Jak realizować strategię contentową data-driven dla e-commerce?

3 najlepsze przykłady strategii contentowej dla e-commerce

Content marketing jest obecnie jedną z najlepszych form marketingu. Jeśli jesteś właścicielem biznesu e-commerce, tworzenie i optymalizacja treści powinna być dla Ciebie doskonałą okazją do wyniesienia sklepu internetowego na wysoki poziom. W tym artykule podzielimy się tym, jak opracować realnie działającą strategię treści dla sklepu e-commerce. Od planowania treści, poprzez ich tworzenie, aż po korzyści marketingowe na poziomie sprzedaży. Zaczynajmy!

strategy options for e commerce 1

Czym jest Content Marketing dla e-commerce?

Content marketing polega na tworzeniu oryginalnych i wysokiej jakości treści, które mogą pomóc w przyciągnięciu zainteresowanych klientów do biznesu e-commerce. Będzie to idealny przykład na marketing nieingerencyjny. Będziesz oferować wartościowe treści związane z produktami oferowanymi przez Twój biznes e-commerce. Następnie osoby, które są przyciągane do udostępnianych za pośrednictwem biznesu e-commerce treści, staną się lojalnymi klientami. Oznacza to, że content marketing dla e-commerce tworzy sytuacje win-win dla obu stron. Będziesz pomagać swoim odbiorcom poprzez dostarczanie wartościowych informacji, a oni w zamian za to staną się lojalnymi klientami Twojego biznesu i będą generować przychody.

Możesz stosować wiele podejść, gdy używasz marketingu treści dla sklepu e-commerce. Na przykład możesz skupić się na SEO lub tworzyć tylko filmy „how-to” lub też korzystać z e-mail marketingu. To właśnie tam możesz udostępniać angażujące filmy na temat tego, jak używać produktów, które sprzedajesz, aby klienci mogli je kupić.

Dodatkową korzyścią, którą możesz zawrzeć w swojej strategii contentowej, są zdjęcia produktów. To dzięki nim możesz zawojować media społecznościowe. Będziesz mógł korzystać z wysokiej jakości obrazów w mediach społecznościowych i za ich pomocą uzyskać więcej potencjalnych klientów do stworzenia silnej relacji z Twoją marką. Ta relacja ostatecznie pomoże Ci zwiększyć sprzedaż.

Możesz też postawić na stworzenie internetowego ośrodka informacji. Możesz publikować modne artykuły związane z Twoją branżą. To z pewnością pomoże Ci wyróżnić Twój sklep e-commerce na tle konkurencji.

Co wchodzi w skład strategii contentowej dla e-commerce?

Zanim zdecydujesz się stworzyć strategię contentową dla e-commerce, powinieneś poznać podstawowe elementy, które powinny się w niej znaleźć. Następnie możesz pracować nad tymi elementami i z czasem opracować idealną strategię treści.

Optymalizacja opisów kategorii i produktów

Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić podczas tworzenia najlepszej strategii treści dla e-commerce, jest optymalizacja opisów kategorii i produktów. Przyczyniają się one w dużym stopniu do wzrostu pozycji w wyszukiwarkach. W związku z tym powinieneś potraktować je priorytetowo podczas pracy nad planem treści.

Możesz dokonać analizy konkurencji i dowiedzieć się, w jaki sposób tworzą oni kategorie i opisy produktów. Do tego należy zrobić research słów kluczowych i dowiedzieć się, które z tych słów powinny być zawarte w opisach produktów. Dodanie słów kluczowych pomoże potencjalnym nabywcom dotrzeć do oferowanych przez Ciebie produktów. Jeśli jest to możliwe, dobrym rozwiązaniem jest wzbogacenie opisów produktów o treści wideo. Każdy sklep internetowy, w zależności od rodzaju produktu, może dodać do strategii marketingowej mix treści wideo i treści tekstowych, opisujących produkt, korzyści lub po prostu wyjaśniający zastosowanie. Dobra strategia dla e-commerce powinna być oparta na danych, więc jeśli widzisz w SERP-ie układ treści wideo, zastosuj się do tej rekomendacji i dodaj wideo również na swojej stronie.

Tworzenie i optymalizacja konkretnej strony docelowej

Zamiast ogólnych, musisz mieć konkretne strony docelowe w swoim sklepie e-commerce. Takie strony docelowe mogą pomóc Ci w dotarciu do konkretnych rynków i zapewnieniu większej sprzedaży. Na przykład w sezonie zimowym możesz mieć specjalną stronę docelową dla sprzedaży zimowej. Wtedy możesz przyciągnąć ludzi, którzy szukają zimowych wyprzedaży. Podobnie należy pamiętać o trendach i wymaganiach na rynku oraz o tworzeniu odpowiednio skonkretyzowanych stron docelowych.

Nic nie stoi na przeszkodzie w posiadaniu więcej niż jednej skonkretyzowanej strony docelowej. Musisz się też upewnić, że kierujesz właściwą stronę docelową do odpowiednich odbiorców. To pomoże Ci przyciągnąć potencjalnych nabywców i zwiększyć sprzedaż.

strategy options for e commerce plan

Prowadzenie wysokiej jakości bloga

Będziesz musiał prowadzić bloga w witrynie e-commerce. Blog, który posiadasz będzie w stanie zapewnić bardzo potrzebną pomoc w przyciąganiu większego ruchu w wyszukiwarkach. Większość użytkowników korzystających z wyszukiwarek szukają wiedzy. Z pomocą bloga będziesz mógł podzielić się wiedzą, której szukają.

Na przykład ludzie, którzy mają zamiar wybrać się na wakacje, wolą wiedzieć, co powinni spakować na wyjazd. Właśnie tutaj przyda im się Google i zapytanie „co spakować na wakacje”. Jeśli Twój blog będzie miał nazwę w stylu tego zapytania, to będziesz dzięki niemu mógł przyciągnąć do swojego e-sklepu właśnie ten target. Następnie wystarczy promować produkty, które oferujesz użytkownikom za pośrednictwem swojego sklepu internetowego. To pomoże Ci zwiększyć sprzedaż.

Jak stworzyć plan redakcyjny e-commerce content marketingu?

Kiedy tworzysz plan redakcyjny content marketingu dla e-commerce, pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, to mieć na uwadze swoich odbiorców i produkt. Treść może pomóc Ci przyciągnąć odbiorców, zaangażować ich i przekształcić ich w klientów generujących przychody firmy. Dlatego powinieneś upewnić się, że Twoje treści koncentrują się na klientach przez cały czas. Sprawdź, czy „grupa docelowa” jest widoczna podczas procesu tworzenia i dystrybucji treści.

Następnie należy skupić się na celach biznesowych związanych z działaniami content marketingowymi. Na przykład będziesz chciał przyciągnąć za pomocą planu marketingu treści 100 generujących przychody klientów więcej. Powinieneś o tym pamiętać podczas pracy nad planem redakcyjnym content marketingu.

Dobrze zaplanować swoją kampanię marketingu treści, aby obejmował przynajmniej jeden post na blogu w tygodniu i jeden post na Facebooku dziennie. Podobnie będzie w przypadku Instagrama: dodawać jeden post dziennie, 100 pinów na Pinterest w tygodniu, jeden na Reddit w tygodniu. To tylko kilka przykładów, a Ty możesz poszukać też innych form content marketingu w zależności od swoich preferencji. Następnie można opracować tematy treści i zapisać je w kalendarzu redakcyjnym. Po stworzeniu planu, wystarczy go realizować, a następnie czekać na owoce swoich działań.

strategy options for e commerce social media

Korzyści z planowania treści w e-commerce

Jedną z kluczowych korzyści związanych z planowaniem treści w e-commerce jest zwiększenie widoczności Twojego sklepu internetowego. Będziesz mógł wykorzystać planowanie treści do zbudowania grupy Twoich sympatyków i zwiększenia świadomości swojej marki. Z czasem te działania pomogą Ci przyciągnąć więcej klientów.

Planowanie treści w e-commerce może również pomóc Ci zwiększyć zwrot z inwestycji. Inwestujesz w budowanie treści, a to może dać Ci szansę na zwiększenie przychodów. Kolejną korzyścią związaną z planowaniem treści jest to, że może wspierać Cię w zwiększaniu pozycji w rankingach wyszukiwarek. Możesz zmieść swoją konkurencję w rankingach wyszukiwarek z pomocą jakości i pomocnych treści, które tworzysz.

Aby zyskać te wszystke korzyści, musisz skupić się na tym, aby stworzyć najlepszą strategię contentową dla swojego biznesu e-commerce.