepiej zorganizować swój harmonogram pracy, możesz skorzystać z modułu Management w CONTADU.

W tym miejscu możesz łatwo zaplanować zadania, przydzielić osoby odpowiedzialne za konkretne działania, a także wyznaczyć terminy ich wykonania. Wszystko w jednym miejscu i łatwo dostępne, co pozwoli usprawnić wykonywanie pracy.

W dodatku wszystko jest proste. W module dodajesz zadania wraz z osobą, która będzie za nie odpowiedzialna. Możesz też wprowadzić opisy ułatwiające pracę, ustalić priorytet, a także określić koszt danego zdania. Z pewnością przydatny okaże się również kalendarz publikacji, dzięki któremu będziesz mieć kontrolę nad całym procesem tworzenia treści.

Z tak uporządkowanym planem Twoja strategia SEO dla firm w module SaaS przybliży Cię do osiągnięcia wyznaczonego celu.

Podsumowanie

Teraz już wiesz, jak ważnym elementem content marketingu dla firm SaaS jest strategia SEO. Bez niej nie będziesz w stanie stworzyć treści, które powalczą w rankingach Google, a co za tym idzie — nie osiągniesz celów, które zostały założone. Zbudowanie swojej kampanii na podstawie odpowiedniej  strategii SEO jest  kluczem, do tego, aby Twój biznes przynosił Ci oczekiwane zyski!