Contents
Czym jest Semantyczne SEO?
Semantyczne SEO to proces budowania większego znaczenia i głębi tematu w treściach internetowych. Łączy sieć zagadnień, terminów i informacji dopasowanych do tematu, których użytkownik może potrzebować. Tworzone treści są bardziej kompletne.
Mogą również zawierać aplikacje internetowe, infografiki, treści wizualne, pliki PDF. Semantyczne SEO ma na celu odpowiedzi na wszystkie pytania, które potrzebuje użytkownik oraz przedstawić je w uporządkowanej i hierarchicznej strukturze.
Koncentrując się na dobrze merytorycznie opracowanych, tematach pomagasz algorytmom Google lepiej zrozumieć treści na Twojej stronie internetowej, stajesz się autorytetem dla wyszukiwarek i odbiorców.
Jak rozpocząć działania z semantyką?
Semantyczna optymalizacja ma inne zadanie od tradycyjnych metod SEO. Nie zaspakajamy intencji odbiorcy przez odpowiedź na jedno zapytanie, ale rozwiązujemy wszystkie problemy użytkownika, które wiążą się z wyszukiwanym tematem.
W treściach dla semantycznego SEO wszystkie zapytania wykonane przez użytkownika należy uszeregować w hierarchicznej strukturze. Stworzyć przewodnik pomagający odbiorcom jak najlepiej zrozumieć wszystkie niejasności związane z danym zapytaniem. Można przy tym korzystać z dodatkowych elementów treści, takich jak wideo czy obrazy, które zwiększają atrakcyjność przekazu.
Przed wdrożeniem strategii semantycznej, warto sprawdzić, jak wyglądały dotychczasowe treści na naszej stronie internetowej. Polecamy przeprowadzenie starannego audytu treści (na przykład za pomocą platformy CONTADU), który pozwoli na zorientowanie się, jakiego rodzaju content posiadamy.
Zaletami wykorzystania semantycznego SEO jest:
Lepsza jakość treści.
Dłuższy czas spędzony przez użytkowników na stronie.
Możliwość linkowania wewnętrznego.
Wyższe pozycje w Google.
Ulepszony domain authority.
Wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania głosowego.
Semantyczne SEO jest dobrym narzędziem zarówno do optymalizacji wyszukiwarek, jak i do przyciągania użytkowników. Tworząc zoptymalizowane treści, lepiej dopasujemy się do oczekiwań odbiorców oraz uzyskamy lepszą widoczność w SERP-ie.
Jakie elementy są ważne podczas planowania z użyciem modelu Semantic SEO?
Tworzenie treści zgodnie ze strategią Semantic SEO wymaga zastosowania odpowiednich wytycznych wprowadzonych przez Google w 2013 w algorytmie Koliber, który pomaga w lepszym zrozumieniu rzeczywistego celu wyszukiwania.
Bardziej istotny jest temat i kontekst, a nie frazy kluczowe. Proces optymalizacji jeszcze bardziej skupia się na wysokiej jakości treści, które stanowią kompletną odpowiedź dla zapytań użytkowników. Google promuje domeny, które uzyskują status eksperta w danym obszarze. Dla marketerów ta zmiana wymusza inne podejście do strategii SEO, gdyż bazowanie na słowach kluczowych nie jest już efektywne.
Aktualizacja Hummingbird poprawia również wyszukiwanie głosowe. Lepiej są interpretowane zapytania w formie zdań i zwracane są trafniejsze odpowiedzi. Wyniki wyszukiwania są sortowane w inny sposób, ostatecznie zapewniając bardziej precyzyjną odpowiedź.
Treści, oparte o semantyczne SEO, charakteryzują się kompleksowym opracowaniem konkretnego tematu i odpowiadają na wszystkie problemy zawarte w zapytaniu.
Aby uzyskać wysokie pozycje w wyszukiwarkach, należy tworzyć wysokiej jakości i zhierarchizowany content, który krok po kroku pomoże użytkownikowi rozwiązać jego problem. Do stworzenia takiego przewodnika, potrzebna jest powiązana kontekstem sieć elementów, które należy opracować w ramach danego tematu.
Idea łączenia treści ze względu na podobieństwo tematyczne istnieje od zawsze. Na poziomie architektury strony dysponujemy kategoriami, tagowaniem, filtrowaniem, etc. Zmiany w SEO wprowadzone po roku 2013 analizują tryliony terabajtów danych w modelach językowych. Ten proces, nazywany Natural Language Processing (NLP) jest obecnie silnie zintegrowany z reakcjami na większość zapytań, jakie trafiają do wyszukiwarek.
Odpowiedzią na zmiany w algorytmach wyszukiwarek ze strony SEO jest wprowadzenie technik szerzej opisujących tematykę oraz tworzących wewnętrzne struktury tematyczne.
Techniką do wykorzystania w budowaniu struktury treści to hub semantyczny/tematyczny (topical hubs) oraz węzeł tematyczny (topi cal pillars/clusters). Główne cechy hubów są podobne. Koncentrują się na wykorzystaniu i znajomości danego tematu do uzyskania przewag konkurencyjnych.
Podczas budowania hubów używamy strategii pozwalającej na rankowanie fraz ogólnych przez opisanie fraz pobocznych. Definiujemy główną stronę tematu jako “pillar page” a pozostałe strony w hubie jako “satellite pages” tworzymy strukturę danego tematu.
W przykładzie wykorzystano wizualizację “Content pillars clusters”, dostępną w inventory CONTADU.
Planowanie treści na poziomie kategorii/podkategorii (buty damskie zimowe), wymaga określenia co najmniej dwóch typów treści w danym temacie. Podział ten jest dokonywany z reguły na treści edukacyjne oraz sprzedażowe.
W przypadku widocznego na ilustracji sklepu ECCO, podstrony poszczególnych kategorii są wspierane przez wpisy na blogu modowym. Struktura blogu może zawierać powiązania do stron produktowych w postaci “smart content” lub wstawki produktowe wraz z linkami do kategorii głównej.
Podany przykład jest bardzo prosty i zawiera zaledwie kilka elementów, w rzeczywistości te struktury są dość złożone. To, co jest kluczowe w tym rozwiązaniu to wzajemne zależności tematyczne oraz odpowiednie linkowanie wewnętrzne całego tematu.
Uczenie maszynowe i przetwarzanie języka naturalnego w Semantic SEO
W semantycznej optymalizacji trudno pominąć machine learning oraz NLP. Google, aby lepiej rozumieć intencje użytkowników, korzysta ze sztucznej inteligencji, bazującej na modelach przetwarzania języka naturalnego.
Dzięki temu algorytmy nadają sens wyszukiwań, rozpoznają odpowiednie konteksty, klasyfikują i kategoryzują zapytania. Działania te mają na celu jak najlepiej ocenić jakość tworzonych treści i dopasować się do intencji użytkowników.
Podczas planowania i tworzenia treści na swojej witrynie należy mieć na uwadze, że Google działa na podstawie wyszukiwania semantycznego, a nie wyłącznie o na bazie słów kluczowych. Dlatego podczas robienia researchu zwróćmy uwagę na dobór odpowiednich słów dla topical hubs, bo to właśnie one decydują o jakości i wartości treści. Odpowiednie, czyli takie, które pomogą uzyskać lepsze wyniki w SERP-ie.
Warto skorzystać z dodatkowych narzędzi Content Intelligence takich jak CONTADU, które w prosty i szybki sposób pozwolą na znalezienie słów i fraz promowanych przez Google. To z pewnością przyczyni się do poprawienia skuteczności semantycznej optymalizacji.
Elementy SEO na stronie
Kolejną istotną kwestią w semantycznym SEO są widoczne elementy na stronie. Odpowiednio zoptymalizowane uzyskują lepszą widoczność w wynikach wyszukiwania.
Na poziomie treści zadbajmy o to, aby najbardziej istotne dla odbiorców kwestie pojawiały się na samym początku artykułu. Układ nagłówków, kategorii, słowa pojawiające się w adresie URL, linki wewnętrzne, linki podwiązane do tekstu, wszystkie kwestie związane z elementami graficznymi, opracujmy zgodnie z wymogami semantycznej strategii. Tak zorganizowana treść jest atrakcyjniejsze dla odbiorców.
Ważne, aby nasze działania były właściwie skorelowane z kontekstem tematu a format treści odpowiadał SERP Layout.
Semantyczny HTML
Semantyczny HTML zwany także znacznikiem semantycznym to kod HTML, który używa znaczników HTML do efektywnego opisania, przeznaczenia elementów strony. Wyjaśniają przeglądarce znaczenie strony i jej zawartość. Mówią osobie lub maszynie czytającej kod, co dokładnie mają zrobić. Dzięki tej klarowności wyszukiwarki dostarczają właściwe strony do właściwych zapytań.
Dlatego tak ważna jest ścisła relacja wszystkich elementów: nasz CMS powinien być jak najlepiej skorelowany z naszymi treściami, a więc wszystkie znaczniki HTML powinny mieć swoje logiczne zastosowanie. Pamiętajmy o tym przy tworzeniu każdej kolejnej podstrony.
Oznacza to, że optymalne korzystanie z tagów w kodzie HTML okazuje się bardzo pożyteczne zarówno dla właściciela strony internetowej, jak i dla użytkowników.
Dane strukturalne
Dane strukturalne to ustandaryzowany format dostarczania informacji o stronie i klasyfikowania jej zawartości, na przykład na stronie z przepisami: składniki, czas gotowania, temperatura, kalorie i tak dalej.
Źródło: DevelopersGoogle.com
Jest to sposób, aby Twoja witryna mówiła w tym samym języku co wyszukiwarki.
Zastosowanie danych strukturalnych ma podobne zadanie do tego, które spełniają semantyczne elementy na stronie czy HTML. Ułatwia analizowanie i wyszukiwanie. Sprawia, że jesteśmy lepiej widoczni. Pomaga nam wyróżnić się na tle konkurencji, a także ułatwia odbiorcom poszukiwanie informacji.
Możemy to tego wykorzystać strukturę języka HTML (title, description, author, review),
dane w formacie Open Graph (zdjęcie na Facebook), jak i meta ułatwiające komunikację z daną wyszukiwarką (np. dyrektywy dla robotów Google).
Wyszukiwarka, rozumiejąc zawartość Twojej strony, dostarcza użytkownikowi odpowiednie informacje na temat wyszukiwania. Aby poprawić wrażenia użytkownika, używa danych strukturalnych tzw. fragmentów rozszerzonych (rich snippets)
Dzięki dodatkowym informacjom w formie rich snippets, możemy łatwo przekazać użytkownikom, jaki jest temat naszego artykułu, co konkretnie mogą znaleźć na podstronie naszego sklepu internetowego czy jak nasze treści są ocenianie przez innych odbiorców.
Dane te pochodzą z danych strukturalnych zawartych w kodzie HTML. Posiadają więcej informacji niż zwykłe fragmenty. Dzięki temu zwiększają swoją widoczność, a to przekłada się na klikalność, dlatego warto je zastosować w kompleksowej kampanii SEO.
Jakie korzyści płyną z Semantic SEO?
Semantyczna optymalizacja zdecydowanie poprawia naszą widoczność w sieci, a także pomaga dużo lepiej dostosować się do wymagań użytkowników. Coraz więcej stron internetowych optymalizuje swój content zgodnie z wymogami semantycznego SEO i ten wskaźnik będzie rósł z roku na rok. Bez tego typu analiz nie będziemy w stanie wygrać z konkurentem, który stosuje strategię opartą na danych semantycznych.
Należy o tym pamiętać i stosować się do wymogów strategii semantycznej w każdym aspekcie naszych działań. Miejmy na uwadze również to, że coraz więcej osób przegląda internet lub dokonuje zakupów za pomocą swoich urządzeń mobilnych, a więc semantyczne SEO będzie przydatne nie tylko na desktopowych urządzeniach, ale również na smartfonach czy tabletach. Te wszystkie zabiegi pozwolą nam na uzyskanie lepszych pozycji w wyszukiwarkach, jak również pomogą osiągnąć nasze cele sprzedażowe.
0 Comments