contenthubs featured image

Wprowadzenie

Wszyscy dobrze wiemy, że branża i strategie SEO cały czas się zmieniają. Na przykład wiemy, że aby uzyskać dobrą widoczność w wyszukiwarkach, nie wystarczy jedynie bazowanie na słowach kluczowych. Nie mamy stuprocentowej wiedzy o tym, jakimi parametrami kieruje się Google przy selekcji stron w wyszukiwaniach. Wiemy jednak, choć to brzmi banalnie, że aby rankować na wysokie pozycje potrzebna jest wysokiej jakości treść. Czyli taka treść, która pomoże nam lepiej zrozumieć jakieś zagadnienie, odpowie na nasze pytania czy rozwiąże nasz problem.

Pamiętajmy jednak, że zapytania w wyszukiwarkach stają się coraz bardziej konkretne oraz złożone i często nie wystarczy już jedno zdanie jako odpowiedź. Potrzebujemy kompleksowych opracowań naszych problemów, które wyjaśnią nasze wszystkie wątpliwości. Bez wątpienia na taki content stawia Google, który dzięki nauczaniu maszynowemu i algorytmom opierającym się w znacznym stopniu na sztucznej inteligencji coraz lepiej rozumie nasz język, a co za tym idzie — coraz lepiej rozumie nas i nasze problemy.

Pokłosiem tego jest dzisiejsza sytuacja, w której cały proces wyszukiwania jeszcze bardziej opiera się na semantyce. Oznacza to, że Google dąży do tego, aby relacja z wyszukiwarką przypominała kontakt człowiek-człowiek, a nie człowiek-maszyna. To wszystko sprawia, że aby znaleźć się wysoko w SERP-ie i przyciągnąć ruch na stronie, który pozwala na konwertowanie, potrzebna jest treść doskonale dopasowana do intencji użytkowników. Narzucają się pytania: jak tworzyć takie treści i jaka strategia contentowa będzie optymalna? Wydaje się, że najlepszym wyborem będzie skorzystanie z content hubów.

Czym są content huby?

Content huby (lub semantyczne/tematyczne huby czy semantic/tematic hubs) stają się coraz bardziej popularne w branży SEO. W semantycznym SEO są czymś w rodzaju struktury treści w stylu przewodnika, który krok po kroku prowadzi użytkownika po danym zagadnieniu lub rozwiązuje jego problem. Jest to starannie zorganizowany obszar lub centrum wiedzy na określony temat, który ma na celu zebrać wszystkie niezbędne dla użytkowników informacje w jednym miejscu. Możemy też mówić o logicznie skonstruowanej sieci połączeń (topcal pillars/clusters) w obrębie głównego tematu (topical hub lub topical pillar). Elementy tej sieci są ze sobą wzajemnie powiązane, a ich kontekstem jest właśnie topical hub.

Głównym założeniem jest więc łączenie podobnych elementów na podstawie tematu. Pod uwagę bierzemy strukturę naszego tekstu (odpowiednie oznaczenia akapitów, ich hierarchiczna struktura i logiczny układ znaczenia nagłówków), odpowiednie umiejscowienie danej podstrony w witrynie (gdzie „pillar page” będzie główną stroną, a podstrony tematyczne będą „satelitami”, czyli „satelitę pages”), tagowanie i dobór kategorii do artykułu/podstrony produktu w sklepie internetowym, meta-tagi, wewnętrzne linkowanie, a nawet nazwy adresów URL. Pełna korelacja wszystkich elementów pozwoli na stworzenie wartościowego content huba.

01 contenthubs

Dlaczego content huby są tak ważne?

Wiemy już, czym są content huby. Jednak dlaczego są one tak istotne? Co sprawia, że tak znakomicie sprawdzają się w obecnych strategiach SEO? Dzieje się tak z dwóch powodów. Przede wszystkim chodzi o doświadczenie użytkownika. Każdy z nas lubi, gdy informacje, których poszukuje, są łatwo dostępne, uszeregowane w logicznym porządku, a wszystko jest w jednym miejscu. Content huby poprzez swoją angażującą formę i jakościową treść sprawiają, że odbiorcy preferują właśnie tak opracowany content.

Po drugie podobnie jest z wyszukiwarkami promującymi treści najlepiej odpowiadające oczekiwaniom użytkowników. Im lepsza organizacja wartościowej treści, tym lepiej algorytmy oceniają jej zawartość. Dzięki optymalnej organizacji treści użytkownicy będą mogli znacznie łatwiej znaleźć to, czego szukają na stronie, ich zaangażowanie będzie większe, a to wszystko sprawi, że chętniej kupią produkt lub usługę dostępną za pośrednictwem witryny.

Jak działają content huby?

Działanie semantycznych hubów ma za zadanie usprawnić proces wyszukiwania informacji czy przeprowadzenie użytkownika po wszystkich istotnych etapach zagadnienia. Przykładem działania content hubów może być strona główna bloga, firmy, oprogramowania SaaS czy sklepu internetowego. Możemy wtedy przejść od centralnego tematycznego punktu (topical pillar) do stron „satelitów”. Na przykład, gdy znajdujemy się w witrynie sklepu z artykułami szkolnymi.

Jeśli strona jest prowadzona w formie content huba, to znajdziemy tam strony z kategoriami: artykuły dla ucznia, wyposażenie, artykuły do drugiego śniadania, obuwie na zmianę, promocje, blog z poradami itd. Każda z tych kategorii również powinna posiadać szereg podkategorii. Na przykład w artykułach dla ucznia moglibyśmy znaleźć takie kategorie jak plecaki, torby, piórniki, kalendarze, plany lekcji, stroje do wychowania fizycznego itd. I oczywiście każda z tych kategorii również posiada rozgałęzienia ze zoptymalizowanymi pod kątem Goolge opisami.

Więc wszystkie części sklepu powiązane wzajemnie wspólnym elementem powinny znajdować się w logicznie ułożonej strukturze z łatwą nawigacją, tak, aby użytkownik bez problemu mógł znaleźć to, czego szuka.

02 contenthubs

Screen z prezentacji Contentation x Contadu


Jak stworzyć content hub na swojej stronie?

Zajmijmy się teraz procesem tworzenia content huba na stronie. Ten prosty przewodnik zilustruje etapy, które powinniśmy przejść podczas tworzenia swojego semantycznego huba.

Wybór tematu

Na początku wybieramy temat, wokół którego zbudujemy całą strukturę. Prowadząc sklep internetowy lub portal (warto też sprawdzić istniejące treści, aby nie powielać contentu), raczej nie powinniśmy mieć problemy z ustaleniem obszernego, jeśli chodzi o treści tematu, bo tylko takie tematy pozwolą nam na stworzenie content huba. Dlaczego? Ponieważ dzięki dużej ilości treści będziemy w stanie pokryć wszystkie elementy naszego topical huba, co przełoży się na wolumen wyszukiwania.

Znalezienie odpowiednich słów kluczowych

Gdy już znajdziemy odpowiedni temat, powinniśmy przygotować listę słów i fraz kluczowych, które chcemy pokryć. To pomoże nam przyciągnąć ruch na stronie. Słowa kluczowe powinny ściśle wiązać się z wybranym tematem, ponieważ skupiamy się na jednym zagadnieniu. Aby uzyskać najlepszy zestaw keywordsów, warto skorzystać z narzędzi, które umożliwiają ich szybkie wyszukanie. Takim narzędziem będzie np. CONTADU. Gdy już zbierzemy interesujący nas zestaw, a także będziemy wiedzieć, jakie frazy najczęściej pojawiają się w wyszukiwaniach, powinniśmy zastanowić się nad zaplanowaniem struktury content huba.

Budowanie struktury content huba

Mając słowa kluczowe i wiedzę o intencjach użytkownika możemy zacząć pracę nad układem naszego semantycznego huba. Jeśli prowadzimy już jakąś stronę, to będziemy już wiedzieć, jakie podstrony („pillar pages”) są nam potrzebne. Naszym celem jest zbudowanie zhierarchizowanej sieci powiązań, której głównym kontekstem będzie wybrany na początku „topical hub”, czyli główny temat. Natomiast jeśli zaczynamy od zera, możemy sprawdzić, jak z tym zadaniem poradzili sobie nasi konkurenci lub strony, które korzystają z takich rozwiązań (dobrym przykładem jest HubSpot). Krótki research pozwoli nam na opracowanie struktury strony, czyli stworzeniu tematycznych podstron („satellite pages”) Pamiętajmy też o tym, aby nie kopiować pomysłów wprost — potraktujmy strony naszych konkurentów jako inspirację, dzięki której będziemy mogli stworzyć własny content hub.

Zadbanie o pozostałe elementy

Gdy będziemy już mieli strukturę semantycznego huba, powinniśmy zadbać o tym, aby kolejne elementy strony były związane tematycznie z „topical hubem”. Mowa tu o linkach URL, meta-tagach, znacznikach HTML czy nazwach kategorii, a także o samej strukturze tekstów lub opisów. W tym kroku należy również zadbać o linkowanie wewnętrzne. To od nas zależy, jak chcemy łączyć poszczególne podstrony ze sobą. Ważne, aby sieć połączeń była logiczna, aby nawigacja była prosta i pomagała odbiorcom w jak najlepszym dotarciu do informacji.

03 contenthubs

Screen z prezentacji Contentation x Contadu

Tworzenie contentu i optymalizacja

Gdy cała semantyczna sieć huba jest gotowa, możemy zacząć tworzyć treści. Nasz content powinien być angażujący, aktualny oraz dostosowany do odbiorców. W przeciwnym razie komunikacja między użytkownikami a naszą stroną będzie zaburzona, co przełoży się na ogólne wyniki (brak lub słaby ruch na stronie, a w konsekwencji niski poziom konwertowania). Po stworzeniu treści na nasze podstrony powinniśmy dokonać optymalizacji contentu.

Mając słowa kluczowe oraz frazy poboczne nie powinno być z tym już problemu. Zawsze jednak możemy skorzystać z narzędzi, które umożliwiają nam napisanie skutecznych treści. Moduł Content Writer w CONTADU może okazać się bardzo pomocny na tym etapie — nie tylko pozwoli nam zoptymalizować nasz content dzięki rekomendacjom, ale również dzięki generatorowi tekstów podpowie, jak napisać artykuł, posta na bloga czy opis na podstronie sklepu internetowego.

Posiadanie kompleksowej struktury oraz wartościowych treści sprawia, że nasz topical hub jest gotowy. Teraz pozostaje nam monitorować sytuację rankowania naszego contentu. Pamiętajmy o tym, aby modyfikować lub aktualizować treści, jeśli zajdzie taka potrzeba — dzięki temu użytkownicy zawsze będą mogli znaleźć na naszej stronie aktualne i wysokiej jakości treści, których szukają. A wszystko w przejrzystej, kompleksowej strukturze znajdującej się w jednym miejscu.

Tworzenie content huba za pomocą CONTADU

Projektowanie content huba w CONTADU odbywa się za pomocą modułu Inventory. Korzystając z wielu czynników (np. dane z Google Serach Console czy Google Analytics), moduł ten pozwala na skuteczne zarządzanie całym procesem strategii content marketingowej poprzez planowanie oraz analizowanie działań.

Uzyskamy również niezbędne dla tworzenia strategii treści informacje takie jak wiedza o naszej widoczności czy ruchu na stronie. Moduł Inventory jest więc analitycznym centrum kampanii treści oraz głównym miejscem przeznaczonym do zarządzania słowami kluczowymi.

inventory

I to właśnie w tym module możemy zbudować content strukturę content huba. Zaczynamy od stworzenia projektu, a następnie przechodzimy do Inventory (poprzez Management) i klikamy zakładkę Keywords. Tutaj możemy dodać słowa kluczowe (klikając Add keywords), które będą fundamentami content huba. Dzięki temu stworzymy grupę słów, która pozwoli na zbudowanie całej struktury content huba.

add keywords

Jeśli mamy już treści i podstrony, możemy sprawdzić, jak wygląda nasza struktury witryny, aby dodać/zmienić kategorie. To pomoże usprawnić działanie strony. W tym przypadku wchodzimy w zakładkę URLs i klikamy Add URLs.

URL

Następnie wklejamy linki do naszych podstron, a CONTADU stworzy wizualizację struktury naszego bloga, sklepu czy portalu. Poniżej „keywords tree” z kilkoma przykładowymi kategoriami sklepu.

drzewko

Następnie możemy zestawić podstrony ze słowami kluczowymi, które będą widoczne w Google po wyszukaniu słowa z naszej grupy słów. Pamiętajmy o odpowiednim mapowaniu keywordsów, aby nie duplikować treści. Optymalne dopasowanie pozwoli treściom na osiągnięcie wysokich pozycji w wynikach wyszukiwania.