Jeśli szukasz oprogramowania do wystawiania faktur lub aplikacji pozwalającej na zarządzanie kalendarzem, prawdopodobnie skierujesz swoje kroki do Google i wpiszesz szereg zapytań definiujących problem, cechy danego rozwiązania czy typowe korzyści.

Załóżmy że szukasz “wystawianie faktur online”. Google w wynikach wyszukiwania podpowie Ci jakie strony oferują taką usługę oraz uszereguj je w kolejności w jakiej uważa że odpowiedzą najlepiej na Twoje pytanie.

Jeśli danej firmy tam nie będzie, internauta jej nie znajdzie i oprogramowanie traci szansę na sprzedaż.

seo for saas 1

Dlaczego korzystać z SEO w SaaS?

SEO (search engine optimisation) jest jedną z części marketing miksu odpowiedzialnego za dostarczanie informacji osobom korzystającym z wyszukiwarek internetowych. Firmy opierające swoje działania sprzedażowe choćby w części na wynikach wyszukiwarek takich jak Google powinny brać pod uwagę SEO oraz content marketing.

Strategia optymalizacji treści będąca niezwykle istotnym elementem inbound marketingu pomoże w popularyzacji swojej usługi, zdobyciu przewagi czy nawet pokonaniu konkurentów z biznesowego obszaru, a w konsekwencji przyniesie większe zyski.

Również dzięki SEO możesz pozyskać większą liczbę odwiedzających Twoje strony, a co za tym idzie potencjalnych klientów, zbudować pozycję i autorytet swojej marki na rynku, a to pozwoli Ci zbudować silne relacje z odbiorcami oraz zyskać zaufanie, którego nie można kupić nawet posiadając ogromny budżet przeznaczony na kampanie marketingowe.

Czym jest SEO dla SaaS, na czym polega?

Firmy działające w modelu SaaS (software as a service) zyskują coraz większą popularność. Badania pokazują ogromny wzrost tego typu usług na rynku. Trudno się temu dziwić. Aby jednak osiągnąć cele, czyli pozyskać wiele wartościowych leadów i triali, które docelowo zostaną skonwertowane, firmy potrzebują odpowiedniej strategii. I to właśnie strategia SEO dla SaaS jest usługą skupiającą się na optymalizacji strony na potrzeby sprzedaży. Jest realizowana poprzez zwiększenie widoczności strony na frazy edukacyjne i ma przyczynić się do pozyskania triali. Trudno wyobrazić sobie sukcesywne prowadzenie biznesu bez świetnej kampanii SEO.

Główne różnice w SEO dla SAAS

SEO dla modeli SaaS działa podobnie jak w innych modelach. Są jednak pewne różnic:

  • Strategie SEO oparte na produkcie — np. tworzenie pętli wzrostu (growth loop) z trialami
  • Typ słów kluczowych i contentu — w SaaS wyróżniają się tzw. integrations pages, czyli strony firm, na których klient może zapoznać się z daną usługą
  • Istnieje wiele możliwości dla formatowania typów treści, które są istotne dla innych modeli, na przykład możemy łatwo zmieniać stronę porównawczą lub alternatywne listy (jest to raczej mniej istotne w przypadku usług lokalnych lub e-commerce)
  • Mierzenie efektywności może być inne (np. PQL, metryki aktywacji, cele oparte o LTV i CAC)
  • Niektóre strategie, np. budowanie galerii szablonów, nie mają zastosowania do wszystkich modeli (oczywiście nie we wszystkich usługach SaaS, ale jest to przykładowa powszechna strategia dla modelów SaaS).

Czy skorzystać z pomocy agencji SEO?

W tym miejscu pojawia się dylemat: czy przy tworzeniu strategii SEO dla firm z modelem SaaS skorzystać z pomocy profesjonalnej agencji, czy dokonać tego za pomocą własnych zasobów i możliwości? Jeśli zdecydujesz się na agencję, to jasne, masz pewność, że współpracujesz ze specjalistami w swojej dziedzinie, którzy z pewnością pomogą Ci w rozwiązaniu problemów, z którymi się borykasz.

Pamiętaj jednak, że nawet najlepszy zespół ekspertów nie zna Twoich produktów czy usług tak doskonale, jak Ty. Poza tym musisz liczyć się z dużym wydatkiem (raczej nie trzeba dodawać, że usługi agencji nie należą do tanich), a przecież nie każda firma może sobie pozwolić na znaczne uszczuplenie budżetu, a co dopiero wkraczająca na rynek.

W przypadku drugiej opcji, a więc opracowaniu strategii SEO dla modelu SaaS na własną rękę, sytuacja wygląda inaczej. Przede wszystkim wiedza o własnej usłudze będzie tu kluczową korzyścią. Pozwoli Ci to też zaoszczędzić sporo gotówki, która zostałaby wydana na usługi agencji. Jedyne, czego potrzebujesz do stworzenia fantastycznej kampanii marketingowej SEO, to narzędzia pozwalającego na skuteczną strategię planowania, zarządzania i optymalizacji swoich treści. Twoim priorytetem będzie uzyskanie jak największego ruchu organicznego, który zwiększy możliwość pozyskania triali. Dzięki CONTADU zrobisz to w szybki, skuteczny i niewymagający żadnej pomocy specjalistów sposób.

seo for saas 2

Zdefiniowanie swoich celów

Pierwszym ruchem, jaki musisz wykonać w swojej strategii content marketingowej jest zdefiniowanie swoich celów, na osiągnięciu których najbardziej Ci zależy. Dopiero z jasno określonymi zamiarami możesz zacząć tworzyć swoją kampanię zarządzania treścią. W tym miejscu musisz skupić się przede wszystkim na dwóch istotnych rzeczach.

Pierwsza to odpowiednie opracowanie pricingu swoich usług. Firmy SaaS muszą posiadać świetną strategię cenową, ponieważ użytkownicy, inaczej niż w przy tradycyjnym oprogramowaniu, płacą za usługę w formie abonamentu. Nieumiejętna polityka cenowa może przynieść ogromne straty, więc koniecznie musisz o to zadbać.

Drugim istotnym czynnikiem jest edukacja Twoich odbiorców. Jeśli użytkownicy lepiej znają produkty i usługi, które im oferujesz, wtedy rośnie szansa, że zostaną z Tobą na dłużej. Edukacja przyczynia się też do wzrostu konwersji, ponieważ odbiorcy dobrze wiedzą, jaki rodzaj usługi kupują i mogą z niej korzystać bez problemu. Na takim rozwiązaniu korzystają obie strony, dlatego właśnie edukacja jest tak istotnym elementem strategii SEO.

Analiza konkurencji i tematu

W opracowywaniu swojej strategii SEO dla SaaS warto też skupić swoją uwagę na tym, jak konkurencja radzi sobie na rynku i z jakiej strategii korzysta. Bez tego nie osiągniesz swoich celów, bo zawsze będziesz o krok wstecz za liderami rynki. CONTADU pomoże Ci dokonać badania konkurencji.

Dzięki platformie dowiesz się, jakie treści pozostałych firm znajdujących się w Twoim biznesowym obszarze radzą sobie najlepiej, a także, dzięki trafnym rekomendacjom, podpowie Ci, co należy dodać, co poprawić, a co zaktualizować. Dzięki wspieraniu definiowania wskaźników KPI w oparciu o widoczność CONTADU pozwoli Ci również na monitorowanie najlepiej rankujących tematów, o których warto tworzyć content.

W ten sposób nie zostaniesz za plecami swoich branżowych oponentów, a wręcz przeciwnie: będziesz mógł zyskać nad nimi przewagę, a z czasem nawet zostać liderem w na swoim rynku.

Planowanie strategii SEO w oparciu o dane

Aby mieć pewność, że Twoja strategio SEO jest skuteczna, musisz opierać się na sprawdzonych i pewnych danych, które możesz pozyskać w różny sposób. Na wstępie powinieneś pomyśleć nad stworzeniem profilu swojego idealnego klienta. Dzięki temu będziesz wiedzieć, jakiego rodzaju treści będą potrzebne, aby pozyskać jego uwagę i zaangażowanie, a w konsekwencji sprawić, że klient zostanie przy Twojej firmie dłużej. Krótko mówiąc — musisz zrozumieć, na czym zależy odbiorcom Twoich usług i produktów.

Aby to zrobić, możesz na przykład tworzyć ankiety, w których zapytasz użytkowników i swoich klientów, z jakiej są grupy wiekowej, z jakiego kraju korzystają z Twoich usług i co możesz poprawić, aby jeszcze bardziej poprawić jakość swoich produktów. Pamiętaj też, że wszystkie zapytania w wyszukiwarce to również cenna informacja dla Twojej kampanii SEO. Dzięki takim narzędziom jak CONTADU dowiesz się, czego najczęściej szukają użytkownicy i będziesz mieć możliwość dostosować swoje strony zgodnie z intencjami odbiorców. Musisz też zwracać uwagę na współczynnik churn, a więc statystykę pokazującą, ilu klientów zrezygnowało z Twoich usług. To pozwoli Ci zorientować się, co możesz poprawić, aby zatrzymać przy sobie klientów.

Planowanie treści

Jak zapewne wiesz, Google kocha znakomicie opisane tematy. Ale skąd brać tematy, które pozwolą Ci uzyskiwać świetne wyniki w rankingach? Tutaj z pomocą przychodzi moduł Research, który w kilka chwil podpowie Ci, o czym napisać artykuł, aby zyskać szacunek Google. Wystarczy, że wpiszesz zbliżone do siebie słowa kluczowe, które według Ciebie najlepiej opisują dany temat, a CONTADU zrobi resztę. Dzięki wniknięciu w statystyki wyszukiwarek, platforma dokona analizy semantycznej i za pomocą mapy klastrów pokaże, jakie frazy tankują najlepiej.

Oczywiście zawsze możesz doprecyzować swoje badanie, tak, aby opracować jak najbardziej skuteczną strategię planowania treści. Możesz również sprawdzić, jak w danym obszarze radzi sobie konkurencja. Wystarczy kliknąć dany klaster, aby dowiedzieć się, jaki content tankuje najlepiej w danym temacie. Dzięki tej wiedzie będzie można zaplanować swoje własne treści. Ale nawet perfekcyjne zaplanowany content nie poradzi sobie w SERPie, jeśli nie będzie dobrze zoptymalizowany.

Optymalizacja treści i badanie słów kluczowych

Wyszukiwarka Google opiera swoje algorytmy na ocenie semantycznej, a więc porządkuje wszystkie zapytania w kluczu tematycznym. Aby wpasować się w te algorytmy, Twój content musi być dobrze opisany oraz zawierać wyczerpującą dawkę informacji. Ale to nie wszystko — przy tworzeniu treści musisz odpowiednio, dosłownie, dobierać słowa kluczowe, które zyskują aprobatę Google’a. Dopiero taki zestaw czynników sprawi, że Twoja strategia content marketingowa nabierze rumieńców, a content zacznie rankować. Pozostaje tylko pytanie, jak tworzyć takie treści. Dobrym wyjściem w tej sytuacji jest wspomożenie się narzędziem oferującym takie rozwiązania.

CONTADU to platforma Content Intellignece, która pozwoli Ci na łatwe planowanie i zarządzanie treściami oraz precyzyjną optymalizację dostosowaną do wymogów wyszukiwarek. Przy pomocy machine learningu i sztucznej inteligencji jest w stanie bezproblemowo wykonać research słów kluczowych będących podstawą każdego content marketingu. A wszystko to odbywa się w dosłownie chwilę! Wystarczy wpisać w module frazę, o której chcesz tworzyć content, a następnie przenieść się do edytora, który za pomocą rekomendacji i generatora artykułów pozwoli Ci szybko napisać stworzyć content, który będzie świetnie radził sobie w SERPie. Nie musisz więc marnować cennego czasu na żmudne analizy, w które zaangażuje się duży zespół, bo CONTADU może wykonać za Ciebie całą pracę i znacząco podnieść jakość Twojej strategii SEO.

seo for saas 3

Sprawdzanie rezultatów

Gdy już stworzysz swoje treści zgodnie z wymogami przyjętej strategii SEO, musisz sprawdzić rezultaty swoich działań, aby wiedzieć, czy Twoje działania przyniosły oczekiwany rezultat. Musisz więc wiedzieć, jaką widoczność uzyskały Twoje treści, a w konsekwencji, jaki przyniosły dochód. Po zapoznaniu się z tą wiedzą będzie można oszacować, w jakim stopniu zostały zrealizowane zakładane cele. Warto też wiedzieć, co można poprawić lub zmienić: będziesz mógł na przykład sprawdzić, czy Twoje treści są aktualne lub co zrobić, aby poprawić ich jakość i wydajność.

W CONTADU znajdziesz wszystkie potrzebne narzędzia, aby dokonać szczegółowej analizy. Dzięki wsparciu Google Analytics w łatwy sposób dowiesz się, jaki ruch wygenerował Twój content w zależności od podstrony, co obecnie rankuje najlepiej w Twoim branżowym obszarze, a także jakie przychody uzyskałeś dzięki swojej strategii SEO. Taki gruntowny audyt treści z pewnością przybliży Cię do poprawy swoich wyników, zwiększysz swój wskaźnik rentowności ROI, a w niedalekiej przyszłości sprawi, że będziesz w stanie pokonać swoich konkurentów. Trzeba jednak pamiętać, że należy systematycznie sprawdzać rezultaty swojej strategii dla SaaS, bo tylko w ten sposób będziesz mógł nadążyć za konkurencją.

Współpraca z zespołem

Na pewno wiesz, że bez odpowiedniego zarządzania nie można osiągnąć zakładanych celów. Dlatego do każdego zadania będzie potrzebny skrupulatnie nakreślony plan działania, według którego należy postępować. Aby lepiej zorganizować swój harmonogram pracy, możesz skorzystać z modułu Management w CONTADU. W tym miejscu możesz łatwo zaplanować zadania, przydzielić osoby odpowiedzialne za konkretne działania, a także wyznaczyć terminy ich wykonania. Wszystko w jednym miejscu i łatwo dostępne, co pozwoli usprawnić wykonywanie pracy.

W dodatku wszystko jest proste. Po prostu w module dodajesz zadania wraz z osobą, która będzie za nie odpowiedzialna. Możesz też wprowadzić opisy ułatwiające pracę, ustalić priorytet, a także określić koszt danego zdania. Z pewnością przydatny okaże się również kalendarz publikacji, dzięki któremu będziesz mieć kontrolę nad całym procesem tworzenia treści. Z tak uporządkowanym planem Twoja strategia SEO dla firm w module SaaS przybliży Cię do osiągnięcia wyznaczonego celu.

Podsumowanie

Teraz już wiesz, jak ważnym elementem content marketingu dla firm SaaS jest strategia SEO. Bez niej nie będziesz w stanie stworzyć treści, które powalczą w rankingach Google, a co za tym idzie — nie osiągniesz celów, które zostały założone, a więc nie zyskasz klientów, którzy są źródłem Twoich zysków. Zbudowanie swojej kampanii w oparciu o odpowiednia strategię SEO jest więc kluczem, do tego, aby Twój biznes przynosił Ci oczekiwane zyski!