Contents

contenthubs featured image

Wprowadzenie 

 Branża i strategie SEO cały czas się zmieniają. Dziś do uzyskania dobrej widoczności  w wyszukiwarkach, nie wystarczy  bazowanie na słowach kluczowych. Wyszukiwarki preferują wysokiej jakości treści, które pomogą nam  zrozumieć dane zagadnienie. Odpowiedzą na nasze pytania lub rozwiążą problem.

Zapytania w wyszukiwarkach stają się coraz bardziej  złożone, dlatego potrzebujemy kompleksowych odpowiedzi na  nasze zagadnienia. Bez wątpienia takie treści preferuje wyszukiwarka Google, która dzięki algorytmom opierającym się  na sztucznej inteligencji coraz lepiej rozumie nasz język.

Wyszukiwarki starają się, aby komunikacja z nimi przypominała kontakt  z ekspertem (osobą), a nie maszyną. Wysokie pozycje oraz zwiększenie ruchu na stronie są zależne od treści doskonale dopasowanej do intencji użytkowników.

Narzucają się pytania: jak tworzyć takie treści i jaka strategia contentowa będzie optymalna? Tutaj pomocna jest strategia „content hubów”.

Czym są content huby?

Treść w stylu przewodnika, który krok po kroku prowadzi użytkownika po danym zagadnieniu lub rozwiązuje jego problem, jest w semantycznym SEO nazywana content hubem. Content hub to starannie zorganizowany obszar  na określony temat, który ma na celu zebranie wszystkich niezbędnych dla użytkownika informacji w jednym miejscu. Łączy semantycznie lub logicznie powiązane ze sobą elementy.

Content huby stają się coraz bardziej popularne w branży SEO.

Głównym założeniem hubów jest  łączenie podobnych elementów na podstawie tematu. Tworząc je, pod uwagę bierzemy strukturę serwisu oraz tekstu. W tekście istotne są odpowiednie oznaczenia akapitów, ich hierarchiczna struktura i logiczny układ nagłówków. W strukturze strony zwracamy uwagę na tagowanie i dobór kategorii, meta-tagi, wewnętrzne linkowanie. Pełna korelacja wszystkich elementów pozwoli na stworzenie wartościowego content huba.

 

przykład struktury treści

Dlaczego content huby są tak ważne?

Wiemy już, czym są content huby. Jednak dlaczego są one tak istotne? Co sprawia, że tak znakomicie sprawdzają się w obecnych strategiach SEO? Dzieje się tak z dwóch powodów. Przede wszystkim chodzi o doświadczenie użytkownika. Każdy z nas lubi, gdy informacje, których poszukuje, są łatwo dostępne, uszeregowane w logicznym porządku, a wszystko jest w jednym miejscu. Content huby poprzez swoją angażującą formę i jakościową treść sprawiają, że odbiorcy preferują właśnie tak opracowany content.

Podobnie jest z wyszukiwarkami promującymi treści, które najtrafniej odpowiadają oczekiwaniom użytkowników. Im lepsza organizacja wartościowej treści, tym lepiej algorytmy oceniają jej zawartość. 

 

Jak działają content huby?

Działanie semantycznych hubów ma za zadanie usprawnić proces analizy informacji. Przykładem może być strona opisująca rasy psów. Jeśli strona jest prowadzona w formie content huba,  znajdziemy tam strony z kategoriami: opis rasy psa, choroby, pielęgnacja, wychowanie, żywienie, zachowanie, szkolenie, zabawki, imiona itd. Każda z tych kategorii powinna posiadać  podkategorie np. w kategorii choroby opisywać  często występujące choroby dla danej rasy psa. 

Wszystkie części serwisu,  powiązane wzajemnie wspólnym elementem powinny znajdować się w logicznie ułożonej strukturze z łatwą nawigacją, tak, aby użytkownik bez problemu mógł znaleźć to, czego szuka. W takie formie również rekomendacje powiązanych treści są łatwe.

 

02 contenthubs

Screen z prezentacji Contentation x Contadu

Jak wybrać odpowiedni temat dla content hubów?

Początkowo wybieramy szeroki temat, wokół którego budujemy całą strukturę. Strukturę opisujemy obszernie i wyczerpująco. Dzięki dużej ilości treści będziemy mogli wypełnić wszystkie elementy topical huba i jak najtrafniej odpowiedzieć na szczegółowe zapytania użytkowników. 

Znalezienie odpowiednich słów kluczowych

Po wyborze tematu przygotujmy listę fraz i słów kluczowych.  Słowa kluczowe powinny ściśle wiązać się z wybranym zagadnieniem. Aby uzyskać najlepszy zestaw słów kluczowych, warto skorzystać z narzędzia, które umożliwia ich dokładne wyszukanie. Takim narzędziem jest Contadu. Przez wykorzystanie sztucznej inteligencji precyzyjnie dopasuje dużą ilość frazy do danego tematu i wskaże,  gdzie już mamy treści, a gdzie powinniśmy je zaplanować.

Gdy już zbierzemy interesujące nas informacje, a także będziemy wiedzieć, jakie frazy najczęściej pojawiają się w wyszukiwaniach, skoncentrujmy się nad zaplanowaniem struktury content huba.

Budowanie struktury content huba

Mając słowa kluczowe i wiedzę o intencjach użytkownika możemy zacząć pracę nad układem  semantycznego huba. Naszym celem jest zbudowanie zhierarchizowanej sieci powiązań, której głównym kontekstem będzie wybrany  „topical hub”, czyli główny temat.  Dobrze jest zwizualizować ten proces, np. w narzędziu do map myśli, czy też w CONTADU.

Zadbanie o pozostałe elementy

Po zbudowaniu struktury semantycznego huba łączymy kolejne  strony tak, aby tematycznie pasowały do „topical hub”. Zwróćmy uwagę na  linki URL, meta-tagi, znaczniki HTML, nazwy kategorii,  a także na   strukturę tekstów i opisów. W tym kroku należy  zadbać o linkowanie wewnętrzne.   Ważne, aby sieć połączeń była logiczna, a  prosta nawigacja pomagała  odbiorcom skutecznie dotrzeć  do informacji.

 

Przykład pokrycia tematycznego

Screen z prezentacji Contentation x Contadu

Tworzenie contentu i optymalizacja

Content powinien być angażujący, aktualny oraz dostosowany do oczekiwań odbiorców.  Do opracowania optymalnie konwertującej  treści wykorzystajmy narzędzie, które umożliwi to zadanie.  Moduł Content Writer  CONTADU  nie tylko pozwoli nam zoptymalizować  content, wskazać  rekomendacje, ale również dzięki generatorowi tekstów podpowie, jak napisać artykuł, posta na bloga czy opis na podstronę sklepu.

Posiadanie kompleksowej struktury oraz wartościowych treści sprawia, że nasz topical hub jest gotowy. 

Pamiętajmy o aktualizacji treści. Dzięki temu użytkownicy zawsze będą mogli znaleźć na naszej stronie aktualne i wysokiej jakości treści, których szukają.

Tworzenie content huba za pomocą CONTADU

Projektowanie content huba w CONTADU odbywa się za pomocą modułu Inventory. Korzystając z wielu czynników (np. dane z Google Serach Console czy Google Analytics), moduł ten pozwala na skuteczne zarządzanie całym procesem strategii content marketingowej poprzez planowanie oraz analizowanie działań.

Uzyskamy również niezbędne dla tworzenia strategii treści informacje takie jak wiedza o naszej widoczności czy ruchu na stronie. Moduł Inventory jest więc analitycznym centrum kampanii treści oraz głównym miejscem przeznaczonym do zarządzania słowami kluczowymi.

Tworzenie content huba za pomocą Contadu

I to właśnie w tym module możemy zbudować content strukturę content huba. Zaczynamy od stworzenia projektu, a następnie przechodzimy do Inventory (poprzez Management) i klikamy zakładkę Keywords. Tutaj możemy dodać słowa kluczowe (klikając Add keywords), które będą fundamentami content huba. Dzięki temu stworzymy grupę słów, która pozwoli na zbudowanie całej struktury content huba.

Przykład keywords to inventory

Jeśli mamy już treści i podstrony, możemy sprawdzić, jak wygląda nasza struktury witryny, aby dodać/zmienić kategorie. To pomoże usprawnić działanie strony. W tym przypadku wchodzimy w zakładkę URLs i klikamy Add URLs.

URL

Następnie wklejamy linki do naszych podstron, a CONTADU stworzy wizualizację struktury naszego bloga, sklepu czy portalu. Poniżej „keywords tree” z kilkoma przykładowymi kategoriami sklepu.

Przykład keywords tree

Następnie możemy zestawić podstrony ze słowami kluczowymi, które będą widoczne w Google po wyszukaniu słowa z naszej grupy słów. Pamiętajmy o odpowiednim mapowaniu keywordsów, aby nie duplikować treści. Optymalne dopasowanie pozwoli treściom na osiągnięcie wysokich pozycji w wynikach wyszukiwania.