Jak stworzyć efektywną strategię content marketingową opartą na danych?

W momencie tworzenia strategii content marketingowej, musisz być świadomy tego, co możesz dzięki niej osiągnąć. Wtedy możesz zyskać pewność, co do jej skuteczności. Aby była ona efektywna, pomyśl o opracowaniu jej w oparciu o dane. Czytaj dalej, a my przedstawimy Ci kilka kroków, które możesz podjąć, aby skutecznie stworzyć strategię content marketingową, tzw. data-driven.

data driven

Czym jest strategia content marketingowa oparta na danych?

Strategia content marketingowa data-driven polega na wykorzystaniu dostępnych danych w celu opracowania kolejnych kroków i zapewnieniu ich ogólnej skuteczności. Będziesz analizować dane, które posiadasz i tworzyć strategię content marketingową. Dzięki temu szanse na powodzenie strategii są bardzo duże. Będziesz mógł pozyskiwać dane od swoich docelowych odbiorców, którzy najprawdopodobniej są zainteresowani kupnem oferowanych przez Ciebie produktów lub usług.

Treść oparta na danych będzie wykorzystywać informacje zebrane z profili klientów, a to pozwoli stworzyć skuteczną strategię marketingu treści. Z tego samego powodu warto mieć dobrze opracowany, odpowiedni sposób zbierania, a następnie analizowania danych. W przeciwnym razie nie będzie można w pełni wykorzystać swojej strategii.

Dlaczego Twój content marketing musi być napędzany danymi?

Kiedy opracujesz strategię content marketingową na podstawie dostępnych danych, unikniesz przypuszczeń i sugerowania się emocjami. Zamiast tego udoskonalisz sposób, z którego korzystałeś wcześniej.

Zanim zaczniesz publikować treści online, musisz przyjrzeć się kluczowym wskaźnikom wydajności. Trzy najbardziej znaczące kluczowe wskaźniki wydajności, o których należy pamiętać, to ruch, zaangażowanie i konwersja.

Musisz ustalić, kto ogląda Twoje treści i jaka jest liczba Twoich odbiorców. Następnie musisz zwrócić uwagę na zaangażowanie, aby sprawdzić, czy użytkownicy reagują na Twoje treści, czy nie. Warto też sprawdzić i dowiedzieć się, czy ruch na Twojej stronie przyczynia się do konwersji.

Czego potrzebujesz, aby zaplanować strategię Content Marketingu w oparciu o dane?

Pierwszym krokiem, który musisz wykonać planując strategię content marketingową data-driven, jest opracowanie profilu kupującego. Odnosi się on do idealnego klienta docelowego Twojej firmy. Po stworzeniu takiego profilu będziesz mógł się dobrze zorientować, kim jest Twój klient i czego chce. Następnie możesz tworzyć treść, który jest atrakcyjniejszy dla kupującego. Innymi słowy: znacznie łatwiej opracować swoją kampanię content marketingową, gdy zna się swoją grupę docelową. Zatem mając obraz swojego idealne nabywcy, można spersonalizować posty na blogu, filmy, a nawet inne formy kampanii marketingu treści.

Kolejny etap po stworzeniu profilu kupującego to zdobycie wiedzy o profilu demograficznym klienta. To znaczy, że będziesz starać się zrozumieć, jak bardzo obecni klienci pasują do utworzonych przez Ciebie profili. Zyskasz kilka cennych informacji, istotnych podczas planowania przyszłych działań. Możesz na przykład dowiedzieć się, jakie treści Twoi klienci będą lubić i udostępniać. Dowiesz się też, z jakich platform społecznościowych najczęściej korzystają. Przyjrzysz się również cyklom zakupowym i zwyczajom konsumenckim idealnych klientów Twojej firmy.

Po połączeniu tych szczegółów z profilem klienta, będziesz mieć wystarczająco dużo informacji na temat charakteru treści, jakie należy tworzyć. Na dodatek zyskasz wiedzę o tym, jak promować swój content oraz jak odpowiednio dostosować do niego kampanie. Wszystko to pomoże Ci zrozumieć potrzeby i życzenia klientów. Może to być pierwszy krok, który wykonasz, aby opracować skuteczną strategię marketingu treści opartą na danych.

data driven strategy

Czego potrzebujesz, aby zrealizować strategię data-driven?

Istnieje kilka podstawowych elementów, które są potrzebne do realizacji strategii content marketingowej opartej na danych. Oto one.

Zrozum swojego klienta

Zanim zaczniesz realizować strategię content marketingową data-driven, musisz zrozumieć swojego klienta. Podczas procesu poszukiwania informacji możesz uzyskać wszystkie interesujące dane dotyczące interakcji klientów z Twoją firmą. Powinieneś uzupełnić je o zewnętrzne źródła danych i dane demograficzne. Na przykład możesz przeprowadzić ankiety związane z branżą i zebrać przydatne informacje. Na ich podstawie zawrzesz kluczowe spostrzeżenia, które zmotywują decydentów.

Twórz content briefy

Musisz upewnić się, że każdy element contentu, który tworzysz w ramach kampanii content marketingowej ma swój brief. Powinien on jasno nakreślić cele, które zamierzasz osiągnąć. Ponadto będą musiały zawierać krótkie podsumowanie na temat tego, jak istniejące dane, które udało się pozyskać, wpływają na działanie. Możesz również zawrzeć szczegóły dotyczące spostrzeżeń, które zostały pojawiły się podczas etapu analizy.

Na przykład dowiadujesz się, że konkretne słowo kluczowe jest modne i ma zdolność do tworzenia dużego wpływu na Twoje działania w marketingu treści. Wtedy musisz zadbać o to, aby to słowo kluczowe było zawarte w treści briefów.

Zacznij od benchmarku

Możesz ulepszyć swoją strategię content marketingową opartą na danych, jeśli zaczniesz od benchmarku. To właśnie tam powinno się dokładnie ocenić i zobaczyć, gdzie obecnie znajduje się strategia. Będziesz w stanie ocenić tematy, wydajność i kanały, które napędzają największe zaangażowanie. Następnie możesz wyznaczyć cele w oparciu o swoje mocne i słabe strony.

Mapuj treści

Odpowiednia mapa treści musi być częścią Twojej strategii content marketingowej oraz musi być oparta na danych, które już posiadasz. To dlatego, że pomoże Ci znaleźć sposób, jak skonfigurować każdy element treści, który tworzysz, aby był dostosowany do działań klienta. Dzięki wiedzy wynikającej z danych możesz poprawić ewentualne błędy. To ostatecznie pomoże Ci w uzyskaniu istotnych informacji biznesowych związanych z tym, jaki rodzaj treści przynosi Ci najlepsze rezultaty, a jaki nie.

mapping

Posiadaj solidne ramy danych

Podczas procesu zdobywania danych będziesz stosować wiele strategii, aby je pozyskać. Należy jednak upewnić się, że zyskane dane nie pozostaną po prostu w silosach. Zamiast tego powinny być dostępne w ramach scentralizowanej platformy. Możesz to łatwo zrobić przy wsparciu oprogramowania do marketingu treści.

Oprogramowanie do marketingu treści, z którego korzystasz, powinno posiadać funkcję, za pomocą której przechwyci treści pochodzące z wielu strumieni. Następnie możesz je zmapować wraz z działaniami kupujących. W tym miejscu przydadzą się takie informacje jak odsłony w Google Analytics. Dzięki nim zrozumiesz, jakie tematy prezentowane potencjalnym klientom są najbardziej interesujące. Podobnie możesz dowiedzieć się o najbardziej skutecznych kanałach, jeśli chodzi o kierowanie ruchu w kampanii content marketingowych. Dołącz te dane do innych informacjami, które posiadasz, takimi jak statystyki, marketingowe maile czy działania w obszarze e-commerce.

Upewnij się, że potrafisz szybko zmieniać kierunek działania

Żyjemy w szybko zmieniającym się świecie. Właśnie z tego powodu Twój biznes i branża będą się szybko zmieniać i ewoluować. Z tego powodu trzeba szybko nauczyć się zmieniać kierunek działania. Można to osiągnąć poprzez zapewnienie sprawności w kampaniach content marketingowych.

Musisz się upewnić się, że jesteś osobą czują jeśli chodzi o zmiany, które zachodzą. W przypadku, gdy wskaźniki pokazują nieoczekiwane zmiany, należy pomyśleć o zmodyfikowaniu kierunku strategii, aby już ulepszyć. Na przykład dobrze mieć poprawnie opracowany plan dystrybucji treści i kalendarz. Pomoże Ci to w szybkim działaniu. Z drugiej strony możesz łatwo i szybko zająć się różnymi zadaniami.

Nieustannie kontroluj i udoskonalaj swoją kampanię

Prowadząc kampanie content marketingowe nie możesz przestać analizować doświadczeń kupujących i wydajności treści. Należy to robić w sposób ciągły i w czasie rzeczywistym. W miarę uzyskiwania kolejnych danych trzeba będzie wprowadzać je do planu tworzenia contentu. To pomoże Ci na bieżąco dopracowywać strategię marketingu treści.

saas strategy

Jak sprawdzić, czy Twoja strategia oparta na danych działa?

Teraz już wiesz, jak stworzyć strategię content marketingową data-driven. Nie możesz po prostu pominąć tego kroku i zapomnieć o sprawie. Musisz też wiedzieć, czy Twoja strategia działa czy nie. Oto kilka sprawdzonych metod, które możesz zastosować, aby sprawdzić jej efektywność.

Przeanalizuj źródła ruchu

Jedną z najlepszych dostępnych metod, aby sprawdzić, czy Twoja strategia content marketingowa oparta na danych działa czy nie, jest analiza źródeł ruchu. Pomoże Ci to określić, czy Twoje treści kierują ruch na stronę internetową lub strony docelowe. Możesz to zrobić w łatwy sposób za pomocą Google Analytics.

Przeanalizuj swój ruch w mediach społecznościowych

Jeśli promujesz swoje treści w mediach społecznościowych, musisz również analizować obecny tam ruch. Możesz nawet przeprowadzić bardziej dokładny research i dowiedzieć się, w jakich mediach społecznościowych generowany jest największy ruch. Następnie możesz skupić się na dopracowaniu swojej strategii marketingu treści.

Sprawdź, co wpływa pozytywnie na Twój biznes

Możesz również przeanalizować i zobaczyć, jak Twoja firma rozwija się dzięki ruchowi, który generujesz. Na przykład możesz sprawdzić, czy Twoja sprzedaż się poprawiła. Możesz też sprawdzić, czy zyskujesz więcej wysokiej jakości leadów dla firmy niż wcześniej. Wraz z pomocą strategii marketingu treści data-driven będzie mógł zwiększyć lojalność klientów.

Teraz już wiesz, jak rozwijać strategię content marketingową opartą na danych. Podążaj za przedstawionymi krokami i stwórz najlepszą strategię, jaką tylko możesz sobie wyobrazić. Wysiłki, które poświęcasz na wyszukiwanie danych oraz ich analizę nie pójdą na marne.