Contents

Jak zacząć przygodę z Content Marketingiem?
Łatwy przewodnik po strategii i realizacji treści dla początkujących

Content marketing jest obecnie jedną z najskuteczniejszych strategii marketingowych, z której możesz korzystać. Wysiłek poświęcany na marketing treści może być gwarancją osiągnięcia pozytywnych rezultatów. Jednak należy rozumieć, jak postępować, aby uzyskać maksymalne zyski z kampanii. W naszym przewodniku po marketingu treści dla początkujących poradzimy, jak rozpocząć swoją przygodę w tym obszarze oraz jak wygenerować rentowne zyski.

Jako digital marketer nigdy nie ignoruj znaczenia content marketingu. W ciągu ostatnich kilku lat mogliśmy zauważyć, jak marketing treści pomaga wielu firmom na całym świecie w osiągnięciu biznesowych celów. Jest to główny powód, dla którego ponad 89% marketerów B2B na całym świecie korzysta z content marketingu.

W niedalekiej przeszłości mogliśmy zaobserwować, jak Internet przeniósł się na urządzenia mobilne, co pozwoliło ludziom pochłaniać treści na różne wygodne sposoby. Masz więc gwarancję, że postawienie na content marketing się opłaci. Sprawdźmy zatem, jakie korzyści płyną z marketingu treści.

maszyna do pisania

Content marketing dla początkujących. Od czego zacząć?

Zanim zajmiesz się content marketingiem, musisz opracować strategię treści. Powinna ona być jasna i możliwa do zastosowania. Punktem wyjścia jest zdefiniowanie grupy docelowej, dla której będziesz tworzyć content. Trzeba też przeprowadzić audyt istniejących już treści, aby sprawdzić, czy Twój content się nie powtarza.

Zanim zaczniesz produkować content, zdefiniuj swoje KPI i wyznaczyć cele. Na przykład można określić, KPI oparte na liczbie leadów, które da się wygenerować. Dobrze, gdy możesz zdefiniować, KPI dla każdej fazy strategii content marketingowej. Dzięki temu z czasem będzie można poprawić ogólną kampanię.

Musisz także wyznaczyć jasne cele jako część swojej strategii content marketingowej i starać się z całych sił, aby je osiągnąć. Cele, które określisz, powinny być realistyczne. Na przykład może to być podwojenie zaangażowania w mediach społecznościowych, przyciągnięcie 10000 unikalnych odwiedzających na stronę internetową w ciągu miesiąca, czy podwojenie wzmianek o marce.

Następnym krokiem, który musisz wykonać, jest tworzenie i dystrybucja treści. A ponieważ odrobiłeś swoją pracę domową, proces tworzenia treści i ich dystrybucja nie będzie już trudnym zadaniem.

Jakie są zalety Content Marketingu?

Jedną z najlepszych zalet marketingu treści jest to, że jest on darmowy. Może zdarzyć się sytuacja, że będziesz potrzebować jakiejś konkretnej usługi, ale są one dostępne w przystępnych cenach. W związku z tym nawet mała firma, która nie ma ogromnego budżetu marketingowego, może zaangażować się w ten obszar działań.

Inną korzyścią związaną z marketingiem treści jest to, że może pomóc Ci w edukowaniu wartościowych leadów (MQL). Będziesz w stanie zapewnić wartościową wiedzą swoim potencjalnym klientom, którzy są zainteresowani zakupem produktów lub skorzystaniem z usługi Twojej firmy. Możesz to również skutecznie wykorzystać do zbudowania wzajemnej relacji między konsumentami i markami.

Treści, które tworzysz w ramach kampanii content marketingowych, bardzo łatwo udostępnić. Dlatego też odbiorcy Twoich treści mogą pomóc Ci w zwiększeniu ruchu generowanego. Ponadto możesz użyć contentu do zdobycia użytecznych sygnałów SEO.

Dzięki marketingowym kampaniom treści będziesz mógł dzielić się istotnymi i wartościowymi treściami z odbiorcami. Będziesz udostępniać darmowe treści, które mogą pomóc Twoim potencjalnym klientom znaleźć rozwiązania problemów, z którymi się borykają. Będziesz też w stanie korzystać z treści, aby pomóc klientom odkryć się więcej szczegółów związanych z tematami, które ich interesują.

Bez względu na wszystko, musisz być pewien, że odbiorcy będą w stanie uzyskać korzyści dzięki informacjom, które dostarczasz. To sprawi, że odbiorcy Twoich treści zakupią Twoje produkty i skorzystają z Twoich usług, a nawet staną się długotrwałymi klientami.

strategy for beginners

Jakiego rodzaju treści powinno się tworzyć?

Musisz zawsze mieć na uwadze swoich odbiorców w czasie tworzenia treści. Wtedy możesz zwiększyć swoje szanse na to, że content rozejdzie się w sieci. Jeśli zrobisz research rynku, dowiesz się, czego szukają i oczekują użytkownicy śledzący Twoje strony internetowe. Możesz dostarczyć odpowiedzi na te pytania dzięki treści.

Jeśli zabraknie Ci pomysłów, możesz spojrzeć na swoich konkurentów i zobaczyć, jak oni radzą sobie z kampaniami. Możesz czerpać z nich inspirację do tworzenia contentu. Również warto zwrócić uwagę na rodzaje treści, które są popularne na Twoim rynku.

Przewodniki „jak to zrobić” są jedną z najlepszych opcji dostępnych dla osób, które tworzą treści dla marketingu. Dzięki nim będziesz w stanie dostarczyć cenne informacje do swoich odbiorców. Możesz w nich także skutecznie promować swój biznes.

Content marketing występuje w wielu różnych formach. Spójrz na niektóre z najbardziej skutecznych sposobów, dzięki którym zwiększysz potencjał swojego biznesu:

Posty na blogu

Najczęstszą formą treści używanej w kampaniach marketingu treści są posty na blogu. Jako firma możesz dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem w formie wpisów. Jeśli planujesz rozpocząć swoją przygodę z content marketingiem, będzie to również świetne miejsce do dalszych działań.

Posty na blogu są wszechstronne i można je wykorzystać do uzyskania korzyści na wiele sposobów. Na przykład mogą przekierowywać uwagę na media społecznościowe i uzyskać uwagę odbiorców. Mogą też pomóc w kampanii SEO. W związku z tym możesz korzystać z blogów i zwiększać organiczny ruch na swojej stronie internetowej w najbliższym czasie.

Filmy na YouTube

YouTube jest najbardziej znaną platformą wideo w Internecie. Ponad dwa miliardy wyszukiwań dziennie. W związku z tym masz wielką szansę, aby  skierować uwagę na treści, które udostępniasz. Możesz tworzyć informacyjne filmy lub dowolne, które mają szansę zyskać popularność. Użytkownicy, których zainteresują Twoje filmy, mogą finalnie stać się Twoimi stałymi klientami.

Posty w mediach społecznościowych

Wszystkie sieci mediów społecznościowych dotyczą treści generowanych przez użytkowników. Dlatego też takie portale jak Facebook czy Instagram to idealne środowisko do podjęcia marketingowych działań.

Dodatkową korzyścią będzie przeprowadzenie researchu tego terenu, aby lepiej zrozumieć określone media społecznościowe, dzięki którym chcesz komunikować się z odbiorcami. W oparciu o to możesz rozpocząć kampanie marketingowe. Treść, która ma potencjał, aby stać się popularna w Internecie, może przynieść Ci niesamowite korzyści.

E-booki

Nawet E-booki są świetną, łatwo dostępną dla Ciebie metodą, aby przenieść swoje wysiłki content marketingowe na wyższy poziom. To dlatego, że e-booki są mocno informacyjne i umożliwiają Ci dzielenie się najróżniejszymi użytecznymi treściami z innymi. Jeśli możesz zdobywać swoich klientów dzięki e-bookom, w łatwy sposób zaczniesz sprzedawać jeszcze więcej.

Powyższe przykłady pokazały kilka najbardziej skutecznych rodzajów contentu, który możesz wykorzystać w swoich działaniach marketingowych w zakresie treści. Jednak nie ograniczaj się tylko do tych typów. Możesz również wykorzystać podcasty, mobilne aplikacje, a nawet quizy.

Bez względu na to, w jaki sposób je tworzysz, musisz upewnić się, że dzielisz się wartościowymi informacjami związanymi z tematem, którym interesują się Twoi potencjalni klienci. Jeśli Twoje treści są unikalne, edukacyjne i dogłębne, to z pewnością osiągniesz dzięki nim sukces.

blogging

Dlaczego blogowanie jest ważne w content marketingu?

Wszyscy digital marketerzy, którzy zajmują się content marketingiem, powinni zainteresować się blogowaniem. To dlatego, że blogi będą stanowić doskonałe narzędzie do interakcji z klientami, co przyczyni się do rozwoju Twojej firmy.

Wraz z pomocą blogów, pozyskanie zaufania Twoich odbiorców stanie się niezwykle prostym zadaniem. To dlatego, że umieszczane w postach informacje czy wszelkiego rodzaju ważne porady dla odbiorców sprawiają, że Twoja firma będzie postrzegana jako profesjonalna i godna zaufania.

Twój blog może pomagać w znalezieniu rozwiązań dla konkretnego problemu lub stanowić pomoc w rodzaju poradnika. Możesz też wstawiać ogólne informacje na określony według Ciebie temat. Wzmocni to Twoją wiarygodność, a od wiarygodności wiedzie prosta droga do zdobycia większego zaufania i autorytetu.

Blogowanie może również przyczynić się pozytywnie do kampanii SEO. To dlatego, że treści, które tworzysz na blogu, mogą pomóc Ci uzyskać lepszą pozycję w wyszukiwarkach.

Wskazówki dotyczące tworzenia treści

Jedną z najbardziej skutecznych wskazówek, o których należy pamiętać podczas tworzenia treści, jest to, aby wszystko było krótkie i przyjemne dla odbiorców. Innymi słowy, trzeba unikać przesady w contencie, który tworzysz. Dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z zapisu w punktach oraz krótkie zdania, aby jak najłatwiej przekazać to, co masz na myśli. Ułatwisz tym samym życie czytelnikom, a oni chętnie będą zaglądać do Twoich treści.

Włączenie osobowości marki do tekstu również będzie sporą zaletą. To pomoże Ci zbudować silne relacje pomiędzy odbiorcami a marką. Jeśli posiadasz statystyki i liczby, musisz zawrzeć je w treści. Mogą Ci pomóc wzmocnić informacje, które przekazujesz w swoim contencie. Należy również ograniczyć branżowe słownictwo tak bardzo, jak to możliwe.

Jak widzisz, będziesz w stanie włączyć marketing treści do swojej strategii marketingu cyfrowego na wiele sposobów. To do Ciebie należy użycie metody, dzięki której możesz dotrzeć do odbiorców w najlepszy sposób za pomocą treści. Następnie musisz skupić się na tworzeniu. W przeciwnym razie cały czas, wysiłek i pieniądze, które poświęcasz na kampanie marketingu treści, pójdą na marne.

Upewnij się także, że tworzysz dobrą i rzetelną treść. Wtedy bardzo szybko będziesz mógł zbudować zaufanie do swojej marki. Bez względu na to, w jaki sposób prowadzisz content marketing i jakie kanały wybierasz, ważne, aby stosować się do najlepszych praktyk w tym zakresie. Tworząc strategię content marketingu, będziesz w stanie bez problemu uzyskać oczekiwane zyski. Dlatego też współpracuj z ekspertem i miej pewność, że opracowujesz najlepszą strategię content marketingu dla swojej firmy.

Postępuj zgodnie z tym przewodnikiem i wskocz na szczyt ze swoim content marketingiem!