Contents
Content oraz struktura powiązań z innymi działami marketingu zmienia się bardzo szybko. Głównymi czynnikami zmian jest rozwój uczenia maszynowego oraz sposobów, w jaki wyszukujemy i konsumujemy treści.
Dopasowanie się do obu czynników jest nieuchronne. Firmy, które jako pierwsze podejmą te wyzwania, mogą liczyć na przychylność algorytmów Google oraz zwiększenie ROI. Jak to zrobić? Co jest kluczowe podczas zmiany taktyki i procesów w firmach, agencjach czy u copywriterów?
Poniżej przedstawiamy 10 porad, którym naszym skromnym zdaniem należy poświęcić nieco czasu w 2022.
Content wysokiej jakości
Pisanie wysokiej jakości treści powinno być najważniejszym aspektem każdej strategii SEO.
Ma to również główne znaczenie dla widoczności w wyszukiwarkach.
Algorytm Google wykorzystuje przetwarzanie języka naturalnego. Stara się zrozumieć zawartość strony internetowej i dopasować ją do zapytań użytkownika. Promuje wartościowy content i dba o to, aby osoby wpisujące zapytania w wyszukiwarkę znajdowały to, czego szukają.
Oznacza to, że tworzenie wysokiej jakości, odpowiednich treści jest ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej.
Jak tworzyć takie treści? Skąd wiemy, że będą wysokiej jakości?
Pierwszą opcją jest tworzenie treści wg własnych wytycznych.
Możemy przejrzeć wpisy konkurencji, zaplanować śródtytuły, nagłówki, odpowiedni wstęp oraz tematy, jakie chcemy poruszyć. Research, przeprowadzany w taki sposób, jest dość długotrwały, a informacje zebrane nie do końca mogą się sprawdzić.
Druga opcja, znacznie bardziej efektywna, to użycie narzędzi.
Narzędzia SEO oparte o sztuczną inteligencję, takie jak CONTADU automatyzują i usprawniają proces wyszukiwanie i klasyfikowania informacji. Dzięki technice analizy klastrów słów kluczowych CONTADU pomaga w planowaniu i optymalizacji treści. Tak przygotowane treści są preferowane przez wyszukiwarki, a tym samym podnoszą pozycję naszego serwisu w rankingu.
Podsumowując: Starajmy się więc tworzyć treści, które najlepiej spełnią intencje użytkowników, używając narzędzi Content Intelligence.
Wpływ sztucznej inteligencji
A.I. ma ogromny wpływ na prawie każdą branżę, również SEO. Wiedza o tym, jak działa sztuczna inteligencja w SEO, może pomóc w lepszym pozycjonowaniu Twojej witryny.
Wyszukiwanie semantyczne to duży krok naprzód. Google, Microsoft i kilku innych gigantów technologicznych inwestuje w sztuczną inteligencję, tworząc inteligentniejsze i bardziej wyrafinowane algorytmy w wyszukiwarkach. Skupiają się na intencji użytkownika, koncentrują na znaczeniach wyszukiwanych haseł oraz rozumieniu relacji między słowami.
W rzeczywistości większość współczesnego marketingu skupia się na wiedzy o tym, jak działa sztuczna inteligencja w wyszukiwarkach. Wiedza ta jest wykorzystywana do pisania odpowiednich treści, które skuteczniej pomagają pozycjonować Twoją stronę.
Wzrasta również dostęp do narzędzi tworzących czy optymalizujących treści z użyciem uczenia maszynowego. W grudniu 2021 Open.AI, firma stojąca za największym komercyjnym modelem semantycznym GPT-3, ogłosiła, że otwiera dostęp do korzystania z modelu wszystkim zainteresowanym a rozwój GPT-4 jest w toku.
Staraj się włączyć A.I. do swojego arsenału, dzięki temu będziesz pisać szybciej. CONTADU posiada moduł pozwalający tworzyć teksty na podstawie GPT-3.
Spersonalizowany content
Personalizacja treści polega na dostarczaniu odwiedzającym witrynę treści dostosowanych do ich preferencji.
Aby stworzyć spersonalizowany content, potrzebne są dane o użytkownikach. Warto wiedzieć, skąd pochodzą, jakie mają problemy, priorytety, zapotrzebowania. Czyli powinniśmy mieć wiedzę o tym, czego oczekują odbiorcy od treści, których szukają.
Spersonalizowany odbiorca częściej czyta i angażuje się w treść.
Dlatego narzędzia do personalizacji treści wykorzystują sztuczną inteligencję. Przetwarzają ich treści, format i metadane. Na podstawie danych, jakie masz na temat użytkowników, klasyfikują i ustalają jakie treści polecić każdemu odwiedzającemu witrynę.
Intencje użytkowników stale się zmieniają. Jeśli chcemy zyskać przewagę nad konkurencją oraz przyciągnąć więcej klientów zadbajmy, aby nasze treści były zawsze aktualne i przystosowane do rzeczywistych potrzeb odbiorców.
Temat personalizacji treści nie jest nowy. Staramy się tworzyć dopasowane LP do typu kampanii, segmentu, kraju, etc. Natomiast skala, z jaką automatyzacja personalizacji wkroczy na rynek w roku 2022, będzie dużo większa niż ktokolwiek może zakładać.
Semantyka I big-data
Wraz z rosnącym dostępem do technologii wzrasta ilość przedsiębiorstw korzystających z rozwiązań opartych o semantyczne rekomendacje i zasoby „big-data”.
Czym są semantyczne rekomendacje?
Semantyczne rekomendacje to proces wykorzystywania powiązanych tematów i podmiotów, tak aby pomóc wyszukiwarkom w lepszym zrozumieniu treści. Ma na celu odpowiadanie na wszystkie zapytania użytkowników dotyczące określonego tematu, a nie skupianie się na jednym konkretnym słowie kluczowym. Z tego powodu podejście do SEO oparte na jednym słowie kluczowym nie jest już wystarczające. Główną ideą tworzenia zoptymalizowanych treści jest koncentrowanie się na intencji użytkowników.
Rozwiązania, takie jak CONTADU, umożliwiają określenie, jakie typy treści są preferowane przez odbiorców w określonych etapach decyzji zakupowej oraz w jaki sposób odpowiedzieć na te intencje. Oprócz identyfikacji intencji w lejku zakupowym dobrym rozwiązaniem jest możliwość szybkiego porównania własnego udziału w danej tematyce. Możliwe jest porównanie serwisu do konkurencji oraz określenia zestawu słów, nazywanego przez nas „słownikiem klienta”.
Korzystając z narzędzi Content Intelligence, mamy natychmiastowy dostęp do słów, jakimi nasz potencjalny klient może opisać swoją intencję zakupu usługi lub produktu. To olbrzymi krok w stronę odpowiedzi na intencję, bez zagłębiania się w czasochłonne badania słów kluczowych.
Tego typu podejście umożliwia tworzenie większej ilości jakościowych punktów styku z potencjalnymi klientami oraz eliminuje inwestycje w teksty o marginalnym znaczeniu. Umożliwia też duże oszczędności w budżecie marketingowym.
Podcasty
Podcasty to wyjątkowy sposób na nawiązanie kontaktu z odbiorcami. Możemy słuchać podcastów w drodze do pracy, na uczelnię, na spacerze z psem czy podczas długiej podróży pociągiem.
To sprawia, że są dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie mają czasu na czytanie wpisów na blogu lub oglądaniu filmu. Umożliwia to budowanie osobistej relacji ze słuchaczami, a co za tym idzie budowaniu własnej marki.
Mogą to być materiały edukacyjne lub treści skutecznie zachęcające użytkowników do skorzystania z twoich usług. Odpowiednia forma również jest tu bardzo istotna. Skoncentruj się na tworzeniu wysokiej jakości treści podanych w ciekawy, edukacyjny i angażujący sposób. To sprawi, że słuchacze będą wracać po więcej.
Kolejną zaletą podcastu jest możliwość linkowania oraz udostępniania w mediach społecznościowych. Pozwala nam to zwiększać swoje zasięgi i pozyskiwać nowych odbiorców.
Wraz z rozwojem metod interakcji człowiek-maszyna wzrosło również zainteresowanie metodami semantycznymi służącymi do odkrywania znaczenia komunikacji głosowej. Możesz wykorzystać podcasty konkurencji do tworzenia artykułów blogowych czy FAQ.
Infografiki
Infografiki są coraz bardziej popularną formą wizualizacji treści. Poprzez graficzną formę przedstawienia informacji łatwiej docieramy do większej ilości odbiorców oraz są skutecznym wsparciem do aktywizacji użytkowników. Dzięki tej metodzie zamieszczamy istotne informacje w atrakcyjnej formie, które w krótkim czasie docierają do użytkowników.
Zalety stosowania infografik:
- Skutecznie zwiększają ruch w witrynie.
- Informacje w formie wizualnej są lepiej przyswajalne przez mózg.
- Są częściej czytane w całości niż tradycyjny tekst.
- Możliwość pozyskania linków zwrotnych.
- Stają się wirusowe.
Dlatego infografika jest cennym narzędziem do budowania relacji z odbiorcami. Pozwala na wzmocnienie przekazu i może znacznie zwiększyć twoją widoczność w SERP.
Pamiętajmy jednak, że aby zwrócić uwagę użytkowników na nasze wizualne treści, muszą one być wykonane profesjonalnie i estetycznie. Warto więc skorzystać z pomocy grafika przy tworzeniu tej formy przekazywania treści.
Video i live-streaming
Nikogo nie trzeba przekonywać o sile wideo. Na serwisach typu YouTube znajdziemy miliony filmików na każdy temat, które każdego dnia ogląda kilka miliardów ludzi. Albo spójrzmy na serwis TikTok, który w krótkim czasie stał się jedną z najpopularniejszych witryn na świecie.
Dość oczywistym jest fakt, że forma wideo znakomicie sprawdzi się w strategii content marketingowej. To nie tylko sposób na silne i skuteczne zaangażowanie użytkowników, ale dzięki mediom społecznościowym to również doskonałe rozwiązanie do budowania własnej marki. Kolejną zaletą jest to, że możemy korzystać z naprawdę szerokich możliwości, jakie daje nam tworzenie filmów.
Jedną z takich form są webinary. Treści edukacyjne pozwalają nam dzielić się wiedzą z odbiorcami, a to sprawia, że świadomość użytkowników rośnie, a wraz z nią potencjał na konwersję. Świetnym sposobem na zwiększenie atrakcyjności swojej marki są również live-streamy. Możemy na przykład zrobić relację z konferencji, na której obecnie jesteśmy lub zaprosić naszych odbiorców na sesję Q&A, aby odpowiedzieć bezpośrednio na ich pytania. Bardzo ciekawą opcją są również krótkie materiały wideo, które w bardzo angażującej formie potrafią zachęcić użytkowników do zapoznania się z naszymi produktami lub usługami.
Nie ulega więc wątpliwości, że w 2022 roku wideo będzie bardzo istotnym elementem content marketingu.
Interaktywne treści
Interaktywne treści to również świetny pomysł na odświeżenie strategii content marketingowej. Są jednym ze sposobów na zwiększenie zainteresowania i zaangażowania użytkowników.
Dzieje się tak, ponieważ odbiorcy coraz bardziej chcą wchodzić w bezpośrednią interakcję z firmami. Mogą to robić za pomocą mediów społecznościowych, ale również przy tworzeniu treści warto pomyśleć o jakiejś możliwości aktywizacji klientów czy odbiorców. Taka relacja może przynieść korzyści obu stronom.
Sposobów na interakcję z odbiorcami jest wiele. Jednym z nich jest bezpośrednie pytanie o opinię. Możemy się wtedy dowiedzieć, czego użytkownicy od nas oczekują lub jakie zmiany powinniśmy wprowadzić, aby poprawić jakość swoich produktów czy usług.
Inną metodą jest tworzenie kwestionariuszy lub quizów. Jest to rozrywkowa forma, która pozwala na zwiększenie zaangażowania. Dobrym przykładem jest coroczne zestawienie Wrapped platformy Spotify, dzięki której użytkownicy mogą sprawdzić, czego najczęściej słuchali w aplikacji w zeszłym roku. Takie działania zdecydowanie pomagają w budowaniu świetnych relacji z odbiorcami.
Typowe interaktywne treści, jakie możesz wykorzystać, np. na FB:
- Pytanie o opinię
- Ocena funkcjonowania (produktu, usługi)
- Kwestionariusz z zapytaniem o problemy / rozwiązania
- Głosowanie (np. nowe funkcje, zmiany)
- Konkurs
Sprawdź opcje, jakie dają Ci platformy społecznościowe oraz oceń działania konkurentów.
Stworzenie wspólnot treści
Content marketing nie jest nastawiony wyłącznie na sprzedaż. Aby być skutecznym marketerem treści, powinniśmy zwiększać zaangażowanie naszych klientów.
Dobrym pomysłem jest stworzenie „wspólnot treści” (content communities), dzięki którym będziemy zawsze blisko naszych odbiorców. Aby zbudować taką wspólnotę, możemy skorzystać z mediów społecznościowych, tworząc na przykład zamkniętą grupę na Facebooku. Możemy też użyć specjalnej platformy lub komunikatora (np. Slack czy Telegram).
Te narzędzia lub grupy pozwolą nam na łatwą i bezpośrednią komunikację między nami i odbiorcami, która pomoże nam zbudować zaufanie do naszej marki. Z drugiej strony użytkownicy zyskują informację z pierwszej ręki i mogą czuć się niejako wyróżnieni, będąc członkami takiej wspólnoty.
Bliski kontakt z odbiorcą to tylko jedna z zalet content communities. W grupie osób, której wspólnym mianownikiem jest jakiś temat, będzie nam znacznie łatwiej promować nasz content. Wszystko odbywa się w jednym miejscu i każdy ma bezpośredni dostęp do oferowanych przez nas usług.
Dobrym pomysłem jest również wynagrodzenie naszych odbiorców za przynależność do naszej „wspólnoty treści”. Możemy z wyprzedzeniem przekazywać im nowości, które oficjalnie będą ogłoszone dopiero za jakiś czas lub możemy udostępnić im nasze usługi w formie beta-testów. W ten sposób zwiększymy zaufanie między nami a odbiorcami naszych treści.
Voice search
Wyszukiwania za pomocą głosu to kolejny trend, na który warto zwrócić uwagę przy tworzeniu strategii content marketingowej. Coraz więcej użytkowników korzysta z wyszukiwania głosowego, zwłaszcza za pomocą smartfonów. Dlatego tak ważne jest, aby już dziś rozpocząć optymalizację witryny w tym kierunku.
Co to jest optymalizacja strony pod kątem voice search?
Jest to proces uaktualniania i usprawniania informacji na Twoich stronach, tak aby pojawiały się w wyszukiwaniu głosowym oraz odpowiadały na pytania osób stosujących voice search.
Oto kilka wskazówek co można zrobić, aby witryna była bardziej przyjazna dla wyszukiwania głosowego.
Zadbaj o to, aby Twoja witryna była przyjazna dla urządzeń mobilnych. Responsywna i łatwa nawigacja ułatwi większej ilości osób trafić na odpowiednie treści.
Używaj nagłówków w formie pytań i odpowiedzi. Staraj się tak rozpocząć daną sekcję artykułu, aby rozpoczynała się pytaniem i zawierała konkretną odpowiedź na to pytanie. Dodaj fakty, daty, nazwiska, nazwy produktów itp.
Używaj długich słów kluczowych. Teksty eksperckie nie zawsze są dobrą formą. Wyszukiwanie głosowe jest szczególnie dobre w odpowiadaniu na konkretne pytania, więc stosowanie fraz long-tail pozwolą Ci ukierunkować te zapytania.
Upewnij się, że Twoje treści są dokładne i aktualne. Dzięki temu osoby, które „szukają głosem” informacji lub rozwiązania swojego problemu łatwiej trafią na naszą witrynę. Starajmy się więc optymalizować treści pod tym kątem.
Usprawniajmy nasze strony pod kątem wyszukiwania głosowego, uaktualniajmy treści i informację na naszych witrynach i czerpmy korzyści z tego rosnącego trendu.
Podsumowanie
Wybierając kilka typów treści i sposobów ich dystrybucji, dywersyfikujemy kanały, jakimi docieramy do różnych typów potencjalnych klientów.
W każdym przypadku powinniśmy dbać o to, aby nasze treści były wartościowe, bo tylko dzięki takim treściom jesteśmy w stanie spełnić oczekiwania odbiorców oraz rankować w Google.
Pamiętajmy też o tym, że „świat ciągle idzie do przodu”, a intencje i oczekiwania użytkowników bardzo szybko się zmieniają. Dlatego potrzebujemy częstych aktualizacji, a to oczywiście wiąże się z większą ilością contentu. Im jest on bardziej kompleksowy, umiejący lepiej wyjaśnić użytkownikom ich problem, czy dostarczyć informacji, których potrzebują, tym większy autorytet zyskujemy jako firma lub marka.
Tych 10 trendów pokazuje, w jakim kierunku można pokierować swoją kampanię content marketingową, aby kolejny rok był jeszcze lepszy pod względem osiąganych celów do poprzedniego.
Spróbujcie wdrożyć rozwiązania z tej listy, i obserwujcie jak ruch w waszym serwisie, będzie rósł rok do roku.
0 Comments