Contents

Jak stworzyć efektywną strategię content marketingową opartą na danych?

W momencie tworzenia strategii content marketingowej bądź świadomy tego, co możesz dzięki niej osiągnąć. Aby kampania była efektywna, pomyśl o opracowaniu jej w oparciu o dane.

Czytaj dalej, a my przedstawimy Ci kilka kroków, które możesz podjąć, aby skutecznie stworzyć strategię content marketingową, tzw. data-driven.

data driven

Czym jest strategia content marketingowa oparta na danych?

Strategia content marketingowa data-driven polega na wykorzystaniu dostępnych danych w celu opracowania kolejnych kroków i zapewnieniu ich ogólnej skuteczności. Będziesz analizować dane, które posiadasz i tworzyć strategię content marketingową. Dzięki temu szanse na powodzenie strategii są bardzo duże. Będziesz mógł pozyskiwać dane od swoich docelowych odbiorców, którzy najprawdopodobniej są zainteresowani kupnem oferowanych przez Ciebie produktów lub usług.

Treść oparta na danych będzie wykorzystywać informacje zebrane z profili klientów, a to pozwoli stworzyć skuteczną strategię marketingu treści. Z tego samego powodu warto mieć dobrze opracowany, odpowiedni sposób zbierania, a następnie analizowania danych. W przeciwnym razie nie będzie można w pełni wykorzystać swojej strategii.

Dlaczego Twój content marketing musi być napędzany danymi?

Kiedy opracujesz strategię content marketingową na podstawie dostępnych danych, unikniesz przypuszczeń i sugerowania się emocjami. Zamiast tego udoskonalisz sposób, z którego korzystałeś wcześniej.

Zanim zaczniesz publikować treści online, przeanalizuj  kluczowe wskaźniki wydajności. Trzy najbardziej znaczące kluczowe wskaźniki wydajności, o których należy pamiętać, to ruch, zaangażowanie i konwersja.

Ustal, kto ogląda Twoje treści i jaka jest liczba Twoich odbiorców. Następnie zwróć uwagę na zaangażowanie, aby sprawdzić, czy użytkownicy reagują na Twoje treści, czy nie. Warto też sprawdzić i dowiedzieć się, czy ruch na Twojej stronie przyczynia się do konwersji.

Planowanie strategii Content Marketingu na podstawie danych.

Pierwszym krokiem, który możesz wykonać planując strategię content marketingową data-driven, jest opracowanie profilu kupującego. Odnosi się on do idealnego klienta docelowego Twojej firmy.

Po stworzeniu takiego profilu będziesz mógł się dobrze zorientować, kim jest Twój klient i jakie są jego potrzeby.

Następnie możesz tworzyć treści, które będą atrakcyjniejsze dla kupującego. Innymi słowy: znacznie łatwiej opracować swoją kampanię content marketingową, gdy zna się swoją grupę docelową.

Zatem mając obraz swojego idealne nabywcy, można spersonalizować posty na blogu, filmy lub inne formy kampanii marketingu treści.

Kolejny etap po stworzeniu profilu kupującego to zdobycie wiedzy o profilu demograficznym klienta. Dzięki temu zyskasz kilka cennych informacji, istotnych podczas planowania przyszłych działań marketingowych. 

Zbadaj, z jakich platform społecznościowych najczęściej korzystają. Przyjrzyj się również cyklom zakupowym i zwyczajom konsumenckim idealnych klientów Twojej firmy.

Po połączeniu tych szczegółów z profilem klienta będziesz mieć wystarczająco dużo informacji na temat charakteru treści, jakie należy tworzyć. Dodatkowo zyskasz wiedzę o tym, jak promować swój content oraz jak odpowiednio dostosować do niego kampanie.

data driven strategy

Czego potrzebujesz, aby zrealizować strategię data-driven?

Istnieje kilka podstawowych elementów, które są potrzebne do realizacji strategii content marketingowej opartej na danych. Oto one.

Zrozum swojego klienta.

Zanim zaczniesz realizować strategię content marketingową data-driven, musisz zrozumieć swojego klienta. Podczas procesu poszukiwania informacji możesz uzyskać wszystkie interesujące dane dotyczące interakcji klientów z Twoją firmą. Powinieneś uzupełnić je o zewnętrzne źródła danych i dane demograficzne.

Możesz również przeprowadzić ankiety związane z branżą, które dostarczą dodatkowych informacji  oraz pozwolą odczytać intencję użytkowników.

Twórz content briefy.

Upewnij się, że każdy element contentu, który tworzysz w ramach kampanii content marketingowej, ma swój brief. Powinien on jasno nakreślić cele, które zamierzasz osiągnąć.

Ponadto będą musiały zawierać krótkie podsumowanie na temat tego, jak istniejące dane, które udało się pozyskać, wpływają na działanie. Możesz również zawrzeć szczegóły dotyczące spostrzeżeń, które pojawiły się podczas etapu analizy.

Zacznij od benchmarku.

Możesz ulepszyć swoją strategię content marketingową, jeśli zaczniesz od benchmarku.

Benchmarking SEO to działanie mające na celu porównanie wskaźników SEO Twojej witryny z czołowymi konkurentami w Twojej branży. Dostarcza ważnych informacji o tym, które strategie i kampanie SEO działają, a które są nieskuteczne.

Na podstawie tych informacji ocenisz wydajność i kanały, które napędzają największy ruch do Twojej strony. Następnie możesz wyznaczyć cele na podstawie mocnych i słabych stron.

 

mapping

Posiadaj solidne ramy danych.

Do procesu pozyskiwania danych można stosować wiele sposobów. Jednym z nich jest wykorzystanie oprogramowania do marketingu treści np. CONTADU, które jest dostępne w ramach scentralizowanej platformy.

Dzięki CONTADU zrozumiesz, jakie tematy prezentowane potencjalnym klientom są najbardziej interesujące  oraz wiele innych funkcji wykorzystywanych do prowadzenia skutecznej kampanii content marketingowych.

Połącz te dane z innymi informacjami takimi jak statystyki, marketingowe maile czy działania w obszarze e-commerce.

Upewnij się, że potrafisz szybko zmieniać kierunek działania.

Żyjemy w stale zmieniającym się świecie. Dlatego również Twój biznes i branża będą zmieniać  się i ewoluować.  Istotne jest, jak szybko zareagujesz na te zmiany.

Jedną z ważnych i szybko zmieniających się preferencji jest content marketing. Kiedy wskaźniki pokazują nieoczekiwane zmiany, należy pomyśleć o zmodyfikowaniu kierunku strategii a szybka reakcja i natychmiastowe usprawnienia  dają przewagę nad konkurentami.

Nieustannie kontroluj i udoskonalaj swoją kampanię.

Prowadząc kampanie content marketingowe, monitoruj doświadczenia kupujących i wydajności treści. Należy to robić w sposób ciągły i w czasie rzeczywistym. W miarę uzyskiwania kolejnych danych należy wprowadzać je do planu tworzenia contentu. To pomoże na bieżąco dopracować strategię marketingu treści.

saas strategy

Jak sprawdzić, czy Twoja strategia oparta na danych działa?

Teraz już wiesz, jak stworzyć strategię content marketingową data-driven. Dobrze też wiedzieć, czy Twoja strategia działa, czy nie. Oto kilka sprawdzonych metod, które możesz zastosować, aby sprawdzić jej efektywność.

Przeanalizuj źródła ruchu.

Jedną z najlepszych dostępnych metod, aby sprawdzić, czy Twoja strategia content marketingowa oparta na danych działa, czy nie, jest analiza źródeł ruchu.

Pomoże Ci to określić, czy Twoje treści kierują ruch na stronę internetową lub strony docelowe. Możesz to zrobić w łatwy sposób za pomocą Google Analytics.

Przeanalizuj swój ruch w mediach społecznościowych.

Jeśli promujesz swoje treści w mediach społecznościowych, przeanalizuj obecny tam ruch. Możesz nawet przeprowadzić dokładniejszy research i dowiedzieć się, w jakich mediach społecznościowych generowany jest największy ruch. Następnie możesz skupić się na dopracowaniu swojej strategii marketingu treści.

Sprawdź, co wpływa pozytywnie na Twój biznes.

Możesz również przeanalizować i zobaczyć, jak Twoja firma rozwija się dzięki ruchowi, który generujesz. Sprawdzić, czy Twoja sprzedaż się poprawiła. Możesz też sprawdzić, czy zyskujesz więcej wysokiej jakości leadów dla firmy niż wcześniej. Wraz z pomocą strategii marketingu treści data-driven będzie mógł zwiększyć lojalność klientów.

Teraz już wiesz, jak rozwijać strategię content marketingową opartą na danych. Podążaj za przedstawionymi krokami i stwórz najlepszą strategię.